Atromitos - DAC 3:2 (2:0)

|
| št 1.8.2019, Milan Vrábeľ
'

Obrovské srdce, maximálne vypätie síl, no bez postupu do 3. predkola. Stretnutie, v ktorom mali domáci všetko vo svojej moci, sme maximálne zdramatizovali, boli sme kúsok od futbalového zázraku, ale málinko nám stále chýbalo, a tak zostali len oči pre plač. Obrovské poďakovanie patrí hráčom za ich výkon, ale aj 128 fanúšikom, ktorí za nami vycestovali v obrovských horúčavách až do Atén. Ste našimi hrdinami, sme na Vás hrdí!

Po poslednom odohranom stretnutí naordinoval tréner Hyballa dve zmeny v základnej jedenástke. Na lavičku posadil Davisa s K. Vidom a namiesto nich dnes dostali dôveru Blackman s Ramirezom. Stretnutie sme začali s vedomím, že musíme dať dva góly, čomu zodpovedala aj naša aktivita od prvého hvizdu. Prvé príležitosti si ale vypracovali domáci. Najprv Manoussos pálil slepými a na pozore sme sa museli mať aj po jeho centri. V 19. minúte sme sa dostali hneď k dvom rohom, pri druhom Ronan našiel Kalmára, no v nádejne vyzerajúcej akcii Kalmár nedokázal presne zakončiť. V 23. minúte sme sa dostali do obrovských problémov, Katranis sa absolútne prekvapujúco preštrikoval cez našu obranu, no a zo získanej streleckej pozície na jeho strelu Jedlička nedokázal zareagovať - 1:0. O päť minút prišla ďalšia rana, Oravec tak trochu zbytočne fauloval kľučkujúceho Manoussosa v šestnástke a rozhodca okamžite nariadil penaltu. Loptu si na biely bol postavil sám faulujúci Manoussos, ktorý sa trafil k ľavej žrdi, kde náš gólman nemohol byť - 2:0. V 29. minúte sme dezorientovaní dovolili súperovi ďalší smrtiaci útok, zakončenie Velliosa v tutovke Jedlička a Blackman zastavili zázrakom. V 36. minúte sme mali veľkú šancu sa dostať späť do zápasu. Po Kalmárovom vysunutí sa Remirez zbavil obrancu, mal však snahu prejsť otočkou aj cez Megyeriho, no nakoniec sa rozhodol pre pas na Taiwa, ale chýbala presnosť. V 43. minúte Vellios zakončil po centri z pravého krídla z prvej, Jedlička bol na svojom mieste. V nadstavenom čase mohol pridať definitívu Goutas, ten si totiž výborne nabehol na Umbidesov roh, no našťastie hlavičkou tesnulinko minul ľavú žrď. Po polčase, kde sme nevedeli nájsť recept na súperov betón, kým súper hrozil z kontier, sme žiaľ prehrávali zaslúžene.

Druhý polčas sme začali striedaním Čmelík <-> K. Vida. Čo nám bolo jasné, to aj nastalo, od začiatku polčasu sme sa prebíjali cez „autobus“ Atromitosu. V 54. minúte prišlo vytúžené zníženie. Ronan rozohral štandardku presunutím hry na ľavú stranu K. Vidovi, jeho center sa odrazil, Goutas ho nedokázal vykopnúť, čím Ramirez dostal šancu, ktorú musel aj premeniť – 2:1. Dostali sme vietor do plachiet, čoho výsledkom bola strela M. Vidu a veľmi nebezpečné zakončenie K. Vidu z ostrého uhla, tesne vedľa. Po hodine hry domáci zahrali roh, kde si na vzdialenejšiu žrď nabehol Madson, vyskočil priskoro, teda v nádejnej pozícii bol prikrátky. V 67. minúte nás opäť zachránil Blackman, Nsikulu dostal loptu do tisícpercentnej príležitosti, ktorú opäť zázračne zablokoval Blackman. Po odrazenej lopte sa musel mať na pozore aj Jedlička, no štipľavý pokus Goutasa vyboxoval. O dve minúty mal nádej sa ujať nenápadný center Veselovského, jeho prepadnutie k vzdialenej žrdi ale Taiwo nečakal. Od 71. minúty sme začali bojovať o najväčší futbalový zázrak, Blackman sa prebíjal v šestnástke, kde bol zastavený nedovolene. Loptu si na biely bod postavil Kalmár, ktorý ju suverénne poslal k pravej žrdi, to, že Megyeri odhadol smer, nestačilo - 2:2. O päť minút však prišla ďalšia rana, kedy získanú štandardku zahral Umbides, loptou našiel Risvanisa, ktorý vyhral hlavičkový súboj s Kružliakom, čím znovu privodil obrovské slzy všetkým žlto-modrým fanúšikom - 3:2. Zase sa naše nádeje na postup znížili, no v závere zápasu sme aj napriek tomu spôsobili obrovskú drámu. V 86. minúte našiel Ronan z priameho kopu M. Vidu nabiehajúceho k vzdialenejšej žrdi, nastrelil bočnú sieť. O tri minúty sa pri otvorenej obrane dostal do samostatného nájazdu Natsos, prestrelil! Z následnej kontry sme zahodili nemožné my, po Kalmárovej strele Kahila až z bránkovej čiary poslal loptu nad bránu! Absolútna smola nastala o chvíľu neskôr, keď strelu od M. Vidu neskutočným zákrokom k pravej žrdi zneškodnil Megyeri! V nadstavenom čase musel zázračný zákrok predviesť Jedlička, keď umiestnený pokus od nekrytého Manoussosa doslova vyškriabal! Dráme tak bolo koniec, veľmi smutne sme ju nezvládli.

Päť inkasovaných gólov v dvojzápase pre nás zmanemá stopku v pohárovej Európe. Ani nesmierna snaha mladého tímu úspech neprieniesla. Po Európskej lige sa opäť nevyhneme zmene, keď nás najbližšie znovu čaká domáca súťaž. V rámci 3. kola Fortuna ligy zavítame na azyl v Myjave proti čiernemu koňu minulej sezóny - ŠKF Sereď. Zápas sa uskutoční v nedeľu 4. augusta o 19:00.

Peter Hyballa, DAC: „Gratulujem Atromitosu k postupu do tretieho predkola Európskej ligy. V prvých pätnástich minútach môžem povedať, že sme hrali dobre, no potom sme dostali veľmi jednoduchý gól, keď si jeden hráč mohol robiť medzi štyrmi našimi čo len chcel. Potom nastala situácia, po ktorej môžeme diskutovať, že do akej miery to môže byť chyba Oravca alebo niekoho iného. Do polčasu sme teda prehrávali 2:0. Do druhého dejstva nastali nejaké zmeny. Čo sme odohrali v druhom polčase, tak za to som na mojich hráčov veľmi hrdý. Zo štyroch zápasov sme však dostali osem gólov, čo je veľa na postup do tretieho predkola. Som veľmi hrdý na mladý tým, ktorý dal maximum do postupu.“

Milan Nemec, Atromitos: „Nebol som spokojný so všetkým, čo sme ukázali, ale najdôležitejší je postup. V prvom polčase sme nedotiahli viaceré dobré príležitosti na tretí gól. V týchto momentoch nám chýbala dostatočná koncentrácia, čo potrebujeme zlepšiť. Povedal som to aj hráčom v šatni, že vždy treba byť koncentrovaný až do posledného hvizdu rozhodcu. Súper bol v obidvoch zápasoch veľmi nebezpečný a silný. Padlo päť gólov a bol to výborný futbal pre oko diváka.“

ATROMITOS FC - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 3:2 (2:0)

Európska liga, odveta 2. predkola Európskej ligy, 1.8.2019, 19.00 h
Góly: 22. Katranis 1:0, 28. Manoussos (11m) 2:0, 53. Ramirez 2:1, 72. Kalmár (11m) 2:2, 76. Risvanis 3:2
Rozhodovali: Al Hakim - Culum, Klyver (všetci SWE), 2450 divákov
ŽK: 44. Manoussos, 71. Katranis - 58. Koštrna, 75. Kružliak, 84. Taiwo
DAC: Jedlička - Blackman (76. Divković), Oravec (62. Veselovský), Kružliak, Koštrna - M. Vida - Taiwo, Ronan, Kalmár, Čmelík (46. K. Vida) - Ramirez
Atromitos: Megyeri - Kivrakidis, Risvanis, Goutas, Katranis - Madson, Charisis - Manoussos, Umbides (86. Natsos), Nsikulu (70. Farley) - Vellios (60. Khila)

Držanie lopty: 45% - 55%
Strely: na bránu 7:6, mimo 10:4