Aktuality

Výmena trávnika v MOL Aréne

Výmena trávnika v MOL Aréne

A-TÍM
|
Aktuality
| št 15.9.2022, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő
article_banner
article_banner
article_banner

Dunajskostredská MOL Aréna dostane po takmer šiestich rokoch nový trávnatý koberec.

Štadión futbalového klubu DAC 1904, štvrtý v prestížnej ankete Stadium of the Year 2019, prechádza v týchto dňoch významnou zmenou. Prebieha na ňom totiž výmena trávnika, na ktorom sa prvý zápas odohral v novembri 2016.

Trávnik MOL Arény slúži výlučne futbalu a vyžaduje si špeciálnu starostlivosť. Musí byť súčasne masívny a pružný, aby dlhodobo odolával náročnej záťaži, ale zároveň aj dostatočne mäkký, kvôli pôžitku z hry pre hráčov a aby sa predišlo zraneniam.

Keďže trávnatý koberec na našom štadióne bol položený pred šiestimi rokmi, už bol zrelý na výmenu. „Po nejakom čase sa na spodku trávnika začína tvoriť plsť, ktorá čoraz viac sťažuje prietok vody a výživných látok do pôdy a ku koreňom. Mechanicky sa to síce do určitej miery odstrániť dá, ale časom je to stále náročnejšie. Okrem toho, ako to bolo vidno aj z tribún, na ihrisku sa objavovali rôzne fľaky, rozširovaním jednoduchého typu trávy-buriny, čo sa prakticky nedá likvidovať. Platí, že čím je trávnik starší, tým ťažšie sa regeneruje a je náchylnejší na choroby. Preto trávnik na profesionálny futbal treba pravidelne meniť, niektoré veľkokluby tak robia aj každý rok,“ vysvetlil Tamás Máhr, vedúci údržby hracích plôch DAC 1904.

„V prvých dvoch dňoch, teda v pondelok a utorok, bolo frézovaním odstránených vrchných 5 centimetrov. Následne na plochu naniesli vrstvu z piesku a špeciálnych látok, ktorá bola premiešaná so zvyškami podkladu. Ďalším krokom bolo zarovnanie plochy špeciálnymi prístrojmi a v stredu doobeda sa začalo s ukladaním prvých kotúčov nového trávnatého koberca. V prípade priaznivého počasia je to práca na dva dni. Na záver ešte trávu posypeme umelým hnojivom a v priebehu piatka ihrisko prevezmeme od dodávateľa späť do užívania. Spodné vrstvy, vrátane vyhrievania a drenáže sú vo výbornom stave a zostávajú nedotknuté, na polievacom systéme boli urobené výmeny opotrebovaných častí a nastavenia výšok jednotlivých hlavíc,“ popísal Tamás Máhr priebeh prác, ktoré vykonáva spoločnosť Richter Rasen. Tá položila trávnik MOL Arény aj v roku 2016 a medzi jej bohaté referencie patria štadióny či tréningové centrá klubov ako RB Lipsko, Hertha Berlín, Wolfsburg, Dynamo Kyjev, Olympique Marseille, OGC Nice, Juventus Turín, Rapid Viedeň a mnoho ďalších.

Zakorenenie si bude vyžadovať tiež nejakú dobu, aj preto bol preložený náš zápas 11. kola Fortuna ligy proti Ružomberku. „K tomu, aby sa korene dobre uchytili, sú potrebné tri až štyri týždne. Veríme, že novým trávnikom a pokračujúcou dennou starostlivosťou prispejeme k úspechom mužstva,“ dodal šéf trávnikárov nášho klubu.

article_bannerarticle_banner