LASK Linz - DAC 7:0 (2:0)

|
| št 24.9.2020, Milan Vrábeľ
'

Po famóznom štarte ročníka, na ktorý budeme ešte poriadne dlho spomínať, bolo tretie predkolo Európskej ligy ako zo zlého sna. Proti Linzu nám aj napriek nesmiernej snahe nič nevyšlo, kým súper sa s gólovou kanonádou neuspokojil ani na sekundu. Z jeho ofenzívnych kliešťov nás nepustil. Zápas skončil našou najkrutejšou európskou porážkou. Máme tri dni, aby sme sa dali dokopy na zápas proti Trenčínu.

Oproti ligovému stretnutiu so Senicou nastala v našej základnej jedenástke jediná zmena, aj to vynútená. Kým v nedeľu po červenej karte pauzoval Müller a v základnej jedenástke ho nahradil uzdravený Beskorovainyi, tentoraz sme sa však vrátili k našej tradičnej zostave s nemeckým obrancom v základe. Friede sa naďalej lieči z choroby a Vida s Andzouanom a Sharanim zo zranenia. Úvod stretnutia sme nezachytili. Prejavili sme väčšiu dávku rešpektu ako by sa patrilo a domáci to využili. Po vhadzovaní poslal center do šestnástky Michori na Raguža, ktorý nás nachytal na ofsajdovej pasci, ocitol sa sám pred Jedličkom, a tak nebolo o čom - 1:0. Pomaly sme sa začali osmeľovať, no domáci nás druhýkrát kruto potrestali. V šestnástnej minúte si Kružliak nepostrážil Raguža po Gruberovom centri a elitný domáci útočník volejom z prvej nedal šancu nášmu gólmanovi - 2:0. V 22. minúte mohol Raguž zavŕšiť hetrik, Michori ho našiel z rohového kopu nepokrytého na vzdialenejšej žrdi, no hlavičkou pre naše šťastie z bezprostrednej blízkosti minul. V 28. minúte sme mali prvý gól na kopačkách, Divković totiž prenikol do šestnástky šikovnou kľučkou cez Wiesingera, no v gólovej pozícii chýbalo dôraznejšie zakončenie. Pri nepriaznivom stave stretnutia náš kouč siahol po striedaní už v 36. minúte, Fábryho nahradil Beskorovainyim. Prešli sme tak na hru na troch obrancov a rozostavenie 3-5-2. V nadstavenom čase prvého polčasu sme mohli dať gól do šatne súpera, keď Fábryho rohový kop doletel na Ramirezovu hlavu, no od nej sa lopta odrazila tesne vedľa bránky. Prvý polčas sme prehrali o dva góly, domáci pôsobili lepším dojmom, a preto treba športovo priznať, že ho vyhrali zaslúžene.

Druhý polčas bol z nášho pohľadu horor v priamom prenose. Už v 46. minúte zahral Michori rohový kop, na ktorý si výborne nabehol Filipović, náš Beskorovainyiho si ho nepostrážil a keďže sa výborne trafil, tak sme prehrávali už 3:0. Definitívnu nádej na postup sme stratili o minútu, keď Blackman miesto lopty skopol protihráča, za čo videl jasnú červenú kartu. Katastrofa pokračovala, v 51. minute Beskorovainyi loptu odkopol presne na Michoriho kopačky a „desinka“ s množstvom priestoru bez problémov umiestnila loptu k pravej žrdi - 4:0. Pri absolútne frustrácii sa o dve minúty dostal Raguž, ani sám nevie ako, cez Davisa, nahral lepšie postavenému Gruberovi, ktorý už s maximálnou pohodou na kopačkách nemal problém trafiť sa k žrdi - 5:0. Pokračovali sme v nekončiacom kŕči, v 55. minúte sa H. Balić vydal na našu bránku, nebolo hráča, ktorý by sa mu postavil do cesty, a tak vypálil na hranici pokutového územia, bol z toho šiesty zásah v našej bránke - 6:0. Ani po šesťgólovej kanonáde nám domáci nedali dýchať, nevedeli sme sa dostať z ofenzívnych klieštov súpera. Už v 64. minúte H. Balić nastrelil brvno. Hlavičky od Reitera s Ramsebnerom sme pokryli a našťastie Michori tvrdo vypálil len presne na nášho gólmana. V 77. minúte sme však opäť neboli ušetrení, Renner sa na ľavom krídle zbavil Bednára, našiel Sabitzera, ktorý absolútne poľahky našiel nepokrytú časť bránky - 7:0. O štyri minúty Nicolaescu potiahol útok, ktorý sa mohol skončiť našim čestným gólom, no po pripravenej streleckej príležitosti mu loptu nesadla dobre na kopačky. Domáci hrozili až do konca duelu, no ďalší zásah nepridali, a tak zápolenie, ktoré nám absolútne nevyšlo, skončilo sedemgólovou prehrou.

Tohtoročná európska cesta končí desivým vyradením. Vraciame sa domov, kde v rámci Fortuna ligy privítame v MOL Aréne v nedeľu 27. septembra o 18:00 AS Trenčín. Máme tri dni, aby sme sa spamätali z tejto šialenej prehry.

Bernd Storck, DAC: „Dnes proti nám stál veľmi silný a kvalitný súper. Mali sme cieľ, chceli sme sa dostať do ďalšej fázy Európskej ligy. Žiaľ, na začiatku sme dvakrát inkasovali po našich chybách. Oba góly sme dostali veľmi jednoducho. Keď vonku prehrávate nad tak silným súperom 0:2, tak je veľmi náročné niečo spraviť so zápasom. Vlani bol LASK medzi šestnástkou najlepších v Európskej lige a hral s naozaj vysokou kvalitou. Bolo ťažké hrať proti takému mužstvu. V druhom polčase sme ešte niečo chceli spraviť s výsledkom, no veľmi rýchlo sme inkasovali aj tretí gól po rohovom kope. Potom prišla aj červená karta a tým pádom bolo po zápase. Treba uznať kvalitu súpera. Vytvoril si množstvo šancí a strieľal aj góly. Pre nás to bola veľká škola, keďže máme mladé, talentované mužstvo. Je dôležité, aby sme si z tohto zápasu aj z duelu z minulého týždňa zobrali to najlepšie, aby sme sa z neho poučili. Už v nedeľu chcem proti Trenčínu vyhrať. Do ďalšej časti sezóny pôjdeme s tým, aby sme boli čoraz silnejší, aby sme na sebe pracovali a aby sme sa rozvíjali. Videli sme rozdiel medzi mužstvami a chcem, aby sme sa lepšie pripravili do európskych bojov do budúcej sezóny.“
Dominik Thalhammer, LASK: „Sme spokojní. Mali sme rešpekt pred Dunajskou Stredou, no odohrali sme veľmi dobrý zápas. Na trávniku sme pôsobili suverénne. Možno sme mali ešte nejaké problémy v prvom polčase, no v druhom sme všetko napravili. Náš tím bol veľmi nebezpečný. Bol som spokojný s tým, ako vystupoval, ako sa prezentoval, ako kontroloval zápas. Dunajská Streda mala dve šance, ale aj tie boli menej výrazné.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia LASK Linz - DAC kliknite SEM!!!

LASK LINZ - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 7:0 (2:0)
Európska liga, 3. predkolo, 24.9.2020, 20.30 h
Góly: 6. Raguz 1:0. 16. Raguz 2:0, 47. Filipović 3:0, 51. Michori 4:0, 53. Gruber 5:0, 55. H. Balić 6:0, 77. Sabitzer 7:0
Rozhodovali: Brisard - Pages, Debart (všetci FRA), 0 divákov
ŽK: 86. Kružliak
ČK: 48. Blackman
DAC: Jedlička - Blackman, Müller, Kružliak, Davis - Schäfer - Fábry (36. Beskorovainyi), A. Balić - Divković (60. Bednár), Ramirez (60. Nicolaescu), Kalmár (K)
LASK: Schlager - Wiesinger, Trauner (K), Filipović (58. Ramsebner) - Ranfti, Holland, Michori, Renner - Gruber (58. Reiter), Raguž, H. Balić (72. Sabitzer)

Držanie lopty: 55% - 45%
Strely: na bránu 14:2, mimo 7:3