Trnava - DAC 0:2 (0:0)

|
| ne 21.6.2020, Milan Vrábeľ
'

Ofenzívne predstavenie s trojbodovou odmenou. Aj proti Spartaku sme predviedli progres. Na horúcej trnavskej pôde sme po vyrovnanom začiatku dominovali, boli sme technickejší, zohratejší, nebezpečnejší, a tak sme aj počiatočnú streleckú nemohúcnosť prekonali a definitívne sa kvalifikovali do Európskej ligy. Tretia účasť v Európe za sebou pre nás znamená prepísanie klubovej histórie!

Po pohárovom stretnutí nastali v našej základnej jedenástke dve zmeny. Pre zranenie nebol pre trénera Storcka k dispozícii Šimić a na lavičke začínal Fábry. Dôveru pre zmenu dostali Bednár s uzdraveným Balićom. Už v 2. minúte nás domáci prekvapili rýchlou kontrou, pri ktorej dostal finálny pas Yao, zoči-voči Jedličkovi aj nebezpečne zakončil, no náš jubilujúci gólman (chytal 50. zápas vo Fortuna lige) nás podržal famóznym zákrokom. Aj o šesť minút bol nebezpečný Spartak, najprv Tešija poslal nádejný pas pred bránku, aby v pokračujúcom útoku zakončil Sobczyk, Jedlička predviedol ďalší parádny zákrok. V osemnástej minúte sme už ukázali naše ofenzívne kvality, Davis výborným pasom našiel nekrytého Divkovića, ktorý tvrdo vypálil tesne pred Rusovom, aj on však svoje mužstvo nesklamal. O minútu bol opäť v akcii Divković, vymenil si loptu so Schäferom a následne už mieril k pravej žrdi, ktorú tesne minul. V 24. minúte Tzandaris pri obrovskej chybe v obrane nešťastne nahral loptu Balićovi, on bez váhania vysunul Ramiréza, ktorý obišiel brankára, no pri zakončení v ťažkej pozícii si svoj kiks na bránkovej čiare odčinil Tzandaris. O dve minúty na druhej strane nebezpečne vystrelil Gamboš, hľadal voľný priestor po pravici Jedličku, no český gólman sa nenechal nachytať. V 35. minúte nám Divković ukázal sebavedomie, ktoré získal po hetriku proti Michalovciam, získal loptu, našiel si palebnú pozíciu, tvrdo vypálil spoza šestnástky pod brvno a Rusov mal čo robiť, aby loptu vyškriabal na roh. Dramatický polčas s gólovými šancami na oboch stranách začali lepšie domáci, no do polčasu sme ich jednoznačne predčili. Pokojne sme si zaslúžili aj vyhrávať, no na to sme si museli počkať až do druhej polovice stretnutia.

Druhý polčas začal so striedaním na našej strane, keď zraneného Schäfera nahradil Fábry. Už v 48. minúte sme pokračovali v útočnom snažení, Blackman najprv predviedol výbornú individuálnu akciu, po ktorej loptu posunul nabiehajúcemu Balićovi a ten zakončil z prvej tesne vedľa. V 54. minúte ukázal zaujímavý strelecký pokus Tešija, tvrdá rana skončila asi meter nad. Po hodine hry sa predviedol aktívny Divković, pri slušnej strele však Rusov stál na správnom mieste. V 66. minúte sa Blackman vybral na bránku, nabiehal mu Balić, no správne sa rozhodol pre zakončenie, jeho tvrdý pokus parádne opečiatkoval brvno a div, že ho nezlomil. V pokračujúcej akcii sme sa predsa len dočkali: Kalmár sa najprv šikovne zbavil Turňu, nahral Ramirezovi, ktorý „jasličkami“ prešiel cez Yaoa, aby aj pomocou teču dostal loptu za Rusovov chrbát - 0:1. V 74. minúte sme pridali ďalší zásah, Divković po uvoľnení sa na pravom krídle prepasíroval loptu cez Moenzu, aby Balić zakončil presne k pravej žrdi - 0:2. Ani po druhom góle sme sa neuspokojili a ďalej sme búšili do súpera ako počas celého druhého dejstva. V 84. minúte držal loptu pri našej akcii Balić, odovzdal ju Kalmárovi a náš kapitán pri množstve priestoru tvrdo vypálil, keďže išlo zároveň o tečovanú strelu, tak sa domáci gólman znovu v bráne poriadne zapotil. O minútu sa v útoku ešte predviedol Balić, no Moenza na jeho menej obratnú kľučku dokázal zareagovať. Súperovi sme už nedovolili dramatický koniec, a tak sme sa po zápase mohli tešiť z jasného dvojgólového triumfu. Ten zároveň znamená, že sme sa tretí rok v sérii kvalifikovali do Európskej ligy!

Trináste víťazstvo v ročníku znamená, že horšie ako tretí už neskončíme. Ligu sme teda reštartovali s výborným skóre 7:0. Už aj 2. kolo z piatich je teda minulosťou. Nepokračujeme však ligou, ale semifinálovou odvetou Slovnaft Cupu, v rámci ktorej zavítame do Ružomberka v stredu 24. júna o 18:00. Ďalší ligový zápas je zase na programe o týždeň v nedeľu, kedy k nám zavíta náš najväčší rival, Slovan Bratislava.

Bernd Storck, DAC: „Som veľmi šťastný z víťazstva môjho tímu. Na jednej strane sa teším z troch bodov, ale aj, že sa nám definitívne podarilo kvalifikovať do Európskej ligy, čo bol pre nás hlavný zápasový cieľ. Pred semifinálovou odvetou v Ružomberku sme už túto otázku chceli mať za sebou. V prvom polčase sme mali aj trochu šťastia, keď domáci po našom rohovom kope založili dobrý protiútok, no Jedlička nás kvalitným zákrokom podržal. Postupne sme sa viac dostali do hry a vytvorili sme si aj šance. Druhý polčas sme už hrali to, čo chcem vidieť a čo očakávam od mojich hráčov. Zo zápasu na zápas sa zlepšujeme z pohľadu organizácie hry, súbojovo jeden na jedného. Videli sme to najmä v druhom dejstve, kde sme výrazne dominovali aj vyhrali. Dobre sa teraz musíme zregenerovať pred ďalším zápasom a keď sa nám podarí zopakovať dnešný výkon, tak finále bude naše.“

Marián Šarmír, Trnava: „Bohužiaľ, musím skonštatovať, že podobne ako proti Žiline, tak aj dnes sme si prehrali zápas v prvom polčase. Mali sme tri vyložené šance, no naša finálka bola žalostná. Ak by sme čo i len jednu šancu premenili, zápas by bol úplne rozdielny. Nastal polčasový zlom. Videl som, že po inkasovanom góle po teči sme išli morálne dole. Posledných 20 minút to už s výkonom nemalo nič spoločné, hráči boli totálne frustrovaní. Spartak sa takýmto spôsobom nemôže prezentovať. Treba sa k tomu postaviť chlapsky. Momentálne sme v ťažkej situácii. K dvom defenzívnym hráčom, čo máme k dispozícii som pridal alternatívne ďalších, no aj tí sa zranili. To je však náš problém, musíme ďalej pracovať a výrazne posilniť káder.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia Trnava - DAC kliknite SEM!!!

FC SPARTAK TRNAVA - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 0:2 (0:0)