Beszámoló: Hafnarfjördur - DAC 0:2 (0:1)

|
| csü 27.8.2020, Kiss Balázs

Megvan a továbbjutás! Kifogtuk a szelet a vikingek vitorlájából, és kétgólos győzelmet aratva bejutottunk az Európa-liga második selejtezőkörébe. Góljainkat ezúttal Balić és Ramirez szállították. A jég és gejzírek országában a hazaiak arcára fagyott a mosoly, mi pedig folytatjuk tovább!

A Dunaszerdahelytől közel négyezer kilométerre fekvő izlandi kisvárosba már két nappal a mérkőzés előtt elrepült a csapat, hogy legyen elég idő akklimatizálódni, és hozzászokni az augusztus végi 10-12 fokos, szeles, hűvös időjáráshoz. Már csak ezért is jobb lett volna, ha a meccset a MOL Arénában rendezik, a csallóközi magyar ember számára nyelvtörőnek is beillő Kaplakrikavöllur stadion helyett. A fiúkat azonban mit sem törődtek a zord időjárási körülményekkel. Vezetőedzőnk és csapatkapitányunk is egyértelműen fogalmazott a meccset egy nappal megelőző sajtótájékoztatón: azért tettünk meg ekkora utat, hogy továbbjussunk a második fordulóba.

Bernd Storck hű maradt eddig alkalmazott taktikájához, és ezúttal sem változtatott a legutóbbi bajnokira felküldött kezdőcsapat összetételén. Apró módosításnak csupán az számított, hogy Kalmárt feljebb tolta, s épp az ő harciasságának köszönhettük az első gólhelyzetünket is. De Divković érdeme sem elhanyagolható, ő volt az, aki Zsolti labdaszerzése után remek fejessel tette Ramirez elé a labdát. Kár, hogy az utolsó bajnokin duplázó csatárunk nem volt picit türelmesebb, és Nielsenbe lőtte a ziccert. A helyzettel rögtön vendéglátóink tudtára adtuk, hogy nem jókedvünkből tettünk meg ekkora utat, hanem azért, hogy minél hamarabb eldöntsük a továbbjutást. A következő veszélyes akciónknál ismét Ramirez lehetett volna a nyerőember. Balić mesterien tekerte a fejére a labdát, amelyet csak megcsúsztatni tudott, különösebben irányítani már nem. Közben a játékvezető a partjelző intésére befújta a lest, de ha visszanézik ezt a szituációt, lesz miért elszégyellniük magukat. Lesről ugyanis szó sem volt.

A stadionba ugyan a járványellenes óvintézkedések miatt nem engedtek be szurkolókat, de a háttérből így is szórványos gyermekhang hallatszott - néha egy-egy dobütéssel kísérve -, sőt a kapuk mögött egy magyar zászlót a kezében tartó fiatalember is feltűnt. Nem volt nehéz kitalálni, melyik csapatnak szurkolt, ahogy azt sem, hogy a meccs 22. percében mit kiáltott. Segítünk: gólt! Mégpedig vendéggólt, mert a labda Balić lövését követően landolt Nielsen hálójában – 0:1. Blackman jobbról érkező passzát okosan átlépte Divković, így kapta meg a passzt Balić. A laszti még az egyik hazai védőn is megpattant, mielőtt beakadt volna a kapuba.

Jó és magabiztos játékkal rukkoltunk elő a folytatásban. Blackmannek is megjött a lövőkedve, lapos próbálkozását viszont ezúttal védte a hafnarfjörduri kapus. Nem engedtük viszont kibontakozni vendéglátóinkat, akik jobbára nem is a támadások építésével, hanem a védekezéssel voltak elfoglalva. Ez volt a jellemző az egész első félidőre, melynek végén ismét Remirez állt legközelebb a gólszerzéshez, de Divković lágy emelését fejjel mellé csúsztatta.

Egyik csapat sem változtatott a felálláson a szünetben. Lehet, hogy ez volt az oka annak, hogy kissé döcögősen indult a második felvonás. Továbbra is a mi akaratunk érvényesült a pályán, ám mintegy húszpercnyire mintha alábbhagyott volna a lendület. Nem ülhettünk rá az egygólos vezetésre, mert az nagyon rizikós lett volna. Szerencsére a vendéglátóink játéka sem rejtett magában sok veszélyt. Távolról megeresztett lövéseit jól blokkolta a védelmünk. Finsennek és Hafsteinssonnak is volt egy-egy gyenge próbálkozása, de Jedličkának egyiknél sem kellett védenie.

Egygólos vezetésnél, a vége előtt mintegy 25 perccel aztán ismét megélénkültek a támadásaink. Előbb Divković közeli kísérlete kötött ki Nielsen kezében, majd távoli jobblábas lövése lett ismét a kapusé. A másik oldalon Helgason eresztett meg egy kemény löketet a mérkőzés 70. percében, de Jedličkát ez nem hozta zavarba. Ez volt a Hafnarfjördur első kaput eltaláló lövése a meccsen. A továbbjutást végleg bebiztosító gólunk a 76. percben érkezett. Kalmár előtt nyílt szabad terület a bal oldalon, melyet szépen be is futott, és a befejezést és elvállalta, de Nielsen még ki tudta ütni a labdát. Az érkező Ramirezzel szemben azonban már semmi esélye nem volt – 0:2.

Ekkor már minden sárga-kék vérű DAC-drukker érezte, hogy nem úszhat el a továbbjutás, mert az izlandiakban nem volt annyi kurázsi, hogy megfordítsák a meccset. Épp ellenkezőleg, előttünk adódtak újabb lehetőségek a gólszerzésre. Kalmár a 82. percben azonban csak az oldalhálót találta el egy szabadrúgásból, egy perccel később pedig Ramirez bombázott fölé száz százalékos helyzetben. A legvégén pedig még a csereként pályára lépő Fábry is kihagyott ez hatalmas ziccert, amely után Nielsen kapust illeti a dicséret. Mindez azonban belefért, mert összességében esélyt sem adtunk a vikingeknek a győzelemre, így teljesen megérdemelten jutottunk tovább a második körbe.

Majdnem négyezer kilométert repülni egy meccsre, nem kellemes dolog. 2:0-ára nyerni és kiejteni távoli ellenfelünket viszont már annál szívmelengetőbb. Balić első félidőben szerzett találatával szereztük meg a vezetést, majd Ramirez góljával növeltük az előnyt, így elértük, amiért jöttünk. Következő ellenfelünkről az augusztus 31-i, hétfői sorsolás dönt. Ekkor dől el az is, hogy hazai pályán, a MOL Arénában játszhatunk-e, vagy ismét külföldi túra vár ránk.

Bernd Storck (DAC): „Nagy örülünk, hogy bejutottuk a második fordulóba. Remek játékkal rukkoltunk elő, és már az első perctől kezdve kezünkben tartottuk a meccset. Próbáltuk játszani a focit, igyekeztünk dominálni. Tudtuk, hogy az ellenfelünk erős csapat, hiszen a harmadik helyen áll a hazai bajnokságban. Sok meccsét megnéztük videón. Magabiztosak voltunk, és megvolt a kellő önbizalmunk. Helyzeteket dolgoztunk ki, és nyomás alá helyeztük a hazaiakat, ennek köszönhetően meg is szereztük a vezetést. A második félidő kicsit másképp indult, nem volt könnyű, mivel az ellenfelünknek támadnia kellett, mi pedig nem voltunk könnyű helyzetben, de végeredményben jól oldottuk meg a feladatot. Továbbra is igyekeztünk játszani a futballt, és mentünk előre a második találatért, melyet meg is szereztünk. Megvoltak a lehetőségeink, hogy harmadszor is betaláljunk. Nagyon örülünk a továbbjutásnak, mert keményen dolgoztunk az elmúlt évben azért, hogy ide eljussunk, és túllépjünk az első selejtezőkörön. Ez a szurkolóinknak és a klubnak is nagyan fontos, nemcsak a csapatnak. Jó lenne, ha a folytatásban nem kellene ilyen messzire utaznunk, és hazai pályán játszhatnánk.”

HF HAFNARFJÖRDUR - FC DAC 1904 DUNASZERDAHELY 0:2 (0:1)
Európa-liga, 1. selejtezőkör, Kaplakrikavöllur, Hafnarfjördur, 2020.08.27., 19:15
Játékvezetők: Jason Barcelo (GIB) - Andrew Marion Parody (GIB), Daniel Gomez Gordillo (GIB)