Beszámoló: DAC 1904 - Nagyszombat 1:0 (0:0)

|
| szo 5.11.2022, Kiss Balázs
'

Győzelem és nézőcsúcs az ősz rangadóján! Hatalmas elszántsággal és rendkívül fegyelmezett játékkal legyőztük a nagyszombati Spartakot, és megerősítettük második helyezésünket a tabellán. A három pont sorsáról ezúttal is Krstović találata döntött, akinek a fejese aranyat – de minimum három pontot – ért.

Igazi szombati futballcsemegét ígért a Nagyszombat elleni rangadó. Az ősi rivális elleni mérkőzést mindig megkülönböztetett figyelemmel várja a DAC-szurkoló, s így, hogy a Spartak a harmadik, mi pedig a második helyen tanyáztunk a derbi előtt, még izgalmasabbnak ígérkezett a meccs. Az ezüstérmes pozícióért vívott harcra nem a legutóbb Besztercebányán játszó kezdő futott ki a pályára. A kerületi rangadóra Adrian Guľa azonnal hadrendbe állította a sérüléséből felépült Káčert, s most Kalmár sem a kispadon kezdte a találkozót.

„Égjen újra a tűz!” – ezzel a kifeszített üzenettel, meg némi piros-fehér-zöld füstbombával küldte csatába a B-közép a fiúkat, akiken az első pillanattól látszott, hogy valóban feltüzelték magukat a rangadóra. Az első percek egymás feltérképezésével, erőfelméréssel teltek, végig a két tizenhatos között pattogott a labda. Michal Gašparík a magas letámadást alkalmazta ellenünk, nagyon nehéz volt a jó felépítésű, masszív gárda ellen futballozni. Az első húsz perc kaput eltaláló lövés és gólhelyzet nélkül telt el.

A 21. percben viszont Savvidis sárga lapos szabálytalankodását követően Kalmár tette le a labdát a pontrúgáshoz. Nagyjából 28 méter lehetett a hossz, ami csapatkapitányunknak lövő táv. Nekifutott, tüzelt, de a labda milliméterekkel elsuhant a jobb kapufa mellett. A C-szektorban helyet foglalók már gólt kiáltottak, hiszen a reklámpalánkról visszapattant labda megrezegtette a hálót, de gyorsan jött a felismerés, hogy csak kívülről.

Folytatódott tovább a taktikai csata, mindkét oldalon fegyelmezett védekezéssel, és kibontakozni nem tudó támadásokkal. Ha Krstović vagy Gavrić labdát kapott elől, máris ott termett mellette három nagyszombati, hogy elválassza őt attól. A két szurkolótábor félórányi játék után unt rá a kicsit a harcias, ám helyzetek nélküli játékra, s jobb híján egymás verbális szapulásába kezdett. A hangosbemondó figyelmeztetése után szerencsére hamar elhalkultak a sportszerűtlen rigmusok, és ismét a buzdításé lett a főszerep.

Tisztességes volt a játék, Kružliak játékvezetőnek – aki négy nappal korábban még a Bayern München–Inter BL-meccsen bíráskodott – nem kellett sokszor a sípjába fújnia, ám Koštrna és Krstović kakaskodásánál szükség volt a tekintélyére, hogy kibékítse a feleket. A két legkevesebbet foglalkoztatott játékos a két kapus volt. Sajnos Gavrić lövése sem tette próbára Takáčot, mert a labda méterekkel suhant el a kapu fölött, a nagyszombati hálóőrnek nem kellett közbeavatkoznia. A 40. percben Bukata lövése szállt az égbe, amit a B-közép az „Ennyit tudsz!” köszönettel hálált meg. Sajnos Káčer sem járt szerencsével két perccel később, amikor majd´ 30 méterről próbálkozott.

A mérkőzés addigi egyetlen és ordító gólhelyzete a félidő befejezésére maradt. Két perccel a játékrész végét jelző sípszó előtt Gavrić tartotta meg harciasan a labdát az alapvonalnál, és tökéletesen szolgálta ki vele Krstovićot, aki kapásból fölé bikázta a százszázalékos helyzetet. Még az öltözőbe vonuláskor is a fejünket fogtuk, hogy maradhatott ki a hatalmas ziccer.

Csak a vendégek cseréltek a szünetben, Daniel helyett egykori csatárunkat, Taiwót küldte pályára Michal Gašparík. A félidő elején Blackman került kis híján gólhelyzetbe, de Takáč egy ütemmel gyorsabban érkezett, és lelopta szélsőnk lábáról a labdát. A Spartak első kaput eltaláló lövését az 52. percben láthatta a 6625 fős közönség. Ristovskit hagytuk lőni, de Petrášnak csemege volt ez a kísérlet.

Türelemjátékot játszottunk. Tudtuk, aki előbb ront, az kapja a gólt. Hol az egyik, hol a másik kapu előtt tömörültek össze a játékosok, s noha gólhelyzetig egyik csapat sem jutott, tapintható volt az izgalom. A pályán és a lelátón is impulzív volt a hangulat. Mindkét szurkolótábor nyomta megállás nélkül, igazi rangadóhoz méltó atmoszféra lengte be a MOL Arénát, aki lemaradt, sajnálhatja.

A 72. percben Kalmár ívelte a kapu elé a szabadot, de egyenesen Takáč kezébe hullott a labda. Egy perccel később Risvanis feküdt bele Ristovski lövésébe. Fontos és önfeláldozó blokk volt ez a görögtől, aki végig magabiztos teljesítményt nyújtott a védelem tengelyében. A 76. percben a másik görögre irányult a figyelem, a nagyszombati Savvidis – aki szinte kiköpött mása a mi Risvanisunknak – Dimun lerúgása után begyűjtötte második sárgáját is, és mehetett zuhanyozni. Emberelőnybe kerültünk a fantasztikus publikum pedig azonnal feljebb csavarta a hangerőt.

Adrian Guľa azonnal reagált a kiállításra, és hármas cserét hajtott végre, hogy a friss erők új lendületet adjanak, és meglegyen az áhított gólunk. Kalmárt Veselovský, Gavrićot Szánthó, Káčert pedig Nebyla váltotta. Helyzetbe mégis az elejétől a pályán lévő Krstović került: a 80. percben fölé célzott. Ez is hatalmas lehetőség volt. A Spartak kapusa ekkor már az időt húzta, úgy tűnt, hogy tíz emberrel megelégszenek az egy ponttal is. Mi azonban mindhármat akartuk! A 82. percben ismét csak Krstović került helyzetbe. Védője szorításában, kiszorított helyzetből lőtte el a labdát, de Takáč bravúrral szögletre mentett. Fogyott az időnk, de jöttek a lehetőségek. Veselovský Andzouana bal oldali beadását vághatta volna a kapuba, de elmaradt a gólöröm.

A legnagyobb izgalmak pedig a hajrára maradtak. Előbb Kóša lövését védte Petráš, majd a másik oldalon Ramadan távoli próbálkozását ejtette ki a kapus, de senki nem állt ott a mieink közül, aki az üres kapuba pöckölte volna a kipattanót. Minden addig kihagyott helyzet megbocsájtást nyert azonban a 88. percben, amikor beszorítottuk ellenfelünket, majd Szánthó beadása után Krstović egy remekbe szabott fejessel bevette a Nagyszombat kapuját – 1:0. Kitörő gólörömében mezét letépve rohant azonnal a B-középhez, de ezzel összeszedte ötödik sárgáját is, ami azt jelenti, hogy a következő mérkőzésen nem állhat Guľa edző rendelkezésére. Talán elnézzük neki, mégiscsak 11 góllal vezeti már a góllövőlistát…

Egy minimális izgalom még maradt a legvégén, de Bukata szabadrúgása elakadt a sorfalban, s utána már nem volt semmi ideje a vendégeknek, mert Kružliak játékvezető véget vetett a mérkőzésnek. Szép volt, fiúk!

Több mint két hónapja tart a bajnokságban a veretlenségi sorozatunk, amit most megtoldottunk egy újabb meccsel. Azt a Nagyszombatot győztük le, amely szorosan követ bennünket a tabellán, ám mai sikerünknek köszönhetően négy ponttal meglógtunk előlük. A jövő héten Trencsénbe utazik a DAC, a fiúkat elkísérő szurkolók meccsbelépőjébe és az utazás árába pedig – akárcsak a Besztercebánya ellen – ezúttal is beszáll a csapat. Nem érdemes kihagyni, legyünk ott minél többen Csák Máté vára alatt!

Adrian Guľa (DAC 1904): „Nagyon értékes győzelmet arattunk, úgy érzem, hogy egy góllal jobbak voltunk. Az első félidő taktikus játékot hozott, a másodikban nyílt volt a meccs mindkét fél részéről. Lehet, hogy a vendégek mezőnyfölénybe kerültek, de segítettek a cserék, majd a piros lap után a kapujához szögeztük a Spartakot, és a várva várt gól is megszületett. A vendégek egyértelműen döntetlenre játszottak, de úgy érzem, hogy mi ezzel az egy találattal jobbak voltunk. Gratulálok a csapatnak, és köszönöm a szurkolóknak a buzdítást.”

Michal Gašparík (Nagyszombat): „Egy kiegyenlített, döntetlen-szagú mérkőzést láttunk, melyen mindkét csapatnak sikerült az ellenfél erősségeit eliminálni. Ezért született kevesebb helyzet. A második félidőben, amikor már teljesen ellenőrzésünk alatt tartottuk a mérkőzést, akkor a játékosunk megkapta a második sárgáját, és ez döntő momentumnak bizonyult.”

DAC 1904 - FC SPARTAK NAGYSZOMBAT 1:0 (0:0)
Fortuna Liga, 17. forduló, MOL Aréna, Dunaszerdahely, 2022.11.05., 15:00
Játékvezetők: Kružliak - Pozor, Košecký