Beszámoló: DAC-Nagyszombat 2:1 (1:1)

|
| szo 22.8.2020, Kiss Balázs
'

Négyből négy, új klubrekord és teltház – ez a szombat este mérlege. Eric Ramirez két parádés találatával behúztuk a kerületi rangadót is, és továbbra is száz százalékosak vagyunk a bajnokságban. Még az is belefért, hogy kihagyjunk egy tizenegyest.

Megyei derbi a COVID-19 árnyékában – ennél jobb esti programot nem is kínálhatott volna ez forró nyári hétvége a sárga-kék focibarátok számára. Már a meccs előtti bemelegítés alatt sejteni lehetett, hogy erre a találkozóra minden jegy elkelt, így a pályára érkezőket teltház – a vírusellenes óvintézkedések miatt igazából félház – fogadta. A kezdőnkön ezúttal sem változtatott Bernd Storck, a cserepadon is ugyanaz a hét játékos foglalt helyet, akik legutóbb a Nyitra elleni mérkőzés alkalmával.

A találkozón ezúttal Király Gábor, a magyar válogatott korábbi legendás kapusa végezte el a kezdőrúgást, Davis pedig még ezt megelőzően átvette a tavalyi szezon legszebb góljáért járó díjat. A mérkőzést gyönyörű koreográfiával indította a B-közép: Szent István monogramja emelkedett a magasba, alatta pedig ez a felirat volt olvasható: TÖBB MINT EZER ÉVE ITT DACOLUNK!, a levegőt pedig piros és zöld színű füstbombák szaga tette szúrósa. Szurkolóink kedvét viszont Erik Pačinda piszkálgatta, de az első őt kereső labda még lesen érte egykori csatárunkat. Utána mi ragadtuk magunkhoz a kezdeményezést. Elsősorban Blackman ficánkolt a jobb oldalon, de a derék nagyszombati legények aprították őt becsülettel. A buktatásáért megítélt pontrúgásokat pedig Davis végezte el.

A meccs első nagy helyzetét Kalmár és Schäfer hozta össze, de az utolsó pöccintés már nem sikerült, így megúszta a Spartak a gyors gólt. A nagy meleg ellenére tempós, élvezhető meccset láthattunk, melyen egyik csapat sem állt be védekezni. Egy szöglet után Friede fejelt Rusov kezébe, majd kicsivel később a kapujából kifutva kaparintotta meg a labdát az előtte cirkáló Divković elől, akit Davis kínált volna meg egy szép indítással. Még szinte ugyanabban a percben Jedličkának is be kellett mutatnia egy nagy védést: Pačinda ballábas löketénél kellett koncentrálnia.

A 25. percben viszont megtört a gólcsend. Divković Ramirezzel játszott össze, majd utóbbi megnézte magának a hosszú sarkot, és a tizenhatos vonaláról parádés gólt akasztott az ellenfél hálójába – 1:0. Ez a találat is megérdemli, hogy megversenyeztessék majd a hónap gólja versenyben. A vendégek azonban nem húzták be a vészféket, és továbbra is aktív támadójátékot produkáltak. A 29. percben Cabral hálóba tartó lövését kellett védenie Jedličkának. Majd négy perc múlva Vlasko puffantott kapura, és ha nincs Jedla, már meglett volna az egál. Aztán jött a 43. perc, és egykori játékosunk egyenlítő találata. Kružliak lemaradt a Pačindának érkező passzról, ő pedig az ötös vonaláról ezúttal nem hibázott – 1:1. Az első játékrész egy pályaszéli dulakodással zárult, amely során még a vendégek edzője is kapott egy sárgát.

A kabinban viszont sikerült lehűteni az indulatokat, hogy ismét a focié lehessen a főszerep. Olyannyira, hogy Schäfer egy bombával majdnem be is köszönt Rusovnak rögtön az elején, de a labda elsuhant a kapu mellett. A közönség élvezte a játékot: Hajrá! – indított a B-közép, DAC – felelték rá a többiek. És valóban volt mit élvezni ezen a meccsen, mert egy pillanatig sem unatkoztunk. Az 53. percben ismét megszerezhettük volna a vezető találatot. Balić indított, de Friedének szánt labdájába beleért Ramirez, így akadt el az álompassz. Sebaj, belefért. Két szempillantással később már Friede hagyta ki közelről a ziccert. Még ez is belefért. Majd Kalmár gyenge gurítását kanalazta fel a földről Rusov.

Szinte minden támadásunk veszélyes volt, impulzív támadófutballt játszottunk. Még azt is megengedhettük magunknak, hogy egy szép kontra után Divković kiosszon egy kötényt a védőjének, úgy tegye kapura a labdát. Más kérdés, hogy arra számított a nagyszombati kapus. A 63. percben aztán úgy kaszálták el a Spartak vadászpilótái Blackmant a tizenhatosban, hogy azért nem lehetett nem megadni a tizenegyest. Davis állította le a mészpontra a labdát, de Rusovnak balra vetődve sikerült hárítania. A 6297 néző közül mintegy háromszáz ordított egyet örömében, a „maradék“ hatezer pedig csapott egyet a levegőbe mérgében, de bosszankodásra igazából nem volt sok idő, mert a lüktető játék tovább folytatódott.

A 68. percben Kalmár Kružliak fejére varázsolta a pontrúgást, de Rusov ezt is kitolta. Nagyjából hatvan másodperc múlva viszont már tehetetlen volt, mert jött Schäfer passza, melybe Ramirez a cipője orrával éppen hogy bele tudott érni, de úgy, hogy átívelte a kapust, a labda pedig a lehető legjobb helyen landolt, a hálóban – 2:1. Mesteri emelés volt, nem beszélve Schäfer gólpasszáról, ami ugyancsak élményszámba ment. A 76. percben Balić elemi erejű löketénél jeleskedett ismét Rusov, a közönség pedig teljes lázban égett, és űzte-hajtotta a fiúkat.

A srácok érezték a tribünről érkező támogatást, és kis híján újabb góllal mondtak érte köszönetet, de Kružliak az ötösről az égbe küldte Kalmár elé ívelt labdáját. A hajrát már az egész MOL Aréna talpon állva szurkolta végig, az izgalom pedig a tetőfokára hágott. Egy utolsó vendéghelyzetnél még Rusov is „kaput cserélt“, és feljött egy szögletre, hogy megtréfálja Jedličkát. Sikerült azonban rutinosan lehoznunk a meccs utolsó perceit, és 2:1-re megnyerni a meccset. A lefújás után görögtüzek gyúltak a lelátón, a város pubjai pedig minden bizonnyal megteltek ünneplő sárga-kék szurkolókkal.

Szemezgessünk egy kicsit a meccs utáni szalagcímek közt: „Száz százalékos a DAC!” „Ramirez legyőzte a Nagyszombatot!” „Remek hangulatú meccsen diadalmaskodtak a Storck-fiúk”. Soroljuk még? Inkább beszéljünk arról, hogy milyen remek érzés ezen a nyáron DAC-drukkernek lenni. Nem mintha máskor nem lenne az. 12 ponttal, veretlenül vezetjük a Fortuna Ligát, és a jövő héten pályára lépünk az Európa-ligában is. Reméljük, a koronavírus-helyzet nem húzza keresztül a számításainkat, és csütörtökön játszhatunk a Hafnarfjördur ellen. Azt követően pedig augusztus 30-án, vasárnap lépünk ismét pályára, ezúttal az Aranyosmarót otthonában.

Bernd Storck (DAC): „Kiegyenlített félidő volt, melyen gyönyörű találattal szereztük meg a vezetést. Németországban ezt Sonntagtornak, azaz vasárnapi gólnak hívják. Láttam az edzéseken Ramirezen, hogy milyen keményen odateszi magát, és gyakorolja az ilyen lövéseket. Megérdemelte ezt a szép gólt. A kabinban mondtam a fiúknak, hogy meg kell nyugtatnunk a játékot, mert az első félidőben hosszan előrevágott labdákkal próbálkoztunk, ami nem tükrözi a mi játékstílusunkat. A második játékrészre viszont változtattunk. Több helyzetet is kialakítottunk, és abban a stílusban futballoztunk, ami a miénk. A kihagyott büntető után is mentünk előre, és megérdemelten tartottuk itthon a három pontot. Most az izlandi mérkőzés vár ránk, egy nem könnyű helyzetben. A srácoknak mondtuk, hogy ne menjenek ezekben a napokban bevásárlóközpontokba se étterembe, hogy elkerüljük a fertőzést. Hétfőn újabb tesztelés következik.”

Marián Šarmír (Nagyszombat): „Máshogy kezdtük ezt a találkozót, mint legutóbb a Pohronie ellen. Az első félidőben jól szervezetten játszottunk. A hazaiakat hosszú passzokra kényszerítettük, mi pedig begyűjtöttük a lepattanókat. Megérdemelten szerezte meg a vezetést a DAC, de sikerült kiegyenlítenünk. A szervezettséget és a harciasságot tudom kiemelni a mutatott teljesítményünkből. Vendéglátónknak kiváló játékosai vannak és remek edzője. Látni, hogy elindult itt egy pozitív folyamat. Gratulálok nekik a győzelemhez, és minden jót kívánok a továbbiakban.”

FC DAC 1904 DUNASZERDAHELY – FC SPARTAK NAGYSZOMBAT 2:1 (1:1)
Fortuna Liga, 4. forduló, MOL Aréna, 2020.08.22., 18:00
Játékvezetők: Očenáš - Bednár, Jekkel
Góllövő: 25., 69. Ramirez, ill. 43. Pačinda
Nézőszám: 6297
Sárga lap: 45+2., Davis, 71. Ramirez, 82. Kružliak, ill. 45+2. Anthony, 45+2. Šarmír (edző) 65. Yao, 71. Mihál, 75. Pačinda
DAC: Jedlička - Blackman, Müller, Kružliak, Davis - Friede,Schäfer, Kalmár (K), Balić (90+3. Malý) - Divković (90. Divković), Ramirez