|
Aktuality
| st 30.6.2021, mlsz.hu (foto), Krisztián Nagy (text)
'

András Schäfer sa stal prvým hráčom DAC-u s účasťou aj gólom na finálovom turnaji majstrovstiev Európy dospelých.

Výkony 22-ročného stredopoliara DAC-u Andrása Schäfera aj celej maďarskej reprezentácie na majstrovstvách Európy 2020 stále rezonujú. Zverenci Marca Rossiho sa už síce s turnajom rozlúčili, ale za účinkovanie a výsledky v „skupine smrti“ si vyslúžili potlesk na otvorenej scéne.

Po prehre s posledným víťazom Eura Portugalskom 0:3 (prvý gól padol v 84. minúte...) nasledovali cenné remízy proti majstrom sveta Francúzom 1:1 a na horúcej nemeckej pôde s domácim Nationalelf 2:2. Maďarom chýbalo na postup do osemfinále pár minút, do 84. minúty totiž vyhrávali v Mníchove 2:1.

Nás teší, že výrazný podiel na tomto úspechu má aj hráč DAC-u. Schäfer hral v prvom zápase 64 minút, proti Francúzom pridal 74 minút, kým v Nemecku absolvoval celý duel a v 68. minúte skóroval na 2:1 pre Maďarsko. Celkovo si teda pripísal 228 minút a 1 gól. Čitatelia denníka Nemzeti Sport ho v online hlasovaní zvolili za najlepšieho hráča Maďarska na turnaji.

András Schäfer sa stal prvým hráčom, ktorý DAC zastupoval na majstrovstvách Európy medzi dospelými. Logicky je teda aj prvým futbalistom nášho klubu, ktorý strelil gól na tomto podujatí.

„Keď som videl, že lopta smeruje do bránky, začal som kričať a bežať. Ani som netušil, kde sa práve nachádzam. Bolo to, akoby som bežal po oblakoch a keď ma ostatní dobehli a strhli na zem, začal som aj plakať,“ priblížil Schäfer svoj hviezdny moment a pocity po ňom.

Na seniorskej úrovni mal DAC v minulosti dvoch zástupcov na záverečnom turnaji majstrovstiev sveta. V roku 1990 v Taliansku to bol Peter Fieber. Československo vtedy postúpilo až do štvrťfinále, Fieber však do zápasového diania nezasiahol. O 28 rokov neskôr, na MS 2018 v Rusku cestoval Panamčan Eric Davis. Jeho krajina po prehrách s Belgickom, Anglickom aj Tuniskom skončilo už v skupine. Davisova bilancia bola vtedy 180 minút, keď odohral plnú minutáž proti obom európskym súperom.

Davis si štyrikrát zahral aj na Gold Cup, kontinentálnom šampionáte zóny CONCACAF, z toho dva razy ako hráč DAC-u: v rokoch 2011, 2015 a 2017 v USA a tiež predvlani, keď turnaj hostili USA a Kostarika. Ocitol sa aj v panamskej nominácii pre tohtoročnú edíciu, ktorá sa uskutoční medzi 10. júlom a 1. augustom v USA.

Okrem nich sme mali zástupcov aj na dvoch ME do 21 rokov, konkrétne v roku 2017 v Poľsku štvoricu Ľubomír Šatka, Tomáš Huk, Pavol Šafranko (Slovensko) a Patrik Macej (Česko), v tomto roku dvojicu Martin Jedlička (Česko) a Marko Divković (Chorvátsko) v skupinovej fáze v Maďarsku resp. Slovinsku. Na MS U17 v roku 1993 v Japonsku zastupoval DAC Zoltán Novota vo výbere, ktorý hral pod názvom Reprezentácia Česka a Slovenska. Dodajme, že Danylo Beskorovainyi získal v roku 2019 zlato na MS U20 ako kmeňový hráč DAC-u, ale v dane sezóne hosťoval v Michalovciach, preto mal počas turnaja pri mene názov klubu zo Zemplína.