Beszámoló: DAC-Nagymihály 5:0 (1:0)

|
| szo 13.6.2020, Kiss Balázs

1, 2, 3, 4, 5 – rászámoltunk a Nagymihályra! Bernd Storck bemutatkozása fantasztikusra sikeredett. A stadionba bejutott maroknyi néző és a MOL Aréna kapuinál szurkolók ennél szebb antrét el sem tudtak volna képzelni a német edzőnek. Koronavírus ide vagy oda, egy ilyen nyitányért megérte várni.

A koronavírus-járvány megfékezésére hozott óvintézkedések fokozatos feloldásával az első meccs előtt kicsit még úgy érezte magát az egész DAC-család, mint az az ember, aki egy súlyos baleset után újra tanul járni. Akiknek szerencséjük volt, és bejutottak, újra ismerkedhettek a megváltozott lelátói hangulattal, valamint az új edzői stábbal. Az otthonról szurkolók pedig mind arra vártak, mikor tölthetik meg újra a lelátókat.

Amikor márciusban abbahagytuk, közel kilencezren gyűltünk össze a MOL Arénában, az edzőnket pedig Helder Cristovaonak hívták. A pandémia elleni védekezés miatt most alig lehettünk többen háromszáznál, a kispadról pedig Bernd Storck dirigált. A német szakembernek mindössze két hete volt megismerkedni a játékosaival, és felkészíteni őket a kezdésre. Az ötvenhét éves mester a sérült Lalatović, Balić, Németh, Čmelík és Phillips ötöst nélkülözve volt kénytelen összeállítani a kezdőcsapatot, melyet 3-5-2-es hadrendben küldött pályára. A mérkőzés kezdeti perceiben nemcsak az üres lelátók látványával kellett megbarátkozniuk a játékosoknak, hanem a hangszórókból jövő szurkolással is, no meg azzal az új rendszerrel, melyet Bernd Storck próbál megismertetni a csapattal.

#AdjátokVisszaAFocinkat – ez a felirat fogadta a bevonuláskor a játékosokat, a B-közép helyén pedig egy óriási sárga-kék vásznat feszítettek ki a stadionon kívül rekedt szurkolóink, melyen a 12-es szám szerepelt. A névsorolvasásnál és Bernd Storck bemutatásánál hangos tapsban törtek ki a MOL Arénába bejutottak. A magyar himnusz éneklése sem maradt el, bár ezúttal kissé halkabban szólt a szokásosnál. A mérkőzés előtti visszafogott felvezetést még szoknunk kell, de abban bíztunk, hogy a pályán nyújtott teljesítmény már nem lesz ennyire szerény.

Erről már a 3. percben gondoskodhatott volna az óriási helyzetet elpuskázó Ramirez. Divković tette be elé a bal sarokból a labdát, mellyel venezuelai támadónk csak az oldalhálót találta el. Egy perccel később már a másik oldalon volt forró a pite: Kvocerára nem figyeltünk kellőképpen, de szerencsénkre eléggé kisodródott ahhoz, hogy a lövés pillanatában jól célozzon. A két góllal kecsegtető lehetőség után a passzjátéké lett a főszerep. Mindkét fél teljesítményén látszott, hogy nagyon rég játszott már tétmeccset.

A nagymihályiak sok apró szabálytalansággal tördelték a játékot, úgy tűnt, Kalmár fejére tűzték ki a legnagyobb vérdíjat, de Kišš Bálint játékvezető egyik alkalommal sem húzta elő a sárga lapját. A 16. percben Davis remekül csavart egy szabadot a kapu előterébe, melyet a legmagasabbra ugró Beskorovainyinak sikerült elfejelnie. Kár, hogy nem a kapu irányába, hanem mellé... Szinte még ugyanabban a percben történt, hogy teljesen megfeledkeztünk Diarráról a bal szélen, akit Turik kínált meg egy keresztlabdával. Még arra is volt ideje, hogy bemérje a szöget és a távolságot, végül Jedlička kaparintotta magához a labdát. Ekkor még úgy tűnt, nem adja könnyen a bőrét a keleti gárda.

A 31. percben mégis sikerült mattolni őket! Gyönyörűen kijátszott támadás után előnybe kerültünk. Az akciót Kalmár indította, aki remekül futtatta lyukra Ramirezt, majd az ő pontos beadását követően Divkovićnak már nem volt nehéz dolga – 1:0. Bíztunk benne, hogy a vezető találat új lendületet ad a csapatnak, és tíz perccel később kis híján össze is jött a második gól. Schäfer egy szép csellel tisztára játszotta magát, majd elkezdte megnyújtani a lépteit a védők nélkül maradt üres területre, és lőtt. Kira azonban rajta volt a labdán. Ennél komolyabb lehetősége az első félidőben már egyik csapatnak sem volt a gólszerzésre.

A második játékrészre csere nélkül jöttek ki a kabinból a csapatok. Kalmár pedig rögtön az elején jelezte, hogy az első félidei döcögős játékot felejtsük el, itt bizony szőnyegbombázás várható. Kapitányunk a 47. percben Davis sarokrúgása után próbálkozott, kísérlete centikkel suhant el a bal kapufa mellett. A következő tetszetős akciónál Blackman és Divković gyújtották be a villámrakétákat, de csak egy szögletig jutottak.

Ami viszont ezután következett, annál jobb forgatókönyvet el sem képzelhettünk volna. A sarokról betett labdát Simić szelídítette meg a hosszún, majd hátra gurított a szabadon álló Divkovićhoz. Neki pedig nem kisebb ötlete támadt, minthogy ballal rásuhintsa, és ennél jobban nem is cselekedhetett volna – 2:0. Bombagól volt a javából! És hol volt még a vége?! A 65. percben Blackman hatalmas sprintet vágott le a jobb oldalon, és a szellőssé vált védelem mellett pontosan gurított vissza a torpedóként érkező Kalmárhoz, aki kapásból bombázott a háló közepébe, esélyt sem adva Kirának – 3:0.

A meggyőző előny miatt érzett örömöt csak a bejelentett nézőszám után felhangzó harsány füttyszó színezte kissé borúsra. Annak ugyanis senki nem tudott örülni, hogy a találkozót mindössze 319 néző tekinthette meg a stadionban. A bejelentés okozta negatív intermezzo azonban hamar feledésbe merült, mert máris érkezett a negyedik találatunk. Ki mástól, mint az ihletett formában játszó Divkovićtól? Ezúttal is messziről, ezúttal is a jobbik lábával, a ballal – 4:0. Mesterhármas! A vendégek edzője csapata megtépázott erejét cserékkel próbálta felrázni, s közben majdnem összejött nekik a szépítő gól, de Vojtko helyzeténél Jedlička hárítani tudott.

A záró sípszóig aztán már egyik csapat sem erőltette a támadásokat. Helyenként amolyan levezető focihoz hasonlított a játék, de 4:0-ás állásnál ezt megbocsátottuk a fiúknak. Mikor már mindenki a köszönetnyilvánító tapsra készítette a tenyerét, jött Blackman záróakkordja és az ötödik találat – 5:0. Ennél szebben nem kezdődhetett volna a rájátszás. A hármas sípszó után a stadionon kívül ragadt több száz szurkoló görögtüzekkel ünnepelt a csapattal a B lelátó mögött.

Bernd Storck jött, látott, és elsőre hatalmas győzelmet aratott, amellyel komolyan beköszönt a Fortuna Ligának. Az első félidőben még láthatóan akadozott a gépezet, de térfélcsere után megolajozta az addig nyikorgó fogaskerekeket a csapat, és tarolt. 5 gyönyörű találattal kétvállra fektettük a nagymihályiakat, és visszafizettünk nekik a legutóbb náluk ugyanilyen eredménnyel zárult vereségért. Az utolsó négy egymás elleni mérkőzésen három alkalommal is 5:0-s eredmény született. Sok időnk nem lesz kiélvezni a sikert, mert szerdán már a Slovnaft Cup elődöntőjének első párharcán fogadjuk a Rózsahegyet, majd jövő vasárnap Nagyszombatba látogatunk, hogy elhozzuk a piros-feketék skalpját.

Bernd Storck (DAC): „Gratulálok a csapatomnak, egyáltalán nem volt könnyű játszani ilyen hosszú szünet után. Nehéz volt felkészíteni a csapatot, de remek munkát végeztek a srácok. Ezen az úton kell tovább folytatnunk a munkát. Az első percekben nyílt volt a mérkőzés, de összességében nagyon elégedett vagyok. Az első gól után már szervezettebben játszottunk. A második játékrészre némi változást eszközöltünk, és ez bejött. Az eredmény jót tesz az önbizalmunknak. A fő célunk pedig most az, hogy bejussunk a kupadöntőbe. Addig még hosszú az út, de ma leraktuk a jó alapokat. Korábban még sehol nem sikerült bemutatkoznom ilyen nagy arányú győzelemmel, ám számomra nem is ez a lényeg, hanem, hogy a játékosaim elsajátítsák a filozófiámat, és minél magasabb színvonalon játszunk. Nézőkkel 5:0 után biztos fantasztikus lett volna a hangulat, hiszen sokan kintről, a stadion mellől is szurkoltak nekünk, de most a világ más pontján sincs ez másként.”

Jozef Majoroš (Nagymihály): „Gratulálok a hazaiaknak a győzelemhez. Azt gondolom, hogy az eredmény nem igazságos. Nekünk is voltak helyzeteink, de sajnos egyik próbálkozásunkból sem született gól. Vendéglátóink játékban többet nyújtottak, a hatékonyság volt a döntő, az egyéni párharcoknál is nagyok voltak a különbségek. Ebben a hazaik erősebbnek bizonyultak. Ha játszani hagyunk egy csapatot, amely ilyen játékerőt képvisel, akkor az élni is fog a lehetőséggel. Mögöttünk van ez a meccs, nem jött ki a lépés, az eredmény pedig fájó, de fel kell készülnünk a következő találkozóra.”

FC DAC 1904 DUNASZERDAHELY - MFK ZEMPLÍN NAGYMIHÁLY 5:0 (1:0)
Fortuna Liga, rájátszás, 1. forduló, MOL Aréna, 2020.06.13., 20:00
Játékvezetők: Kišš - Pozor, Hrmo
Góllövők: 31., 57., 68. Divković, 65. Kalmár, 90+1. Blackman