Aktuality

Vojtech Balla o úspechu DAC U13: Už aj postup do finále bol výnimočný výsledok

Vojtech Balla o úspechu DAC U13: Už aj postup do finále bol výnimočný výsledok

Aktuality
| po 1.2.2016, Nagy Krisztián

Tréner nášho tímu do 13 rokov Vojtech Balla hovorí o striebornom úspechu svojich zverencov, ktorí dosiahli v oficiálnej halovej sezóne mládeže organizovanej Slovenským futbalovým zväzom.

article_bannerarticle_banner

Ako sme už informovali, v sobotu vyvrcholila oficiálna celoštátna halová sezóna mládeže. Organizoval ju orgán najvyšší, teda Slovenský futbalový zväz. Naše družstvo do 13 rokov na ňom dosiahlo historický úspech: získalo strieborné medaily, Erik Szőgyi bol navyše vyhlásený za najlepšieho hráča turnaja. Podobný mládežnícky úspech v klubových dejinách doteraz dosiahli len mladší žiaci, ktorí v roku 1994 (aj s Gabim Strakom v zostave) získali titul majstra Slovenska v hale aj vonku.

„Už samotný postup do štvorčlenného finále bol obrovským úspechom. Išli sme naň s cieľom, aby chlapci precítili váhu tohto podujatia, odohrali ho s radosťou, uvoľnení a aby celému Slovensku ukázali čo v nich je. Teraz ich už naozaj poznajú a sledujú v celej krajine. Nielen výkonmi v lige, ale aj počas tohto podujatia sa dostali do povedomia odborníkov,“ hovorí Vojtech Balla, bývalý skvelý hráč DAC-u a v súčasnosti tréner nášho družstva do 13 rokov. „Máme hráčov, ktorí sú už v tomto veku osobnosťami, dokážu hrať vyrovnanú partiu s každým špičkovým tímom na Slovensku. Čo sa týka samotného turnaja, druhé miesto bolo úplne zaslúžené. Trenčín bol lepší, vo viacerých oblastiach je ešte pred nami, jeho prvenstvo je v poriadku. Ak by nám však niekto pred začiatkom celej halovej sezóny povedal, že skončíme druhí, všetci by sme to s radosťou prijali. S chlapcami môžeme byť po každej stránke spokojní. V minulosti sa naše družstvá nedostali ani cez prvé kolá, teraz sme boli dôstojným súperom aj vo finále. Vydali zo seba maximum a len Trenčín bol nad ich sily.“

Futbal je tímový šport, aj úspechy sú spoločné. Lenže aj medzi mladšími žiakmi sa nájdu výnimoční hráči, ktorí ťahajú celý tím. „Nerád by som vyzdvihoval jednotlivcov, pretože chceme byť úspešní ako tím. Máme však v tíme osobnosti. Aj ľudom zo zväzu padli viacerí naši hráči do pozornosti. Ak by som mohol povedať dve-tri mená, určite by som spomenul trojicu Erik Szőgyi, Štefan Varga a Bálint Csóka. V tejto kategórii patria momentálne medzi najzaujímavejších hráčov, kvalitou, hernou vyspelosťou aj fyzicky patria medzi najlepších na celom Slovensku.“

Úspech našich mladších žiakov nesie rukopis aj ďalších ľudí, ktorí sa okolo družstva hýbu. Vojtech Balla nezabúda ani na nich: „Okrem hráčov patrí moje poďakovanie aj klubu, máme totiž zabezpečené všetko na nerušenú prácu. Ďakujem aj rodičom, môjmu kolegovi Petrovi Duhajovi a vedúcemu družstva Štefanovi Vargovi. V tíme panuje rodinná atmosféra, všetci prispeli k tomuto úspechu, majú na ňom svoj podiel. Pre mňa je to najväčší úspech doterajšej trénerskej kariéry, veď aj v klube čakali vyše dvadsať rokov na niečo obdobné. Ako som už povedal, potešil ma už aj samotný postup medzi štvoricu najlepších. Organizácia celého turnaja bola výborná, hráči aj tréneri sme sa veľmi tešili príležitosti zahrať si proti najlepším tímom Slovenska. Zúčastnili sme sa v dvoch kategóriách U13 aj U15, hanbu sme si určite nespravili, dokonca sme dosiahli veľmi pekný výsledok,“ dodal 39-ročný bývalý ligový futbalista, pod ktorého rukami vyrastá ďalšia nádejná generácia dunajskostredského futbalu.

V priebehu oficiálnej halovej sezóny mládeže SFZ v roku 2016 reprezentovali DAC: Ferdics Ábris, Horváth Attila (brankári) - Bindics Erik, Magyarics Gábor, Szolgai Máté, Csomor Áron, Szőgyi Erik, Kurta Matej, Szeghy András, Urban Krisztián, Varga Štefan, Csóka Bálint (hráči v poli). Tréneri: Vojtech Balla a Peter Duhaj.