Aktuality

Na ceste do Belfastu

Na ceste do Belfastu

Aktuality
| st 13.7.2022, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő

Výprava DAC-u dnes vyrazila na cestu do metropoly Severného Írska na odvetu 1. predkola Európskej konferenčnej ligy.

Žlto-modrí sa dnes zišli v MOL Akadémii krátko po deviatej hodine ráno, aby po spoločných raňajkách vyrazili autobusom na bratislavské letisko, odkiaľ naberú smer Belfast. Do hlavného mesta Severného Írska poletí výprava špeciálom, v ktorom bude aj zhruba päťdesiatka fanúšikov a ktorého odlet je plánovaný na 12.50 h. Pristáť na Belfast International Airport by sme mali o 14.40 h miestneho času, t.j. o 15.40 h SELČ (v Severnom Írsku je o hodinu menej).

Večer o siedmej si zverenci trénera Adriana Guľu zatrénujú na štadióne Cliftonville FC. Ten sa nachádza v severozápadnej časti Belfastu a pre zajtrajší zápas má upravenú kapacitu 2388 miest. Domáci už minulý víkend hlásili vypredané a pekne zaplnený bude aj sektor pre fanúšikov DAC-u. Verme, že si zajtra môžeme naplno vychutnať atmosféru starého, ale útulného, typicky britského štadióna a najmä na ňom osláviť náš postup do 2. predkola.

Cliftonville pripravil krátky manuál pre fanúšikov DAC-u, z ktorého sa dozvedáme, že ich štadión patrí k najstarším na svete. Oficiálne bol otvorený v roku 1890 a dve desaťročia slúžil aj ako domovský stánok reprezentácie. Na Solitude sa kopala (a bola nepremenená) prvá penalta v histórii svetového futbalu a DAC bude druhým mužstvom zo Slovenska, ktoré si na ňom zahrá. Tým prvým bol košický 1. FC pred 24 rokmi, ktorý tam vyhral 5:1 a po domácom víťazstve 8:0 hladko postúpil do 2. predkola Ligy majstrov.

Klub z mestskej časti Oldpark sa hrdí tým, že je najstarší v Severnom Írsku a reprezentuje írsku menšinu v krajine. Napokon, symboly južnej časti írskeho ostrova, v porovnaní so Severným Írskom zhruba päťkrát väčšej Írskej republiky, sme videli aj na našom štadióne minulý štvrtok pri príležitosti prvého vzájomného zápasu.

Oldpark má 34-tisíc obyvateľov, v štvrti Cliftonville býva niečo cez päťtisíc ľudí. V Severnom Írsku žijú necelé 2 milióny obyvateľov, z toho 300-tisíc v samotnom Belfaste, ktorý má spolu s predmestiami zhruba 670-tisícovú populáciu. Priemerná teplota v júli, najteplejšom mesiaci roka, je len 19,3 stupňov Celzia. V čase zápasu sa očakáva zhruba 15 stupňov, aj preto nechýba v batožine mužstva teplejšie oblečenie.

Odveta 1. predkola Európskej konferenčnej lige proti vicemajstrovi Severného Írska Cliftonville FC nás čaká vo štvrtok 14. júla o 21.00 h SELČ a sledovať ju môžete aj v priamom prenose na RTVS Šport.

Ako sme spomenuli, zajtrajší predzápasový tréning sa uskutoční už priamo v dejisku štvrtkového stretnutia a pri tejto príležitosti sa uskutoční aj tradičná tlačová konferencia. Mužstvo budú zastupovať tréner Adrian Guľa a Miroslav Káčer a sledovať ju môžete naživo na našom YouTube kanáli aj Facebook profile.