Aktuality

Predstavujeme sobotňajšieho súpera: FC Košice

Predstavujeme sobotňajšieho súpera: FC Košice

Aktuality
| št 19.1.2023, fckosice.sk (foto), Milan Vrábeľ, Krisztián Nagy (text)

Druhý priateľský zápas z piatich plánovaných sme pôvodne mali odohrať proti MTK Budapešť. V našej MOL Akadémii však, po zrušení zo strany súpera, privítame FC Košice, horúceho kandidáta na postup do najvyššej súťaže. Stretnutie odohráme v sobotu 21. januára o 11.00 h. Vstup je voľný.

article_bannerarticle_banner

Základné údaje o súperovi:

Názov: FC Košice
Rok založenia:
2018
Klubové farby:
žltá a modrá
Štadión:
Košická futbalová aréna - kapacita takmer 6 000 divákov
Mesto:
Košice (takmer 230 000 obyvateľov)
Najväčší úspech klubu:
postup do 2. ligy (2018/19).

Prvým súperom žlto-modrého DAC-u bol v príprave na jarnú časť sezóny 2022/23 maďarský druholigový Soroksár. Napriek našej dominancii sa v 1. polčase do vedenia dostali hostia a my sme výsledok krásnym gólom Željka Gavrića už len skorigovali na konečných 1:1.

Aj druhýkrát k nám zavíta druholigista, no tentokrát slovenský. FC Košice vznikol v roku 2018. Košický futbal však má podstatne bohatšiu históriu, ktorú tvoria mnohé úspechy aj pády. Azda najväčším zdarom je postup 1. FC Košice do skupiny Ligy majstrov (1997/98) vôbec ako prvému slovenskému tímu v ére samostatnosti. Nasledovala kríza spojená s rozpadol a prebratím štafety nepriamym nasledovníkom MFK Košice, ktorý časom tiež zanikol.

FC Košice vznikol až následne spojením klubov TJ FK Vyšné Opátske a FK Košice-Barca. Hneď v prvej sezóne 2018/19 postúpil do druhej ligy, kde postupne obsadil desiatu, piatu a opäť piatu priečku. Dostatočne silný na postup vyzerá byť až v štvrtom ročníku, kde mu po jeseni patrí 2. miesto s trojbodovou stratou na prvý Prešov. Slovenský pohár opustil po 4. kole.

Ekonomická sila klubu tkvie v maďarskom investorovi - v spoločnosti Borsodsport Invest Zrt - ktorá plánuje výstavbu veľkej a modernej akadémie. Mužstvo hráva svoje zápasy v novej Košickej futbalovej aréne, ktorej architektom je po vzore našej MOL Arény Csaba Ambrus a tím Adif. Akcionárom klubu je napríklad aj Ondrej Duda a odbornými znalosťami pomáha Ján Kozák st

Okrem toho FC Košice úspešne spolupracuje s agentúrou, ktorá zastupuje mladých futbalistov z Afriky a postarala sa napríklad o príchod Landinga Sagnu, s 8 gólmi najlepšieho jesenného strelca tímu. Oporou žlto-modrých je však aj nám veľmi dobre známy Erik Pačinda, ktorý má na konte len o jeden presný zásah menej, a takisto Matúš Kira či Ján Krivák. Najzaujímavejšou zimnou posilou je zase Miloš Lačný. Mužstvo vedie s prvoligovými skúsenosťami brúsený Anton Šoltis.

Východoslovenský klub začal prípravu 9. januára a za sebou má jeden priateľský zápas v Maďarsku proti druholigovej Nyíregyháze, v ktorom sa zrodila remíza 1:1 (gól Turčák). Pre túto sezónu mu pre zranenie definitívne vypadla opora František Pavúk a boľačky si doliečujú aj Magda, Gladiš a Pačinda. Ich sobotný štart je otázny.

Hodnota ambiciózneho druholigistu je podľa transfermarktu 3,46 milióna eur, kdežto náš káder je cenený na 12,68 milióna eur.