Reportáž: DAC 1904 - FC Košice 5:2 (3:0)

|
| so 5.8.2023, Milan Vrábeľ

Poriadna 7-gólová divočina s víťazným koncom. Dokázali sme to! Na domácom trávniku sme v 2. kole zaznamenali naše prvé ligové víťazstvo, ktoré sme nesmierne potrebovali. Víťazný debut zaznamenal náš brankár Popović a prvý gól v našom drese Záhradník. Ďakujeme aj takmer šesťtisíc fantastickým fanúšikom za mohutnú podporu.

Po remíze v Michalovciach spravil náš tréner Adrian Guľa tri zmeny v základnej zostave. Na lavičku posadil Petráša, Vitálisa aj Mendeza a namiesto nich si premiéru v našom drese odkrútil brankár Popovič a do zápasu nastúpili aj Pinto s Ramadanom. Počas príchodu hráčov na ihrisko naši fanúšikovia pripravili zaujímavú choreografiu a pred výkopom zase boli ocenení dresom naše legendy Pavol Diňa a Tibor Szaban, ktorí v júli dovŕšili krásnych 60 rokov. Prajeme všetko dobré!

Po úvodných oťukávačkách sme začali najlepším možným spôsobom. Už v deviatej minúte sme sa dostali do vedenia, keď Gavrićov roh prešiel celou šestnástkou, aby loptu poslal späť Brunetti na pred opustenou bránkou stojaceho Krstovića – 1:0. V dvadsiatej minúte nás vystrašil Krstović sediac na zemi (mohol nakoniec pokračovať v zápase), následne hostia videli tri žlté karty a v 26. minúte sme sa dostali do dvojgólového vedenia. Káčer fantastickou inštinktívnou prihrávkou naslepo našiel na vzdialenejšej žrdi Andzouanu, ktorému zostalo len presne zakončiť – 2:0. O dve minúty sme mali aj nepríjemné starosti, keď pre zranenie skončil Gavrić a namiesto neho prišiel Herc. Hostia zbierali prevažne karty a my góly. Už v 38. minúte Herc vysunul Ramadana do pokutového územia, ktorý zoči-voči Kirovi bezpečne poslal loptu za jeho chrbát – 3:0. O kontaktný gól sa v 42. minúte pokúsil Pačinda, ale jeho prudká strela sa medzi tri žrde nezmestila. O tri minúty Ramadan našiel z priameho kopu nabiehajúceho Krstovića, ktorý ale v náročnej pozícii nedokázal hlavičkovať dostatočne prudko. Stav sa už nemenil, a tak sme polčas, v ktorom sme boli lepší, ale najmä efektívni, vyhrali jasne 3:0.

Hostia odštartovali druhý polčas s trojitým striedaním, no v 50. minúte sme napriek tomu my boli autormi parádnej akcie, v ktorej bol Krstović po skvelej prihrávke od Herca zablokovaný až v poslednej chvíli. V 61. minúte sa netradične k priamemu kopu postavil Krstović, ale to vôbec nebol zlý nápad. Parádnou obaľovačkou totiž obstrelil múr a Kirovi v bránke tiež nedal šancu – 4:0. O šesť minút zase bez prípravy vystrelil Pačinda, avšak Popović si svoje miesto v bránke zastal napriek neľahkému zakončeniu. V 75. minúte sa hostia dostali rovno k dvom nebezpečným strelám. Qose ani Mizerák však ešte nenašli recept na to, ako dostať loptu za Popovića. O štyri minúty sa už Košičania dočkali prvého zásahu v MOL Aréne. Akciu rozbehol Pačinda efektnou prihrávkou, loptu posunul Sović na ešte lepšie stojaceho Vasiľa a ten už loptu len zasunul medzi Popovićove nohy – 4:1. Inkasovaný gól nás nezastavil a už v 82. minúte sme sa presadili piatykrát. Niarchos vysunul do samostatného nájazdu Záhradníka, ktorý brankára absolútne chladnokrvne prekonal – 5:1. Pre 17-ročného útočníka to bol prvý gól v najvyššej súťaži. Gólové hody sa nekončili a o posledný zásah sa postaral Pačinda v 83. minúte. V šestnástke najprv vyhral súboj s Risvanisom a aj keď na dvakrát, ale poslal loptu do našej bránky – 5:2. Ďalší nebezpečný moment nenastal, a tak sa stav 5:2 stal konečným.

Po prvom neúspešnom pokuse sme to na druhýkrát dokázali a za to opäť ďakujeme aj našim fantastickým fanúšikom. Doma sme proti Košiciam zaznamenali prvé víťazstvo v ročníku. Teraz však veríme, že prvý trojbodový zápis sa nám podarí aj vonku. Do Ružomberka vycestujeme o týždeň v sobotu 12. augusta, kedy sa o 18:00 stretneme s miestnou „ružou“.

Adrian Guľa, DAC: „Myslím si, že za sebou máme pekný zápas, v ktorom sme strelili päť gólov. Boli tam solídne veci v prvej aj druhej časti. Veríme, že sme potešili fanúšikov a verím, že nám dodá silu a energiu do ďalších dní. Pre nás je podstatné, aby sme zvládli zápas nielen výsledkom, ale aj herne pri našej kvalite. Ďakujem hráčom aj fanúšikov za tento zápas. Boli tam veci, ktoré treba posúvať, ale pokiaľ dáme vždy o tri góly viac ako súper, tak to bude fajn. Musíme byť tímovo silní a napredovať.“
Anton Šoltis, Košice: „Výsledok vyzerá jednoznačne. Ako klub sme nastúpili na nejakú cestu a učíme sa. Takáto facka nám v podstate prišla vhod. Prvý polčas nebol z našej strany fajn. Mali sme pred súperom až príliš veľký rešpekt, nedostupovali sme hráčov a dostali sme aj rýchly gól po štandardnej situácii. Prvý polčas nám vôbec nevyšiel v defenzíve, neboli sme moc kompaktní, veľa lôpt sme postrácali. V druhej polovici sme zmenili rozostavenie, vymenili hráčov a súper dal mierne nohu z plynu. Pred štvrtým gólom bol faul na nášho hráča, predtým zase ofsajd, teda aj tieto situácie ovplyvnili zápas. Domáci si však šli za svojim cieľom. My sme dali dva góly, chceli sme niečo urobiť s výsledkom. Pre nás to bola dobrá škola. Chceme sa posúvať ďalej a verím, že aj dnešná facka nám pomôže.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia DAC - Košice kliknite SEM!!!

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA – FC KOŠICE 5:2 (3:0)
Niké liga, 2. kolo, 5.8.2023, 18.00 h
Góly: 9. Krstović 1:0, 26. Andzouana 2:0, 38. Ramadan 3:0, 61. Krstović 4:0, 79. Vasiľ 4:1, 82. Záhradník 5:1, 83. Pačinda 5:2
Rozhodovali: Ruc - Jekkel, Poláček, 5987 divákov
ŽK: 36. Risvanis, 82. Krstović - 23. Mizerák, 24. Duda (asistent trénera), 25. Turčák, 32. Golikov, 55. Pačinda
DAC: Popovič - Pinto, Risvanis, Brunetti, Andzouana - Káčer (K), Dimun (72. Kalmár), Ramadan (72. Záhradník) - Trusa (65. Veselovský), Krstović (65. Niarchos), Gavrić (29. Herc)
Košice: Kira - Golikov (46. Jakubko), Krivák, Šindelář, Mizerák - Gallovič (78. Sovič), Qose - Pačinda (K), Faško (46. Fabiš) , Turčák (46. Sagna) - Medved (68. Vasiľ)

Držanie lopty: 61% - 39%
Strely: na bránu 9:5, mimo 7:11