Beszámoló: DAC-Nagyszombat 1:1 (1:0)

|
| va 13.3.2022, Kiss Balázs

Győztesnek hitt meccset engedtünk ki a legvégén – a nagyszombati Spartak csak az utolsó utáni pillanatban, a mérkőzés 94. percében talált be, és mentett pontot a MOL Arénában. Balogh Norbert megszerezte első találatát a DAC színeiben, Bögi Fecó pedig első ízben lépett pályára a „nagyok” között.

Mindössze 28-at kellett aludnunk ahhoz, hogy ismét a nagyszombati Spartakkal mérkőzhessünk a bajnoki pontokért. A februári tavaszi nyitányon 1:1-es döntetlent értünk el a City Arénában úgy, hogy második gólunk után a VAR nagyon szigorúan mért nekünk, és érvénytelenítette Andzouana találatát. Ez már a múlté, a meccs előtti jelen pedig úgy nézett ki, hogy a Michal Gašparík fiai a harmadik helyen tanyáztak, mi pedig kilenc ponttal lemaradva tőlük a negyedik helyről vártuk az összecsapást. Joao Janeiro korábban még nem látott felállításban küldte pályára a fiúkat. Balić sárga lapos eltiltás miatt nem állt az edző rendelkezésére, Hahn és Dimun kisebb sérüléssel küzd, Kalmár és Szendrei pedig még mindig bevethetetlenek.

A Fortuna Liga e heti fordulója az Ukrajnában dúló háború menekültjeinek megsegítése jegyében telt. A két csapat játékosai a kezdő sípszó előtt egy segítségnyújtó felhívást hirdető feliratot tartottak maguk elé. Majd Ziemba játékvezető jelt adott, és elkezdődött a találkozó. Az elején a vendégeknél volt többet a labda, ők voltak a kezdeményezőbbek, de a védelmi vonalunkat nem sikerült áttörniük Koštrnáéknak.

Az első kaput eltaláló lövés a miénk volt. Krstović Baloghtól kapta a passzt, és ha picivel több erőt vitt volna a lövésbe, meg is lephette volna vele Takáčot. A mérkőzés első felét egyébként pontatlansággal tarkított mezőnyjáték jellemezte. A Spartak játszott támadóbb szellemben, de ordító helyzetig nem jutott el a vendégcsapat. A 21. percben azonban Yusuf teljesen üresen találta a büntetőterületen belül Gričet, akinek bőven lett volna ideje lekezelni a labdát, de szerencsénkre elkapkodta a helyzetet. Bosszankodott is miatta a kispadon Gašparík edző.

Teltek a percek, és a gólhelyzetek helyett az odalépések, kisebb lökések és bokaakasztások kezdtek el szaporodni a tetszetős lövések helyett. Ziembának egyre többet kellett fegyelmeznie a játékosokat. A 38. percben azonban megszületett az első találat. Andrezinho a tizenhatos széléről beadta, Krstović tovább fejelte, Balogh pedig magasra emelve a lábát, a hálóba juttatta a labdát – 1:0. A videószobában is visszanézték a jelentet, de a VAR is igazolta, hogy Balogh nem állt lesen, így érvényes volt a találat, amely a magyar csatárunk első gólja volt csapatunk színeiben.

Nem sokkal később megvolt az esélye a Nagyszombatnak az egyenlítésre, de az első kaput eltaláló lövésüket, amely Bukata nevéhez fűződik, Ricardónak sikerült sarokra tolnia. A félidő végét jelző sípszóig már nem volt folyamatos a játék, a bírónak ekkor többször is a zsebébe kellett nyúlnia a sárga lapért, hogy figyelmeztesse a játék sportszerűségét figyelmen kívül hagyókat.

A vendégek csapatkapitánya, Mikovič minden bizonnyal megsérült az első félidőben, mert a folytatásban már Ramadan futott ki helyette a pályára. A B-középben a játékrész elején görögtüzek gyúltak, enyhe füst lengte be a MOL Arénát, de mindez nem akadályozta meg a csapatokat a helyzetek kialakításában. Abban inkább egymást akadályozta a két gárda, mert nem indult nagy rohamokkal a második negyvenöt perc.

Aztán jött a mérkőzés addigi legszebb és legnagyobb helyzete. Az 53. minutumban Pinto futotta be az előtte nyílt üres területet, majd Krstovićot hozta gólhelyzetbe, de montenegrói csatárunk csak a kapust találta el. Ebben az akcióban benne volt a második gólunk. Az egyenlítésért hajtottak a fehér mezesek, volt olyan pillanat, amikor a kapusukon, Takáčon kívül minden játékos a mi térfelünkön tartózkodott.

Joao Janeiro az 59. percben szánta rá magát a cserére: a gólszerző Baloghot Sharani váltotta. A pályát elhagyó játékos nagy tapsot kapott a közönségtől, amely utána az ismert „Ki a jobb? – Dé-Á-Cé!” rigmusra is rázendített. Az öröm igazán akkor hágott volna csak a tetőfokára, ha Nebyla rövidebben tolja meg maga előtt a labdát, a 60. percben, és megduplázta volna az előnyünket – de sajnos nem így történt. Helyette Grič bombájánál kellett résen lennünk, ám Ricardo megoldotta a feladatot. Megélénkült a mérkőzés, izgalmassá vált a játék. Nyolc perccel később ismét a portugál kapus mentett meg minket a góltól: ekkor Ramadan labdáját hatástalanította.

Mindkét gárda hajtott a gólért. Nebyla remekül ugratta ki a villámléptű Sharanit, aki kapura is tudott törni, de mielőtt még lövésre lendítette volna a lábát, szerelték őt. Pár pillanattal később pedig a földet ütötte mérgében, mert megsérült, és nem tudta folytatni a játékot. Edzőnk Andzouanát küldte harcba helyette. A cserék zömén közben már túl voltunk, sőt újoncot is avattunk Bögi Fecó személyében, aki saját nevelésű játékosként azonnal felvette a játék ritmusát. Grič például csak egy sárgát érő mozdulattal tudta megállítani őt a bal szélen.

A mérkőzés hajrájában minden erőnkkel őriztük az egygólos előnyt, a Spartak nem tudott helyzetet kialakítani. Egészen az utolsó utáni pillanatig, amikor egy középre érkező labdát Ristovski a kapuba nem juttatott – 1:1. A 94. percben engedtük ki a kezünkből az addig biztosnak hitt három pontot. A középkezdést követően Ziemba játékvezető azonnal lefújta a meccset.

Több mint négy és félezer ember várta, hogy tapssal hálálja meg a csapatnak a Spartak legyőzését, de Fortuna ezúttal a vendégek mellé állt, és megengedte, hogy a legvégén pontot raboljanak tőlünk. Balogh Norbert személyében új góllövőt, Bögi Fecóéban pedig újoncot avatott ma a MOL Aréna. Ez azonban sovány vigasznak bizonyult, mert ebben a szezonban még nem sikerült győznünk a kerületi rangadón. Jövő héten Zsolnán lesz alkalmunk további pontok begyűjtésére, amire égető szükségünk van, ha meg akarjuk csípni az nemzetközi porondon való indulást.

Joao Janeiro (DAC): „Nagyon szomorú vagyok a játékosaim miatt, mert keményen harcoltak. Ilyen a futball. Már csak pár másodpercet kellett volna kibírnunk a meccs végéig. A hozzáállásunk miatt nincs kivetnivalóm. Mindenből tanulnunk kell. Egész héten dolgozunk, s aztán a végén kapjuk a gólt. Szomorúak vagyunk emiatt. A Nagyszombat az utolsó pillanatig nyomott, ment a gól után. A végén nálunk volt a labda, igyekeztünk támadni, de ez lett a büntetésünk.”

FC DAC 1904 DUNASZERDAHELY - FC SPARTAK NAGYSZOMBAT 1:1 (1:0)
Fortuna Liga, rájátszás, 2. forduló, MOL Aréna, Dunaszerdahely, 2022.03.13., 17:00
Játékvezetők: Ziemba - Hancko, Poláček