Zlaté Moravce - DAC 1:2 (1:1)

|
| ne 30.8.2020, Milan Vrábeľ

Historický zápis do klubovej kroniky! Päť úvodných zápasov nového ročníka DAC ešte nikdy nedokázal vyhrať. Doteraz. Zlaté Moravce sme zdolali po veľmi náročnom a pomerne vyrovnanom dueli, v ktorom sme si siahli na dno síl a vďaka tomu Divković strelil proti Zlatým Moravciam už svoj štvrtý víťazný gól! Ďakujeme fanúšikom pred krutými „koronanariadeniami“, že nám pripravili ďalšie nezabudnuteľne povzbudzovanie. Prvé miesto patrí aj vám!

Náš tréner po piatich stretnutiach s nezmenenou zostavou bol nútený do nej zasiahnuť. Disciplinárna komisia totiž Davisovi zastavila činnosť na dva týždne, a tak ho v dnešnom dueli nahradil Malý. Naďalej sme nemohli počítať ani so zranenými Vidom a Beskorovajným. Domáci nás v úvode stretnutia trochu zaskočili. K strele sa tak dostali Duga aj Balaj, no Jedlička sa v bránke veľmi nezapotil. Naozaj horúco bolo v ôsmej minúte, kedy Blackmanov center doplachtil na Ramirezovu hlavu, náš vysoký útočník však v nádejnej príležitosti nezakončil presne. V 17. minúte nám domáci podkúrili, Hrnčár totiž vysokú loptu v šestnástke bez prípravy z prvej zakončil, nesmierne štipľavý pokus výborne umiestnil, no Jedlička opäť ukázal svoje kvality. O dve minúty hlavičkoval po rohovom kope Moško, bránku nenašiel. V 24. minúte sme už, žiaľ, museli loviť loptu zo siete. Kružliak chyboval v obrane, aby záverečný pas do šestnástky dostal Hrnčár, tam si výborne našiel priestor pri ľavej žrdi, kde už náš gólman nedokázal doskočiť - 1:0. Aj po góle boli dlhšiu dobu aktívnejší domáci. V 33. minúte však bol faulovaný Friede tesne pred pokutovým územím, a tak sme zahrali zaujímavý priamy kop asi z 20 metrov, loptu sa snažil Balić poslať popod múr, no tento fígeľ mu nevyšiel. O dve minúty už bol v šestnástke jasne faulovaný Divković, loptu si na biely bod postavil Kalmár, ktorý tvrdou strelou do stredu bránky prekvapil Chovana, ktorý kryl jej ľavú časť - 1:1. V závere sme súpera poriadne zatlačili. V 42. minúte Divković poslal z uhla tvrdý pokus, ktorý však Chovan zvládol zachytiť. O minútu sa k zaujímavej streleckej príležitosti dostal Kružliak, jeho nevinne vyzerajúca strela totiž gólmana napokon poriadne natiahla. Prvá polovica prvého dejstva patrila domácim, druhá nám a presne tak padali aj góly. Zaslúžená remíza.

Druhé dejstvo začalo bez zmien na oboch stranách. Ako prví opäť pohrozili domáci, keď Balaj hlavičkoval zo zaujímavej pozície, bol však málo dôrazný. V ďalšom priebehu sme už hru kontrolovali prevažne my, no k zakončeniam sme sa dostávali ťažšie. V 52. minúte už vystrelil Friede po individuálnej akcii Blackmana, z prvej však bol nepresný. O sedem minút zaujímavú aktivitu ukázal Schäfer, no chcel sa dostať až cez príliš veľké množstvo hráčov, potom Blackman namiesto centra vypálil takmer z nulového uhla. Po hodine hry zahral Ďubek zaujímavý priamy kop, v ktorom hľadal nabiehajúceho Menicha, on loptu minul o vlások. V 65. minúte Divković nabil Friedemu, no tomu lopta príliš nesadla na kopačky. Ďalším autorom zaujímavej strely bol Kalmár v 71. minúte, tvrdý pokus od neho síce nemal zlý smer, no konštrukciu bránky predsa minul asi o meter. Ďalšiu príležitosť na víťazný gól sme premárnili v 80. minúte, kedy Friede zachytil odrazenú loptu po rohovom kope, no jeho dorážku domáci vykopli z bránkovej čiary. Miestami už bolo možné badať únavu na oboch stranách, no nepoddali sme sa, a preto prišiel finálny úder v 85. minúte. Počas celého stretnutia sme skúšali strely z nemožných uhlov až nám to neuveriteľne vyšlo. Divković dostal pas na trase Jedlička, Blackman, loptu si na „drzovku“ potiahol popri bránkovej čiare až zakončil medzi gólmana a žrď do azda jediného voľného mikropriestoru - 1:2. O minútu na to sme trestuhodne prepadli v obrane, z pravej strany ihriska tak domáci poslali prudký center, ktorý si Müller pri snahe vykopnúť takmer vrazil do brány, šťastne opečiatkoval len brvno! Záver stretnutia sme si už postrážili, a tak sme mohli začať oslavovať trochu šťastné, ale po o kúsok lepšej aktivite azda aj spravodlivé víťazstvo.

Piate kolo a piate víťazstvo na našej strane sme dotiahli aj vďaka tomu, že naši fanúšikovia vypredali 411 členný sektor hostí a asi stovka verných povzbudzovala z domácich tribún. Vďaka tomu sa naďalej vyhrievame na líderskej pozícii. Zápas so Zlatými Moravcami je už minulosťou a my si po ňom v nabitom štarte ročníka trochu oddýchneme. Na rade je totiž reprezentačná prestávka a po nej sa vidíme v sobotu 12. septembra o 19:00, kedy na našom štadióne privítame Ružomberok.

Bernd Storck, DAC: „Zlaté Moravce potvrdili presne to, čo sme očakávali. Boli silní, porazili Slovan a to nie náhodou. Vedeli sme, že ak im dáme veľa priestoru, tak budú nebezpeční. V prvom polčase sme sa dlhšie nevedeli presadiť. Dostali sme gól po našej chybe. Potom sme zmenili rozostavenie na 4-3-3. Vďaka tomu sme sa čoraz viac dostávali do hry a prišiel aj zaslúžený vyrovnávajúci gól po jasnej penalte. V druhom polčase sme už dominovali, vytvárali sme si gólové šance a zaslúžene sme aj strelili gól. Potom sme mali šťastie pri brvne domácich, ale aj to patrí k futbalu. Za druhý polčas sme si zaslúžili vyhrať. Musím dať poklonu mojim hráčom, že po dlhej ceste z Islandu sa zvládli pripraviť a odohrať dobrý zápas so silným súperom, navyše na jeho ihrisku. Domácim prajem všetko dobré a veľa úspechov.“
Ľuboš Benkovský, Zlaté Moravce: „V prvom rade gratulujem trénerovi hostí k víťazstvu. V prvom polčase sme boli aktívnejší, obrannú líniu sme dokázali vysunúť vyššie. Smerom dopredu sme boli nebezpečnejší. Dokázali sme streliť aj gól, za čo by som chcel pochváliť mojich hráčov. Vo finálnej fáze boli trpezliví a koncentrovaní. Čo sa týka druhého polčasu, tak sme sa stiahli do hlbokej defenzívy. Súper sa dokázal veľmi rýchlo presúvať, hrozil, prečísloval nás a nakoniec dal aj víťazný gól. Napriek tlaku sme si z hlbokého bloku dokázali vytvoriť veľkú príležitosť aj my. Tú sme však nevyužili. Keď nedokážeme premeniť naše príležitosti, tak nemôžeme bodovať.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia Zlaté Moravce - DAC kliknite SEM!!!

FC VION ZLATÉ MORAVCE-VRÁBLE - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 1:2 (1:1)