Reportáž: Trnava - DAC 3:2 (0:1)

|
| ne 21.3.2021, Milan Vrábeľ

Po troch výhrach v rade na pôde Trnavy sme na štvrtýkrát zostali bez bodu. Vyrovnaný duel, v ktorom sa hra prelievala zo strany na stranu, bol Spartak šťastnejším celkom. V nadstavenom čase premenil na gól niekoľkokrát poodrážanú loptu, na čo sme už nemohli zareagovať. Napriek prehre sa držíme na 2. priečke so 6-bodovým náskokom nad najbližším súperom, Žilinou.

Po úspešnom vystúpení proti Zlatým Moravciam v poslednom ligovom kole nenastala v našej základnej jedenástke ani jedna zmena. Novinkou bolo jedine nové rozostavenie s troma obrancami. Trnava začala aktívnejšie, no my sme hrozili ako prví. Najprv Davis v ôsmej minúte zahral priamy kop z ostrého uhla cez celé pokutové územie a len tesne ani jeden z našich hráčov nedorazil loptu. Pokračovali sme však v útoku, a tak loptu dostal späť Davis, ktorý tentokrát našiel absolútne osamoteného Kružliaka pred Kamenárovou bránkou, zoči-voči brankárovi sme sa gólu nedočkali. Kolesár na druhej strane pohrozil v jedenástej minúte, jeho štipľavý pokus skončil tesne nad. Horúco bolo aj o šesť minút, kedy sa po pase Christieho-Daviesa a efektného prebratia Kalmárom náš hráč takmer dostal do gólovej šance, tesnulinko mu ušla lopta. Hra sa po viacerých príležitostiach na oboch stranách rozkúskovala, a preto sme sa ďalšej vážnej príležitosti dočkali až v 43. minúte. Ramirez sa po dlhom pase presadil na pravom krídle, dostal sa až do šestnástky, no zlyhal v najdôležitejšom okamihu, počas prihrávky osamostatnenému Balićovi – bol nepresný. O minútu na druhej strane pohrozil Ristovski, v dobrej pozícii síce prestrelil Kružliaka, no mieril priamo do Jedličkovho náručia. Udreli sme v nadstavenom čase. Davis vytiahol parádny milimetrový pas, ktorý výborne prebral Ramirez a ešte lepšie sa uvoľnil, už osamotený pred domácim gólmanom vedel čo s loptou - 0:1. Gól do šatne bol pre nás správnym povzbudením a vyústením našej nebezpečnejšej prvopolčasovej finálky.

Ako dobre sme prvé dejstvo končili, tak zle sme odštartovali druhú časť. Kolesár unikol po ľavom krídle v 49. minúte, poslal center priamo na Cabralovu hlavu a aj keď sa spočiatku zdalo, že lopta skončí mimo ihriska, tak doletela až do našej bránky - 1:1. O päť minút reagoval Davis priamym kopom z nebezpečnej vzdialenosti, jeho pokus až Kamenár vytlačil z pravej žrdi. V 55. minúte našiel Cabral v gólovej pozícii Yusufa, ktorého nebezpečné zakončenie Jedlička zneškodnil. Loptu do odkrytej bránky ešte sediac dorážal Ristovski, minul. Po hodine hry sa v dobrej pozícii ocitol Christie-Davies, ktorý však v šestnástke nastrelil len Tummu. V 66. minúte sa do vedenia dostali „bílí andelé“, Cabral z pravého krídla našiel absolútne nepokrytého Yusufa, ktorý tvrdým pokusom pod brvno nedal šancu nášmu brankárovi - 2:1. Po góle nám dlhšie trvalo, kým sme sa otriasli a dostali sa do náporu na vyrovnanie. V osemdesiatej minúte zahral priamy kop Kalmár, múr výborne prestrelil, no domáceho gólmana napriek tomu neprekvapil. Držali sme sa na útočnej polovici súpera, tlačili sme a odmena prišla v 84. minúte. Ramirez získal v šestnástke loptu, poslal ju do malého vápna, kde Taiwovi zostávalo už len doklepnúť do siete - 2:2. Na naše nešťastie to nebolo všetko. „Bílí andelé“ sa v nadstavenom čase usadili na našej polovici a získali rovno tri štandardky. Posledná z nich bola úspešná. Pri Twardzikovom rohu do šestnástky sa po niekoľkokonásobnom odrazení najlepšie zorientoval Ristovski, a tak ju poslal za Jedličkov chrbát - 3:2. Po krutej bodke bolo jasné, že si domov nezoberieme ani jeden bod.

Piata prehra v ročníku nesmierne mrzí a hlavne na horúcej trnavskej pôde. Aj po nej však zostávame na 2. priečke s náskokom šiestich bodov. Krajské derby strieda prvá reprezentačná prestávka v roku 2021. Najbližšie sa teda vidíme o dva týždne v nedeľu 4. apríla o 16:00 na žilinskej pôde proti miestnym “šošonom”.

Bernd Storck, DAC: „Pre nás je prehra veľkým sklamaním. Hovoril som mužstvu pred zápasom, že nás čaká derby a v takýchto zápasoch platia určité pravidlá. V prvom rade treba byť pozorný v obrane. Hlavne vzadu musíme byť dostatočne organizovaní. Toto sme zdôrazňovali aj po prvom polčase, keď sme šli do druhého dejstva za vedúceho stavu. Hovorili sme si, aby sme nedali súperovi šancu a možnosť vyrovnať. A čo sa stalo? Z ničoho nič sme po centri dostali gól hneď na začiatku polčasu. Naše víťazné ciele sa napriek tomu nezmenili. Nehrali sme však múdro, boli sme príliš otvorení. Pokiaľ si chceme udržať 2. miesto, tak musíme hrať pozornejšie a sústredenejšie v obrane. V ofenzíve je to z našej strany dobré. Vzadu sme však príliš otvorení. Aj dnes, ak jeden obranca ide hore na krajoch, tak druhý musí zostať. Po inkasovanom góle sme všetko dali do ofenzívy a aj sme vyrovnali. Potom však prišla veľká chyba a trochu aj šťastie domácich a bolo aj po našom bode. Môžeme si za to sami.“
Michal Gašparík, Trnava: „Na chalanoch bolo vidieť, že prehra so Žilinou zanechala stopu. Výkon z našej strane nebol dobrý v prvom polčase. Inkasovaný gól bol len vyústením tohto slabšieho dejstva. Cez prestávku bolo v kabíne docela rušno. Potrebovali sme sa naštartovať, viac si veriť. Upraviť tak trochu náš stredný blok. Sústredili sme sa, aby sme boli úspešnejší v kontrách. Podarilo sa nám to hneď pri prvej druhopolčasovej šanci. Dostali sme sa do zápasu a dokázali sme sa dostať aj do vedenia. Čo sa týka záveru. Čo sme mali smolu so Žilinou, tak sme si šťastie tentokrát priklonili na našu stranu. S veľmi kvalitným súperom si odnášame tri body.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia Trnava - DAC kliknite SEM!!!

FC SPARTAK TRNAVA - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 3:2 (0:1)
Fortuna liga, 2. kolo nadstavbovej skupiny o titul, 21.3.2021, 16.00 h
Góly: 45+1 Ramirez 0:1, 49. Cabral 1:1, 66. Yusuf 2:1, 85. Taiwo 2:2, 90+3 Ristovski 3:2
Rozhodovali: Gemzický - Ádám, Hrmo, 0 divákov
ŽK: 4. Savvidis, 90+4 Ristovski - 63. Schäfer
DAC: Jedlička - Müller, Kružliak (K), Davis - Chriestie-Davies (81. Taiwo), Schäfer - Blackman, Balić (72. Nicolaescu), Kalmár, Divkovič (81. Andzouana) - Ramirez
Trnava: Kamenár - Koštrna, Tumma, Twardzik, Mikovič (K) - Savvidis - Cabral (90+5 Gago), Grič, Kolesár (64. Benovič) - Yusuf (90. Kóša), Ristovski

Držanie lopty: 37% - 63%
Strely: na bránu 10:6, mimo 6:6
Priame kopy: 17:14