|
| po 6.6.2022, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő
'
'

V seriáli o účinkovaní A-mužstva DAC v sezóne 2021/22 z pohľadu čísiel a štatistík sa dnes zameriame na esenciu futbalu - góly.

V 195 zápasoch fortunaligovej sezóny (vrátane play-off o EKL) padlo 513 presných zásahov, čo v priemere znamená 2,63 na stretnutie (v predošlej sezóne 2,92, čo bol rekord slovenskej ligy). V 34 stretnutiach DAC-u sme ich videli dokopy 85, čo je v priemere 2,50 na zápas (vlani 3,25, rok predtým 2,59).

Strelili sme štvrtý najvyšší a inkasovali štvrtý najnižší počet gólov. Na počte gólov sme sa podieľali 45 strelenými (priemer 1,32/zápas) a 40 inkasovanými (1,18/zápas).

V štyroch našich stretnutiach zostali siete nedotknuté (18. kolo Slovan-DAC, 19. kolo DAC-Ružomberok, 4. kolo nadstavby DAC-Sereď a 8. kolo nadstavby Sereď-DAC skončili 0:0).

Najviac gólov v jednom zápase DAC-u padlo pri domácich víťazstvách nad Zlatými Moravcami a Liptovským Mikulášom 4:2, zhodne po šesť.

Zo 45 gólov hráči DAC-u strelili 24 v prvom a 21 v druhom polčase; 19-krát sme dali prvý gól my, 11-krát súper.

Osem gólov sme strelili spoza šestnástky, zvyšok zvnútra. Z najväčšej vzdialenosti sa trafil Didier Lamkel Zé, ktorý v 11. kole na žilinskej pôde už v 14. sekunde prekonal domáceho brankára Petráša z 34,7 metra. Zároveň to bol najrýchlejšie strelený gól DAC-u v prvoligovej histórii. Na jar sa z vyše 30 metrov presadil aj Andrejs Ciganiks, ktorý takisto do žilinskej siete pri domácom víťazstve 2:0 trafil z 32,1 metra.

Na jeseň si brankár Martin Jedlička udržal čisté konto osemkrát a jeho najdlhšia séria bez inkasovaného gólu trvala 450 minút. Na jar pridal 4 nuly Daniel Veszelinov, jeho najdlhšia nepriestrelnosť mala 306 minút.

Celkovo v deviatich stretnutiach sa nám nepodarilo skórovať (pred rokom boli takéto zápasy dva). Najviac gólov v jednom zápase sme strelili Zlatým Moravciam a Liptovskému Mikulášu - po 6. Z pohľadu inkasovaných gólov bola maximom štvorka v Michalovciach (1. kolo, 1:4) a Ružomberku (1. kolo nadstavby, 1:4).

Najlepším strelcom mužstva sa stal Nikola Krstović s 9 presnými zásahmi, ktorý bol zároveň aj najproduktívnejším hráčom DAC-u - pripísal si aj 4 asistencie.

K sezóne 2021/22 sa viaže aj jedno jubileum: v stretnutí 6. jesenného kola Pohronie-DAC (0:3) dosiahol Zuberu Sharani náš jubilejný tisíci gól v najvyššej súťaži.