Beszámoló: LASK Linz-DAC 7:0 (2:0)

|
| csü 24.9.2020, Kiss Balázs

Egy álommal kevesebb, egy fájó tapasztalattal több – hét gólt kaptunk az Európa-liga harmadik előselejtezőjében az osztrák LASK Linz otthonában, ezzel búcsúzunk a nemzetközi kupaszerepléstől. Ellenfelünk a meccs elejétől irányítása alatt tartotta a játékot, mi pedig hosszú idő után belekóstoltunk a vereség keserű ízébe.

Kirobbanó formában érkeztünk meg az osztrák ellenfél otthonába, de városnézésre ezúttal nem sok idő és lehetőség maradt. Valljuk be, nem is ezért jöttünk. Sokkal inkább, hogy tovább álmodjuk az álmot, melynek első két felvonása az izlandi Hafnarfjördur ellen, majd a cseh Jablonec ellen brilliánsra sikeredett. A LASK Linz már keményebb diónak ígérkezett, ezért nem is csoda, hogy Bernd Storck nem változtatott az eddig bevált felálláson. A hétvégi bajnoki meccs kezdőjéhez képest csupán egy helyen volt eltérés: Beskrovainyi helyén Müller kezdte a mérkőzést.

A hazaiak már a középkezdést követően megmutatták, hogy nem akarnak soká teketóriázni, mert Ranftl már az első percben kapura küldött egy labdát, igaz, erőt nem vitt a lövésbe, így az nem okozott gondot Jedličkának. A 3. percben újra egy hazai próbálkozásnak lehettünk szemtanúi. Husein Balić vette mellre a labdát, majd megpróbált vele kapura fordulni, de egyensúlyát vesztette a lövés pillanatában. Ellenfelünk a jobb oldalon erőltette a támadásokat, és az elején szinte csak innen érkeztek a veszélyes beadások. A gól is így született már a 6. percben. Michorl Fábry mellett ívelt középre, a védelem közepén pedig hiába jelezte Blackman a lest, lemaradt Ragužról – 1:0. A linzi találat után felhangzottak a jól ismert szerdahelyi rigmusok, noha a meccset zárt kapuk mögött rendezték. A linzi stadion mellett összegyűlt DAC-szurkolók hangjának azonban semmilyen korlátozás nem tudott megálljt parancsolni.

Sajnos a gól után sem tudtuk a bajnokságban megszokott játékunkat játszani – továbbra is a linziek akarata érvényesült. A 16. percben pedig jött a duplázás. Egy újabb jobbról érkező magas beadásra mozdult rá remekül Raguž, aki kettőre növelte góljai számát, s a hazaiak előnyét – 2:0. A fiatal támadó pedig kis híján mesterhármast szerezhetett volna, de hat perccel a második gólja után csak egy kapu mellé szálló fejesre futotta tőle. A 28. percben Divković alakított ki magának két embert lehagyva egy lövőhelyzetet, de nem vitt bele elég erőt, így Schlager védeni tudott. Ez volt az első kaput eltaláló lövésünk a találkozón. Alig tudtuk kiélvezni Divković helyzetét, máris a másik oldalon zajlottak az események, de az elemében levő Raguž ezúttal csak csapattársát Balićot találta telibe egy csípős bombával.

Bernd Storck homlokán egyre csak szaporodtak a ráncok, s hogy valamit kezdjen az eredménnyel, cserével próbálkozott. Fábryt vette le a pályáról, és Beskorovainyit parancsolta játékba. A 38. percben Kalmár ívelt szabadrúgása szállt ígéretesen az osztrák kapu felé, de az érkező Ramirezt megelőzte a kapus. A félidő hajrájában egy-egy helyzetet jegyezhettünk fel mindkét oldalon. A LASK-nál Husein Balić került nagyon közel a kapunkhoz, de Kružliaknak az utolsó pillanatban sikerült szögletre mentenie, míg a másik oldalon akár gólt is fejelhetett volna a belső védőnk. Kimaradt.

Csere nem volt a szünetben egyik oldalon sem, de talán észre sem vettük volna az új embereket a pályán, hiszen a második játékrész elején szélviharként söpört végig rajtunk a LASK. A harmadik linzi találat mindjárt a 46. percben esett. Michorl sarokrúgására Filipović robbant be tornádóként, megdermedve hagyva Kružliakot és Beskorovainyit is – 3:0. Ekkor már csak pislákoló lángként égtek bennünk a továbbjutási remények, de Blackman 48. percben történt kiállítása után eltörött a kanóc. Panamai szélsőnk Rennernek rúgott oda, ezt jutalmazta nagyon szigorúan a francia sípmester.

Innentől pedig nem volt megállás az osztrák csapat számára: 51., 53., 55. – ezekben a percekben jöttek az újabb találatok, s mindegyik éles késként hatolt bennünk egyre mélyebbe. Az 51. percben Beskorovainyi pontatlan felszabadítása vágódott le Michorl elé, aki tizenhat méterről tüzelt – 4:0. Majd Gruber használta ki a védelmünk zavarát egy lapos lövéssel – 5:0 – s végül a hazai Balić volt eredményes egy távoli bombával – 6:0. Megsemmisítő négy perc volt ez a számunkra, s onanntól kezdve már csak abban reménykedtünk, hogy az osztrákok elzárják a gólcsapot.

Bednárnak is Nicolaescunak is lehetőséget adott Bernd Storck, de hogy 6:0-ás állásnál milyen lelkülettel léptek pályára, azt ezúttal nem fogjuk megkérdezni egyikőlyüktöl sem. A 63. percben Balić lőtt hatalmas kapufát, de ennek most csak örülni tudtunk, ugyanis ez a Balić nem a mi Balićunk volt, hanem az ellenfélé. A lényeg, hogy ebből a lövésből nem lett újabb gól.

Ezt követően Jedličkának kellett bemutatnia egy nagy védést: Michorlt akadályozta meg a gólszerzésben, aki nagyon állva hagyta a magába roskadt védelmünket. A 77. percben pedig jött a kegyelemdöfés. A csereként pályára lépő Sabitzer Renner szélről betett labdáját tessékelte a hálónkba – 7:0. A linzi játékosok nagyon elemükben voltak, és további találatokkal is javíthatták volna a csapatuk rekordját (soha korábban nem arattak még ilyen arányú győzelmet az európai kupákban), de Jedlička hárította a további helyzeteket. Az eredmény így is nagyon kegyetlen a s számunkra.

Továbbjutási reményekkel érkeztünk, fájó vereséggel távozunk. Ilyen is tud lenni a futball. A LASK Linz tapasztaltabb játékosai hamar eldöntötték a sorsunkat, a második félidő elején pedig minden halvány reményünket szétzilálták a kilenc perc alatt bevitt négy találattal, és Blackman kiállításával. Addig-addig forgatták bennünk a kést, míg végül hét találat után kihúzták, nekünk pedig nem marad más hátra, minthogy bekötözzük ezt a sebet, és mihamarabb megpróbáljunk ráhangolódni a Fortuna Ligára, ahol azért nem állunk olyan rosszul. Sőt! Vasárnap jön az újabb bajnoki a MOL Arénában, ezúttal a szebb napokat is megélt Trencsén ellen.

Bernd Storck (DAC): „Egy nagyon erős csapattal találtuk szemben magunkat. A célunk az volt, hogy továbblépjünk az Európa-liga következő selejtezőkörébe. Sajnos rögtön az elején kaptunk két gólt a hibáinkat követően. Mindkét találat nagyon sima volt az ellenfél szemszögéből nézve. Ha idegenben 2:0-ás vesztésre állunk egy igyen erős csapat ellen, akkor már nagyon nehéz valamit is kezdeni a mérkőzéssel. Tavaly a LASK az Európa-liga legjobb tizenhat csapata közé került, és igazán meggyőzően játszott. Nagyon nehéz volt ellenük a dolgunk. A második félidőben szerettük volna csökkenteni a hátrányunkat, de egy szöglet után nagyon gyorsan megkaptuk a harmadik gólt. Aztán jött a kiállítás, ami végleg megpecsételte a sorsunkat. El kell ismernünk az ellenfél erejét. Rengeteg helyzetet dolgoztak ki, és lőtték a gólokat. Nagy tapasztalat volt ez a fiatal, tehetséges csapatunk számára. Az a fontos, hogy tudjunk tanulni ebből a meccsből, a múlt heti találkozó legjobb mozzanatait pedig átmentsük a játékunkba. Vasárnap már győzni szeretnénk a Trencsén ellen. A következő fordulóknak azzal vágunk neki, hogy minél erősebbek legyünk, minél többet dolgozzunk magunkon, és minél többet fejlődjünk. Láttuk a két csapat közti különbséget. Azt szeretném, ha jövőre jobban felkészülten vágnánk neki az európai kupaküzdelmeknek.“

Dominik Thalhammer (LASK Linz): „Elégedettek vagyunk. Tiszteltük a Dunaszerdahely csapatát, de egy nagyon jó mérkőzést tudtunk játszani ellenük. Uraltuk a játékot. Az első félidőben talán még akadt némi gondunk, de a másodikban mindent kijavítottunk. Nagyon veszélyesen játszottunk. Elégedett vagyok a fiúk kiállásával, ahogy képviselték a klubot, és ellenőrzésük alatt tartották a meccset. A DAC-nak mindössze két kisebb helyzete volt.“

LASK LINZ - FC DAC 1904 DUNASZERDAHELY 7:0 (2:0)
Európa-liga, 3. selejtezőkör, Stadion der Stadt Linz, Linz, 2020.09.24., 20:30
Játékvezetők: Jérôme Brisard (FRA) - Benjamin Pages (FRA), Guillaume Debart (FRA)
Góllövő: 6., 16. Raguž, 46. Filipović, 51. Michorl, 53. Gruber, 55. Balić, 77. Sabitzer
Nézőszám: nézők nélkül
Sárga lap: 86. Kružliak
Piros lap: 48. Blackman
DAC: Jedlička - Blackman, Müller, Kružliak, Davis - Fábry (36. Beskorovainyi), Schäfer, Balić - Divković (60. Bednár), Ramirez (60. Nicolaescu), Kalmár (K)
LASK Linz: Schlager - Wiesinger, Trauner (K), Filipović (58. Ramsebner) - Ranftl, Holland, Michorl, Renner - Gruber (58. Reiter), Raguž, Balić (72. Sabitzer)

Labdatartás: 55% : 45%
Lövések: kapura: 27:6 mellé: 7:3
Szabadrúgás: 14:13