Preview

Pred zápasom DAC 1904 - Cliftonville: prvý ostrovný súper

Pred zápasom DAC 1904 - Cliftonville: prvý ostrovný súper

A-TÍM
|
Preview
| st 6.7.2022, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő
article_banner
article_banner
article_banner

Ôsme európske dobrodružstvo začne DAC domácim zápasom proti severoírskemu vicemajstrovi. Úvodné stretnutie 1. predkola Európskej konferenčnej ligy DAC-Cliftonville začína vo štvrtok o 20.30 hod.

Ôsmykrát v histórii klubu a piaty rok v rade sa DAC predstaví na európskej pohárovej scéne. Po vystúpeniach v dnes už neexistujúcom Pohári víťazov pohárov (1987/88) a Pohári UEFA (1988/89 a 1993/94) sme v rokoch 2018-2020 účinkovali v Európskej lige a po vlaňajšej reforme súťaží sme si pred rokom zahrali v Európskej konferenčnej lige (EKL).

Žreb 1. predkola aktuálnej sezóny EKL zo 14. júla nám pridelil najstarší klub Severného Írska a aktuálneho vicemajstra Cliftonville FC. Hrá sa na dva zápasy, odveta je na rade o týždeň vo štvrtok na štadióne Solitude v Belfaste.

Zajtrajší zápas v MOL Aréne bude pre DAC 24. v európskych súťažiach. Červení sú náš štrnásty „európsky“ súper z trinástej krajiny, prvýkrát narazíme na klub z britských ostrovov.

Doterajšia bilancia v európskych súťažiach (Liga majstrov, EKL, Európska liga, resp. jej predchodcovia - PVP/Pohár UEFA):

DAC: 23 7-3-13, skóre 34:46
Cliftonville: 28 4-5-19, skóre 16:65

Nášmu tímu patrí v rebríčku UEFA 193. pozícia, Cliftonville je 381. v poradí. Prvýkrát bol náš tím pri žrebe medzi nasadenými mužstvami a pripomeňme, že ako nenasadení sme v uplynulých rokoch dokázali vyradiť Dinamo Tbilisi, Cracoviu Krakov, Hafnarfjördur i Jablonec.

Cliftonville hral v Európe naposledy pred tromi rokmi, keď v 1. predkole Európskej ligy nestačil na nórsky Haugesund. Ďalšie informácie o klube z hlavného mesta Severného Írska si môžete prečítať tu.

Poznatky o zverencoch 42-ročného trénera Patricka ´Paddy´ McLaughlina zbieral náš kouč Adrian Guľa z viacerých zdrojov. „Urobili sme maximum, aby tie informácie boli nielen z videí, ale aj z osobného kontaktu. Asistent Laco Kubalík bol pozrieť súpera vo Walese v dvoch prípravných zápasoch. Očakávam nielen typicky ostrovného súpera, ktorý vie hrať agresívne, s dlhou prihrávkou a kvalitou vo vzdušných súbojoch, ale je to zároveň mužstvo, ktoré, pokiaľ mu prenecháte priestor, vie hrať futbal. Verím, že naše princípy budú fungovať a budeme dostatočne aktívni, agresívni a rýchli. Je to pre nás prvý súťažný zápas v Dunajskej Strede, tešíme sa na vstup do sezóny. To isté cítim aj na mužstve. Sme koncentrovaní a pripravení, dostatočne sebavedomí, zároveň však pokorní. Chceme potešiť našich fanúšikov, na ktorých sa spoliehame,“ vyhlásil na dnešnej oficiálnej predzápasovej tlačovej konferencii kormidelník DAC-u, ktorý ani zajtra nebude mať k dispozícii Kalmára, Ricarda, Szendreiho a Balića. Naopak, Njie dnes už naplno trénoval s mužstvom. Na súpiske pre 1. predkolo klub dopísal aj dvojicu posíl Miroslav Káčer, Samuel Petráš.

Rozhodcovia zo Španielska

UEFA na zápas delegovala arbitrov zo Španielska. Pískať bude 39-ročný Juan Martínez Munuera s bohatými skúsenosťami z medzinárodného futbalu a domácej najvyššej súťaže, kde pískal aj El Clásico. Na čiarach mu budú asistovať krajania Diego Barbero Sevilla a Miguel Martínez Munuera, štvrtým rozhodcom je Javier Alberola Rojas. Delegátom UEFA je Attila Tömő z Maďarska a pozorovateľom rozhodcov Eyjölfur Ólafsson z Islandu.

Prvé stretnutie 1. predkola Európskej konferenčnej ligy DAC 1904 - Cliftonville FC začína zajtra o 20.30 hod. Priamy prenos zápasu môžete sledovať na športovom kanáli RTVS.

Lepší z našej dvojice narazí v 2. predkole na postupujúceho z faersko-gibraltárskeho súboja Víkingur - Europa FC.