|
| szo 22.5.2021, Kiss Balázs
'
'

Remekre sikeredett a szezonzáró rangadó. Két góllal vertük a tavasszal kiváló formában futballozó Nagyszombatot. Az eddig a zsebünkben megbújó ezüstérem ma hivatalosan is a nyakunkba került, a meccs után pedig olyan történt, amire már nagyon rég vártunk – együtt ünnepelhettünk a szurkolóinkkal.

Minden lényegi kérdés eldőlt már a mérkőzés előtt, de van-e olyan sárga-kék szurkoló, akit hidegen hagyna egy DAC-Spartak rangadó? Németh Antal is ebben a szellemben készítette fel a csapatot az idény utolsó összecsapására, amely előtt a játékosok nyakába akasztották a helyezésüknek megfelelő színű érmeket. A nagyszombatiakéba a bronzot, a miénkbe a csillogóbb ezüstöt. Ezt a nagyszerű érzést pedig még inkább tetézte, hogy mindez ötszáz jelenlévő néző előtt történhetett. Ez ugyan nagyon kevésnek tűnik egy közel 13 ezres stadionban, de az öröm és a büszkeség így is kiült a srácok arcára, mikor hónapok óta tartó némaság után megszólalt a taps a lelátón.

„Égjen a tűz, mely őrzi emléketeket” – azt a drapit feszítették ki a B-középben a szurkolóink, miközben Ziemba játékvezető sípszavára elkezdődött a mérkőzés. Az első öt perc kiegyenlített mezőnyjátékot hozott, majd egykori jobbhátvédünk, Koštrna szánta el magát lövésre, de akkor sem találta volna el a kapunkat, ha az két méterrel magasabb lett volna. Utána Vlasko és Cabral próbálkozott. Az előbbi akcióját leshelyzet előzte meg, Cabral lövését pedig remekül blokkolta Beskorovainyi.

A 13. percben már közel kerültünk a gólhoz. Taiwo kiválóan fedezte a labdát a tizenhatosban, a lefordulás is összejött neki, és már-már úgy tűnt, kimegy az alapvonalon túlra, de még kapura tudta pöccinteni, Takáč azonban rajta volt a lövésen. A 15. percben a bíró előbb kiosztott Bukatának egy sárga lapot, majd a fülére szóltak a videószobából, és a szabálytalanság visszanézése után pirosat villantott a nagyszombatinak, aki így mehetett zuhanyozni.

Az emberelőny tudatában egyre magabiztosabban futballoztunk, és egyre többször fejeztük be lövéssel a támadásokat. Félórányi játék után egy nagyon szép támadást dolgoztunk ki: Schäfer lövés helyett Divkovićhoz passzolt, aki épphogy bent tudta tartani a labdát, majd Balić fejére emelte, de honfitársa pontatlanul célzott. Ez még ugyan kimaradt, de megadta a kellő löketet a folytatáshoz, melyben horvát csatárunk vitte a prímet. Előbb kapufát rúgott, majd az oldalhálót találta telibe, harmadjára viszont már nem hibázott. Divković addig-addig tologatta maga előtt a labdát, míg végül lövésre szánta el magát, és ennél jobban nem is dönthetett volna – 1:0. Gólörömöt is régen lehetett hallani a MOL Arénában, ezért annál jobban élveztük, amikor a B-közép üdvözölte a remek szezont záró gólszerzőt.

Az egygólos vezetés és az emberelőny tudatában nem mi voltunk, akiknek futniuk kellett az eredmény után. Nagy rohamokat ugyan nem indítottunk, de okosan, szervezetten futballoztunk, és a szünetig nem engedtük helyzetbe kerülni a vendégeket. Közvetlenül a félidőt jelző sípszó előtt Taiwónak volt még egy lapos gurítása, de Takáč védeni tudott.

Michal Gašparík változtatni kényszerült a térfélcsere előtt. Gago helyett Kolesárnak szavazott bizalmat. Ebből a cseréből mi sokat nem vettünk észre a pályán, Balić remekbeszabott gólját viszont már annál inkább. Az 52. percben a héten újabb két éves szerződést aláíró Davis mutatta be, miért ő a liga egyik leghatékonyabb balszélsője. Mesterien tekerte a labdát Balić fejére, aki mattolta a vendégek kapusát – 2:0. Azok a szerencsések, akik bejutottak az arénába, élvezték a látványt, és vastapssal jutalmazták meg a panamai-horvát összjátékot. Davisnek ez volt a kilencedik gólpassza ebben az idényben.

Három perccel később Balić növelhette volna az előnyt, ám ahelyett, hogy még egy kicsit lopta volna a távolságot, inkább a távoli lövést választotta – eredménytelenül. Szerencsére sikerült hamar felednünk a kimaradt ziccert, mert Schäfer buktatása után büntetőhöz jutottunk. Ezúttal a VAR-ra sem volt szüksége Ziembának, aki a második sárgát is felmutatta a magyar válogatottal szabálytalankodó Mikovičnak, így aztán kettős emberelőnybe kerültünk. Davis tette le a mészpontra a labdát, de a döntő pillanatban hibázott, és mellé gurított.

Fél órával a vége előtt újabb játékosoknak adott lehetőséget Németh Antal. Andzouanát Moumou váltotta, Davis helyén pedig Vera debütált csapatunk színeiben. A Spartak erejéből már csak a védekezésre futotta. Szinte felborult a pálya, ennek ellenére nem volt könnyű megtalálni a rést a védelmi pajzson. Divković a 68. percben szabadrúgásból próbálkozott, de Takáč ismét jó helyen várta a labdát. Később Balić lőhetett távolról kétszer is, de mindkét alkalommal túlságosan alányúlt a labdának. Moumou éles szögből leadott lapos gurításánál pedig újfent a kapus jeleskedett. Kružliak középre tartó bombáját és Schäfer kapuba tartó löketét is magabiztosan védte a nagyszombati hálóőr.

A lelátóról ekkor már az „Álljatok fel!” és a „Játszik a DAC!” rigmusok szóltak, melyeket a lefújást követő percekben a „Szép volt, fiúk!” skandálása váltott fel a MOL Aréna kapuin kívül rekedt szurkolók részéről. A sípszó után csak a Spartak játékosainak arcára ült ki némi szomorúság, de ők is tudatosították, hogy ezen a meccsen esélyük sem volt a győzelemre.

Ziemba játékvezető hármas sípszava nemcsak a mérkőzés, hanem a szezon végét is jelentette egyben. A parádés idénykezdést kisebb megtorpanás követte, de a végére nem lehet panasz, hiszen Németh Antal vezetésével egyszer sem kaptunk ki, és a lehetséges 15-ből, 13 pontot gyűjtöttünk. Hogy mit hoz a jövő, azon ráérünk még gondolkodni. Örüljünk inkább az ezüstnek, na meg annak, hogy milyen sok rekordot sikerült megdöntenünk a mögöttünk álló bajnoki évadban. Most egy kis szünet következik, de egy hónap múlva már ismert lesz a Konferencia-ligás ellenfelünk neve, és megkezdjük a felkészülést a júliusban kezdődő új idényre.

Németh Antal (DAC): „Nem egyszerű az értékelés. Jó meccsre számítottam, és nagyon fontos volt, hogy győzelemmel zárjuk a szezont. Minden mérkőzést meg akarunk nyerni, és örülök, hogy a játékosaimból ezúttal sem hiányzott a motiváció. Bennük volt a győzelem iránti vágy. Az első kiállítás egy kicsit korán jött. Bevallom, nem néztem vissza a helyzetet, de a szabály az szabály, a veszélyes játékért kiállítás jár. Nem is az eredmény volt ma a fontos, hanem, hogy győztesen hagyhassuk el a pályát. Mindezt egy minőségi ellenféllel szemben tudtuk elérni, aki kiváló eredményeket mutatott fel a közelmúltban. Ezért kijár nekik az elismerés. Ezt az idényt nagyon jól kezdtük, és hasonlóképp fejeztük be. Arra kell választ találnunk, hogy miben volt a hiba az eleje és a vége között. Jövőre igyekezni kell stabilizálni a teljesítményünket, és közelebb kerülni az első helyhez. Nem egyszerű bármit is mondanom a saját jövőmet illetően. Természetesen van egy tervem, de türelmes vagyok, és mindenkit arra kérek, hogy legyen türelemmel. Bárhogy alakul is a sorsom, nagyon boldog vagyok, hogy az utolsó öt mérkőzésen vezetőedzőként ülhettem a DAC kispadján.”

Michal Gašparík (Nagyszombat): „Kár, hogy így alakult. Igazán jó meccsre számítottunk, és arra, hogy jó teljesítménnyel rukkolunk majd elő. A mérkőzés azonban más fordulatot vett. Ha teljes létszámban játszahattunk volna, veszélyesebbek lettünk volna. Az első kiállítás után a hazaiak magukhoz ragadták a kezdeményezést, és onnantól kezdve már csak egy csapatról szólt a találkozó. A 2:0-s eredmény számunkra elfogadható. Nagyszombatban nem könnyű edzőnek lenni, hiszen az eredmények mellett a minőségi játék is a csapat felé támasztott elvárás. Remélem, hogy a következő szezonban is a legfelső szinten fogunk játszani az olyan ellenfelekkel, mint a DAC, a Slovan vagy a Zsolna, hiszen erre a Fortuna Ligának is szüksége van.”

FC DAC 1904 DUNASZERDAHELY - FC SPARTAK NAGYSZOMBAT 2:0 (1:0)
Fortuna Liga, rájátszás, 10. forduló, MOL Aréna, 2021.05.22., 19:00
Játékvezetők: Ziemba – Jekkel, Kováč