Reportáž: DAC 1904 - Skalica 2:1 (0:1)

|
| so 25.2.2023, Milan Vrábeľ

Sme prví! Po ťažko vydretom víťazstve nad Skalicou, proti ktorej sme stav stretnutia otočili aj napriek tomu, že sme nepremenili penaltu a premárnili sme ďalšie tutovky, je naša radosť zo skoku na čelo fortunaligovej tabuľky o to väčšia. Víťazný zásah si pripísal Brunetti s premiérovým ligovým gólom v žlto-modrých farbách a hrdinom sa stal Ramadan. Prsty mal v oboch našich góloch.

Po poslednom ligovom stretnutí, v ktorom sme si z východu Slovenska doniesli všetky tri body, nespravil tréner Adrian Guľa v základnej zostave ani jednu zmenu. Fanúšikovia aj proti Skalici pripravili krásne choreo, tentokrát s krásnym odkazom: „Stay strong Ammar“, v preklade „Zostaň silný, Ammar“. Začali sme aktívnejšie, ale v úvodnej desaťminútovke z toho rezultovali len dva rohy a nepresná strela Andzouanu. Prvú vážnejšiu príležitosť mali hostia. Po Medvedom nastrelenej lopte do múru sa v 18. minúte k dorážke dostal Yao, ktorého Petráš šikovne vychytal. V 26. minúte sme mali gól na kopačkách. Blackman našiel výborným pasom v šestnástke Gavrića, ktorého strelu z prvej k ľavej žrdi šikovne odhadol Junas. Veľkú šancu sme mali aj po následnom rohu, no Blackman v dobrej pozícii nedokázal dostatočne sklopiť loptu, a preto vysoko prestrelil. Na druhej strane mohol ísť do rýchlej kontry Yao, ale sám sa zbrzdil. V 32. minúte Pinto premárnil dobrý pas od Gavrića a za to sme boli potrestaní. Pri akcii Skalici o minútu neskôr sme prepadli v strede poľa a vďaka tomu mal dostatok priestoru na strelu Fábry, lopta následne prepadla Petrášovi, a tak sa hostia dostali do nečakaného vedenia – 0:1. Vyrovnať sme mohli v 39. minúte z penalty po zákroku na Niarchosa. Kalmár z bieleho bodu prudko vystrelil, no lopta skončila vedľa pravej žrde. To bolo pre 1. polčas všetko. Mali sme niekoľko príležitostí na skórovanie, ale gól nám nebol dopriaty.

Stav po prvej polovici stretnutia nám nevyhovoval, a tak sme sa do druhého pustili so striedaním, keď namiesto Pinta nastúpil Ramadan. Výborný ťah! Hneď sa takmer dostal do gólovej príležitostí, no zastavil ho útočný faul. Prvá vážnejšia šanca druhého polčasu prišla po hodine hry. Proti nesmierne stiahnutej obrane si streleckú príležitosť našiel Ramadan, no Junas bol opäť pozorný. V 65. minúte Káčer naservíroval loptu na Kalmárovu hlavu, ktorého pokus už skončil tesne vedľa. Pri postupne sa stupňujúcom tlaku sme sa dočkali aj zaslúženého vyrovnania a opäť v ňom mal prsty aktívny Ramadan. Kalmár našiel na vzdialenejšej žrdi spomínaného Ramadana, ktorý takmer z mŕtveho uhla nahral loptu pred bránku a smolne si ju do vlastnej bránky vrazil Černek – 1:1. Ani to nám nestačilo. Už o desať minút sme mohli ísť do vedenia. V závere výbornej akcie Andzouana posunul loptu absolútne osamotenému Gavrićovi, ktorému v tutovke nesadla na nohu, pololuft hostia ľahko pokryli. Súpera sme stále viac zatláčali pred jeho bránku, čo vyústilo v 84. minúte napríklad do červenej karty pre smoliara Černeka. Po vylúčení zostali Skaličania ako obarení. Na následný center Ramadana z priameho kopu na rozdiel od Brunettiho nezareagoval snáď ani jeden hráč hostí, a tak Brazílčan pohodlne upratal loptu do odkrytej bránky – 2:1. V absolútnom závere nás ešte Vlasko vystrašil pri štandardke z nebezpečnej pozície. Loptu poslal na naše šťastie nad, a tak sme mohli sláviť nesmierne cenný triumf.

Po trinástom víťazstve v sezóne a natiahnutí neporaziteľnosti na štrnásť dielov sme sa vyšvihli na 1. miesto! Ďakujeme za to a ďakujeme aj za skvelú podporu, ktorá nám k ďalšiemu trojbodovému zápisu nesmierne pomohla. Po poslednom súboji v MOL Aréne v základnej časti sezóny 2022/23 kompletne uzavrieme túto časť ročníka v Ružomberku, kde sa predstavíme v sobotu 4. marca o 16:30.

Hodnotenie trénera
Adrian Guľa, DAC: „Tešíme sa z víťazstva. Nerodilo sa ľahko, ale to sme vedeli už pred zápasom. Skalica podala sympatický výkon hlavne v prvej časti. Nielen pressovala, ale my sme hrali pomalšie v stredovej formácii a to bola voda na mlyn pre súpera. Čo sa týka prvého polčasu, tak naozaj skvelá práca trénera Pavla Majerníka. Občas sa stane, že sa nedarí, nepremeníte penaltu, zahodíte ďalšie šance a súper dá gól. Musíte však zostať koncentrovaní. My sme k tomu mali fanúšikov, ktorí nás dotlačili k ďalším šprintom a za dobrým výsledkom. Od 60. minúty sme dupli na plyn. Nepomohol nám však len Ramadan, ktorý nastúpil až do druhého polčasu, ale celkovo sme zrýchlili v otáčaní ťažiska hry, veľa lôpt sme posielali do pokutového územia. O to viac si vážime, že sme vyhrali doma. Gratulujem chlapcom k tomu a ďakujem fanúšikom na podporu.“
Pavol Majerník, Skalica: „Prvý polčas sme boli Dunajskej Strede viac ako vyrovnaným súperom. Strelili sme aj gól a boli sme aktívni v napádaní v strednej zóne. V druhej polovici stretnutia sme po desiatich minútach boli až moc pasívni. Dunajská Streda nemala čo stratiť a chcel by som dať aj trochu kompliment trénerovi. Veľmi dobré striedanie sa mu podarilo, Ramadan nesmierne oživil hru a mali sme veľké problémy na jeho strane. Následne sme inkasovali vlastný gól po štandardke, dostali sme červenú kartu a potom je už náročne niečo urobiť so zápasom.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia DAC - Skalica kliknite SEM!!!

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA - MFK SKALICA 2:1 (0:1)
Fortuna liga, 21. kolo, 25.2.2023, 15.00 h
Góly: 33. Fábry 0:1, 37. Kalmár nepremenená penalta, 66. Černek (vlastný) 1:1, 85. Brunetti 2:1
Rozhodovali: Gemzický - Poláček, Straka, 4 458 divákov
ŽK: 46. Ramadan, 68. Guľa (hlavný tréner), 86. Gódány (kustód), 90+2 Nebyla - 39. Černek, 72. Poloha (tréner brankárov)
ČK: 84. Černek (po druhej ŽK)
DAC: Petráš - Pinto (46. Ramadan), Kružliak, Brunetti, Andzouana - Kalmár (K) (80. Nebyla), Dimun, Káčer (90+3 Risvanis) - Blackman, Niarchos, Gavrić (80. Szánthó)
Skalica: Junas - Krčík, Blažek, Palomino, Černek - Nagy (K), Mášik (62. Hollý) - Morong (62. Švec), Fábry (71. Vlasko), Yao (80. Haša) - Medved (80. Kousal)

Držanie lopty: 64% - 36%
Priame kopy: 23:13
Strely: na bránu 4:2, mimo 10:9