Aktuality

III. Športový deň Kukkonia Ligy na MOL akadémii bol skutočným futbalovým sviatkom

III. Športový deň Kukkonia Ligy na MOL akadémii bol skutočným futbalovým sviatkom

AKADÉMIA
|
Aktuality
| st 15.5.2024, FAA, Ugroczky
article_banner
article_banner
article_banner

Takmer 3000 ľudí sa zišlo na MOL Akadémii 8. mája vo sviatok na III. Športovom dni Kukkonia Ligy, aby spoločne oslávili lásku k futbalu a užili si zápasy vekových skupín U9, U11 a U13, ako aj vzájomnú spoločnosť.

Najväčšie spoločenské podujatie v Dunajskej Strede sa 8. mája nepochybne konalo na MOL Akadémii. Aj preplnené parkoviská nasvedčovali tomu, že sa v tréningovom centre DAC koná veľká udalosť. Futbalového turnaja, ktorý okrem športového zážitku poskytol malým futbalistom a ich sprevádzajúcim rodičom aj skutočný spoločenský zážitok, sa zúčastnilo 54 tímov rozdelených do 5 vekových skupín.

Úspech minuloročného druhého ročníka Športového dňa Kukkonia Ligy nenechal nikoho na pochybách, že organizátori aj tento rok pozvú mládežnícke družstvá okresu Dunajská Streda, aby si zmerali svoje sily na veľkolepom turnaji. A prišli radi, predsa nie každý deň sa môžu venovať svojej obľúbenej voľnočasovej aktivite, futbalu, na dobre pripravených ihriskách MOL Akadémie. Celkovo bolo na turnaji zastúpených 30 obcí, čo znamená, že počet hráčov (vrátane vedúcich jednotlivých tímov) presiahol 750.

Športový deň sa začal spoločným spevom klubovej hymny DAC "Nélküled", ktorú tentoraz zaspievala Sophie Bittera.

Slávnostného otvorenia sa zúčastnili Tibor Végh, prezident futbalového klubu DAC 1904, Árpád Benovič, predseda Oblastného futbalového zväzu Dunajská Streda a zároveň podpredseda Západoslovenského futbalového zväzu, MUDr. Juraj Puha, viceprimátor mesta Dunajská Streda, Tímea Dóka, predsedníčka občianskeho združenia Kukkonia, Krisztián Németh, riaditeľ Akadémie DAC a Tibor Ravasz, vedúci pre mládežnícky rozvoj Akadémie DAC.

Vekovú kategóriu U9 reprezentovalo 14 družstiev, U11 17 tímov, zatiaľ čo v najstaršej vekovej kategórii U13 sa na športovom dni, ktorý návštevníkom ponúkol celodenné aktivity, zišlo 12 tímov. Tohtoročného športového dňa sa zúčastnili aj družstvá U9, U10 a U11 DAC a ETO Akadémia, ako aj družstvá U7 z obcí účastníkov Kukkonia Ligy.

Oficiálne otvorenie III. ročníka Kukkonia Ligy bolo ráno o 8:15 a potom sa už začalo hrať. Počas zápasov a sprievodných aktivít nechýbalo množstvo vzrušenia, urputné súboje, a čo je ešte dôležitejšie, veľa úsmevov, dobrej nálady a rodinnej atmosféry. Pretože aj toho bolo dosť.

V predvádzacej kuchyni sa sporáky rozpaľovali už skoro ráno, aby sa po celodennej akcii nikto nevrátil domov s prázdnym žalúdkom. Deti, ktorým nestačil pohyb na futbalovom ihrisku, si mohli vybiť prebytočnú energiu na skákacom hrade, ale mohli si vyskúšať aj iné hry zručnosti, medzi inými špongiovú hádzanú pomocou Andrey Csölle a družstva HC DAC U11. Členovia Fight Clubu Holus z Vydrán predviedli ukážku karate a popoludní sa záujemcom predstavili zápasníci z Gaál Wrestling Teamu z Dunajskej Stredy. Na podujatí bolo možné odfotiť sa aj s trofejou UEFA Grassroots Awards pred fotostenou.

Veľa detí stálo v rade na maľbu na tvár u zástupcov Vovolandu a Dóri Sóki čarovala dievčatám nádherné vrkoče. Ešte pred obedom dorazili na podujatie hráči DAC 1904, ktorých obklopil obrovský dav. Po autogramiáde a rozhovore pokračoval deň zápasmi o umiestnenie, veď predsa len išlo o futbalový turnaj, v ktorom bolo treba vyhlásiť víťaza v každej vekovej skupine a kategórii.

V rámci III. Športového dňa Kukkonia Ligy v kategórii U9 zvíťazili Janíky pred druhými Holicami na Ostrove a tretími Malými Dvorníkmi. Vo vekovej kategórii U11 sa na prvé miesto dostal Vrakúň, druhá bola Veľká Paka a tretie Malé Dvorníky. V najstaršej vekovej skupine U13 sa na najvyšší stupienok pomyselných stupňov víťazov postavili Zlaté Klasy, ktoré predbehli Topoľníky na druhom a Malé Dvorníky na treťom mieste. Na konci dňa boli udelené špeciálne ceny najlepším strelcom a brankárom v jednotlivých vekových kategóriách a vyhlásený bol aj all-stars tím najlepších hráčov turnaja. Hráči vybraní do all-stars tímu sa budú môcť zúčastniť na turnaji Megaturnaj Senec, ktorý sa uskutoční koncom júna. Po týchto vznešených chvíľach bola deťom odovzdaná tohtoročná zvláštna medaila UEFA Grassroots Awards, ktorú každému dieťaťu zavesili na krk hráči a tréneri DAC. Nakoniec družstvá, ktoré skončili na stupňoch víťazov, mohli prevziať trofeje pre víťazov.

"Tento športový deň je nezvyčajný, pretože oslavujeme aj náš spoločný úspech, keďže DAC 1904 s iniciatívou Kukkonia Liga získal v apríli ocenenie UEFA Grassroots Awards. Tento úspech je dobrým príkladom aj toho, že spoluprácou a vytrvalosťou môžeme dosiahnuť veľké úspechy a že sa oplatí snívať vo veľkom a urobiť niečo pre svoje ciele", povedala Tímea Dóka, predsedníčka občianskeho združenia Kukkonia a organizátorka podujatia.

„S veľkým záujmom sme očakávali, akým výkonom sa budú prezentovať talenty z okolia. Ani tento rok nesklamali a mohli sme vidieť veľmi kvalitné zápasy. Veľa talentovaných mladých ľudí predviedlo svoje schopnosti a na ihriská nastúpili dobre pripravené tímy, za čo patrí trénerom poďakovanie a pochvala. Počas turnaja a záverečného ceremoniálu sme boli svedkami scén plných emócií, sĺz radosti a osláv, ktoré dokáže vyvolať len láska k športu a futbalu. To sú momenty, kvôli ktorým vznikol tento projekt a ktoré dokazujú, že má svoje opodstatnenie. Odovzdaním medailí na konci turnaja sme chceli každému hráčovi a trénerovi naznačiť, že úspech dosiahnutý u UEFA je z veľkej časti aj ich zásluhou, pretože, ako hovorí náš slogan: „Každý je víťaz, keď každý hrá!“ - dodal Tibor Ravasz, vedúci pre mládežnícky rozvoj Akadémie.

Hlavnými organizátormi III. Športového dňa Kukkonia Ligy boli občianske združenie Kukkonia, Akadémia DAC Dunajská Streda a Oblastný futbalový zväz Dunajská Streda. Podujatie podporili Západoslovenský futbalový zväz, Aquadrift, Innopharma a spoločnosť Schindler. Športové podujatie bolo spolufinancované Európskou úniou v rámci Fondu malých projektov Programu spolupráce Interreg Maďarsko - Slovensko.

article_bannerarticle_banner