Beszámoló: DAC 1904 – Liptószentmiklós 4:2 (2:0)

|
| ke 24.5.2022, Kiss Balázs
'

Az első akadályt megugrottuk, már csak egy lépés van hátra, hogy ott legyünk az európai kupaporondon. Hatgólos mérkőzésen múltuk felül a Magas-Tátra lábától érkezett liptószentmiklósiakat, a másik ágon pedig az is eldőlt, hogy pénteken a Trencsént kell legyűrnünk az Európa Konferencia Ligába való bejutáshoz.

Bajnoki pontok helyett ezúttal az Európa Konferencia Ligáért vívott play-off döntőjébe való bejutásért zajlott a küzdelem a MOL Arénában. Elsőre talán bonyolultnak hangzik ez a hosszú megfogalmazás, pedig egyszerű a képlet: a keddi meccs győztese pénteken a döntőben játszhat, annak a párharcnak a győztese pedig idén nyáron az EKL-ben harcolhat tovább. Ehhez a célhoz vezető úton első akadályként az újonc és nyolcadik helyen végzett Liptószentmiklóst kellett kiejtenünk. Joao Janeiro a szombaton lejátszott utolsó bajnoki kezdőjét több helyen is megváltoztatta, de továbbra sem számíthatott Kalmár, Szendrei és Balić játékára, sőt a harcképtelenek listájára Pinto is felkerült, aki bokaműtéten esett át Portugáliában.

A meccs előtti papírforma nekünk kedvezett, s ennek megfelelően a kezdő sípszó elhangzása után azonnal magunkhoz ragadtuk a kezdeményezést. Krstović próbálkozása hozta meg az első kaput eltaláló lövésünket. Gyors támadás előzte meg a befejezést. Elsősorban Verlindet és Ciganikset illeti a dicséret, ők csinálták meg a helyzetet a montenegrói csatárnak.

Lendületesnek, felszabadultnak tűnt a játékunk. A vezető találatra pedig nem is kellett sokat várni. Szánthó ballal a hosszú sarokra helyezett, onnan Verlinden visszafejelte az ellenkező oldali kapufa elé, Nebyla pedig érkezett, és megszerezte a vezetést – 1:0. Nagy nyomást helyeztünk az ellenfélre, kisvártatva jött is következő gólhelyzet: Krstović fejese szállt a bal felső irányába, de Sváček nagyot tornázva kivédte. Közben Kráľovič játékvezető is jelzett: les előzte meg a tetszetős akciót.

Izgalmassá tette a játékot, hogy a tátrai alakulat nem bunkerfocit jött játszani Dunaszerdahelyre. Mindezt a 19. percben bizonyították is: Gerát a tizenhatos sarkáról a bal kapufa mellé, Pinte fejére emelte a labdát, de a fejes már pontatlan volt. A következő támadást ismét mi jegyeztük, Verlinden jobbal próbálkozott, a labda csak centikkel szállt el a liptószentmiklósi kapu fölött.

A MOL Aréna hangosbemondója, közben arról tájékoztatta a 4338 fős közönséget, hogy a Trencsén 2:0-ára legyőzte a Zsolnát, játékosaink így menet közben tudták meg, ki lesz a pénteki play-off döntő egyik résztvevője. Azért, hogy Csák Máté vára alól biztos a MOL Arénába vegyék az irányt a trencséniek, jó lett volna egy újabb gól. Ez pedig jött is, méghozzá a 27. percben. A felezővonalról jött az indítás Krstovićnak, aki oldalazva kereste az ideális lövőrést, majd rá is zúdította. Sváčekről azonban kipattant a labda, a szemfüles Ciganiks pedig ott termett, és közelről bevágta – 2:0.

A nézősereg ekkor rázendített a „Ki a jobb? – Dé-Á-Cé” buzdításra, Krstović pedig kis híján újabb találattal derítette még jobb kedvre a publikumot. Ciganiks tanári labdával hozza őt gólhelyzetbe, de csak a kapust, Sváčeket találta el. Ezután Szánthó lövésében volt benne a gól, de kapuba tartó labdáját ismét a vendégek hálóőre hatástalanította. A 41. percben szépíthetett volna az ellenfél. Krčík pontrúgását követően került a labda a büntetőterületbe, ahol Pavúk fejjel vette célba a kaput, ám a gólvonalon álló Brunetti menteni tudott.

A szünetben Szánthó maradt az öltözőben, helyén Andzouana folytatta. Az első lehetőség a tátrai csapat előtt adódott. A narancs mezesek gyors egymásutánban két szögletet is elvégeztek, s ebből a második volt veszélyesebb, amikor Andrić fejese szállt el kevéssel a kapunk felett. Lendületet vett a vendégek játéka, Pinte löketénél Veszelinovnak kellett kiütnie a veszélyesen cikázó labdát. Pár perccel később ismét Pinte próbálkozott, ám ezt a lövését nem fogják visszajátszani az esti sporthírekben.

Az 58. percébe ért a mérkőzés, amikor jött a triplánk. Krstović üresbe tette a védők között a labdát Andzouanának, a kapus egy ütemet késett, a játékszer pedig a hálóban táncolt – 3:0. Eldőlni látszott a továbbjutás. A 64. percben pedig az is abbahagyhatta az izgulást, aki ezt addig még nem tette meg. Krstovićnak a vendégkapus adott gólpasszt, montenegrói csatárunk pedig kihasználva a hibát, bombagólt lőtt – 4:0.

Joao Janeiro mind az öt cserelehetőségét kihasználta, a cserék között pedig összejött a szépítés a Liptószentmiklósnak. Az ugyancsak a kispadról beálló Kačerík egy Veszelinov lábáról levágódó labdát juttatott másodjára a hálónkba – 4:1. A B-középben közben görögtüzek gyúltak. Szurkolóink érezték, hogy zsebben van a győzelem, és készülhetünk a pénteki Trencsén elleni play-off döntőre. A liptószentmiklósiak azonban még bezavartak az önfeledt ünneplésbe. Flak két védő között kapta meg a labdát, majd a hosszúba gurított – 4:2.

„A végén még izgulni kell?” – kérdezte egy szurkoló az A-lelátón, de a hátralévő bő tíz percben már nem tudta tovább faragni a hátrányt Marek Petruš együttese. Sőt, a hosszabbításban Krstović akár még az ötödiket is beguríthatta volna, ha pár centivel jobban helyezi a labdát, lapos lökete azonban centikkel kerülte el a kapufát. Panaszra így sincs ok, pénteken döntőt játszunk Európáért!

Nebyla korán, már a 8. percben megnyitotta a gólcsapot, majd szépen potyogtak tovább a gólok, melyekből végül hat esett a kedd esti villanyfényes találkozón. A továbbjutásunk nem forgott veszélyben, a nézők pedig élvezetes meccs után térhettek nyugovóra, és készülhetnek a folytatásra a Trencsén ellen. Ha ellenük is sikeresek leszünk, akkor idén nyáron zsinórban ötödször is ott leszünk a nemzetközi kupaporondon, ezúttal az Európa Konferencia Ligában. Pénteken este mindenki a MOL Arénába!

Joao Janeiro (DAC): „Köszönjük a szurkolóink támogatását. A Liptószentmiklós ma futballozni akart, nem állt be védekezni, ennek is köszönhető, hogy hat gólt hozott a találkozó. Erről szól a futball. Nagyon örülök a továbbjutásnak, és annak is, hogy a játékosaim mentálisan rendben voltak a mai fontos play-off meccsen. Pozitívan értékelem a mérkőzést. Az ilyen játék kivonzhat ötezer embert a stadionba. A Trencsén az egyik legnehezebb ellenfél a bajnokságban. Az alsóházban sorra szerezte a győzelmeket, és kijelentették, hogy céljuk a kijutás Európába. Míg mi olyan csapatokkal mérkőztünk meg, mint a Slovan vagy a Rózsahegy, addig ők spórolhattak az erejükkel. Nehéz szezon után pénteken egy erős ellenfél vár ránk, melynek megvan a saját filozófiája. Nekünk azonban magunkra kell koncentrálnunk. Nem lesz könnyű a finálé, de egy fantasztikus szurkolótábor előtt fogunk játszani egy fantasztikus stadionban. Két jó csapat mérkőzik majd meg egymással, de ez egy döntő, melyben bármi megtörténhet.”

DAC 1904 - MFK TATRAN LIPTÓSZENTMIKLÓS 4:2 (2:0)
Európa Konferencia Ligába jutásért vívott play-off, elődöntő, MOL Aréna, Dunaszerdahely, 2022.05.24., 19:30
Játékvezetők: Kráľovič - Weiss, Vorel
Nézőszám: 4338
Gólszerzők: 8. Nebyla, 27. Ciganiks, 58. Andzouana, 64. Krstović, ill. 67. Kačerík, 79. Flak
Sárga lap: 42. Balogh, 43. Raška (kapusedző, DAC)
DAC 1904: Veszelinov - Blackman, Kružliak (K) (65. Muhamedbegović), Brunetti, Ciganiks - Dimun (68. Andrezinho), Nebyla - Szánthó (46. Andzouana), Balogh (68. Moumou), Verlinden (60. Davis) - Krstović
Liptószentmiklós: Sváček - Krčík, Filinský, Šindelář, Pavúk (84. Pavúk) - Gerát (K), Václavik, Staš (63. Flak) - Pinte, Andrić (63. Kačerík), Švec (84. Voško)

Labdatartás: 55% : 45%
Lövések: kapura: 8:8, mellé: 9:10
Szabadrúgás: 12:21