Aktuality

Njie 372, Malý 373

Njie 372, Malý 373

Aktuality
| št 2.7.2020, Krisztián Nagy, foto: Lelkes Ernő

Priemerný vek hráčov, ktorý nastúpili za DAC vo včerajšom stretnutí proti Slovanu, bol 22,34.

V posledných dvoch kolách si DAC zmeral sily s najväčšími rivalmi. Záver víťazného derby v Trnave si priamo na trávniku užil aj 18-ročný Sainey Njie (nar. 30.8.2001), pre ktorého to bola premiéra v našej najvyššej súťaži.

Vo včerajšom domácom zápase proti Slovanu si mladý Gambijčan odkrútil debut v základnej zostave a na ihrisku vydržal do 72. minúty. „Som veľmi vďačný za príležitosť zahrať si v dvoch natoľko dôležitých zápasoch. Snažil som sa hrať v prospech tímu, aby som mal po nich dobrý pocit nielen ja, ale aj fanúšikovia. Žiaľ, výsledkovo to včera nedopadlo dobre, ale celkovo si myslím, že sme podali dobrý výkon a ukázali, že tento tím má budúcnosť,“ povedal 182 centimetrov vysoký stredopoliar, ktorý k nám prišiel vlani na jeseň z tímu Gambinos Stars.

Proti Slovanu zažil veľký premiéru aj Matúš Malý, Njieho rovesník a spoluhráč z devätnástky, ktorá v tabuľke nedokončenej sezóny 2019/20 skončila na striebornom stupienku. Rodák z Dunajskej Stredy a odchovanec nášho klubu, ktorý 11. júla oslávi 19. narodeniny, naskočil do včerajšieho zápasu proti majstrovi v 39. minúte, keď nahradil zraneného Bednára. Bol to Malého vôbec prvý súťažný zápas v drese áčka.

„Martin Jedlička už pred zápasom cítil, že nastúpim. Našťastie to aj vyšlo, aj keď mi je ľúto, že sa zranil Martin Bednár,“ vychŕlil zo seba mladý stopér, ktorý bol blízko prvého štartu v najvyššej súťaži aj v záverečnom jesennom zápase na štadióne Slovana. V nadstavenom čase čakal na svoju šancu pri postrannej čiare, lenže rozhodca už hru ani raz neprerušil. Dočkal sa po siedmych mesiacoch a proti rovnakému súperovi. Jeho šanca prišla náhle, nemal čas ani na to, aby sa mu roztriasli kolená. „Možno to bolo aj lepšie, lebo som ani nestihol myslieť na stres. Myslím si, že sa mi celkom darilo. Som veľmi šťastný, že ako odchovanec som mohol zažiť debut na domácom štadióne. V lepšom zápase ako proti Slovanu to ani nemohlo prísť...,“ hovorí s úsmevom.

Kapitán dorasteneckej reprezentácie si zahral za áčko už počas zimnej prípravy v sezóne 2017/18, na súťažný debut si ale musel poriadne dlho počkať. „Bolo to super zahrať si pred toľkými divákmi, navyše našimi. Celé mužstvo odohralo fakt dobrý zápas. Výsledok je nespravodlivý, ale verím, že v budúcej sezóne to Slovanu vrátime. Osobne sa budem snažiť hrať a trénovať čo najlepšie a odplácať dôveru trénera.“ A keď už spomína trénera Storcka - aké slová mu adresoval? „Pred nástupom na ihrisko mi nestihol nič povedal, ale po zápase povedal, že je spokojný a nech ďalej makám na sebe.“

A ešte niekoľko faktov: Njie sa stal 372. hráčom DAC-u v najvyššej súťaži, Malému patrí 373. číslo v poradí.

Posledným rodákom z Dunajskej Stredy, ktorý pred Matúšom Malým debutoval v najvyššej súťaži v drese DAC-u, bol Péter Nagy. Ten zažil premiéru na jeseň 2016 tiež v súboji proti Slovanu.

Vekový priemer 22,34

Priemerný vek našich hráčov, ktorý nastúpili včera proti Slovanu, bol 22,34 rokov. Je to štvrtý najnižší priemer v tejto sezóne. Vôbec najnižší bol v augustovom súboji DAC-Michalovce (1:1), kedy dosiahol 22,24 roka. Odchýlka je inak minimálna, veď ani najvyššie číslo - z novembrového súboja v Michalovciach - nie je o moc vyššie (23,03). Pre porovnanie, Slovanisti mali včera priemerný vek 25,64 rokov, teda o takmer tri a pol roka viac.