Beszámoló: Nagyszombat-DAC 1:1 (0:1)

|
Mérkőzés
| va 13.2.2022, Kiss Balázs

Küzdelmes és izgalmas meccsel nyitjuk a tavaszi szezont. Egy támadófutballt bemutató és sok lövéssel fűszerezett mérkőzés után egy pontot sikerült elhoznunk a nagyszombati Spartak otthonából. A VAR ma az egyik kezével adott, a másikkal elvett, de ha így folytatjuk, akkor sok jó találkozó vár még ránk az előttünk álló hónapokban.

58 napos téli szünet után folytatódott a küzdelem a Fortuna Ligában. Csapatunk az örök rivális, a nagyszombati Spartak otthonába látogatott, Joao Janeiro kezdőjében pedig a téli szünetben érkezett új portugál játékosok – Ricardo, Pinto és Andrezinho – is helyet kaptak. Dimunra betegség miatt nem számíthatott az edző, Szendrei és a szerződését 2025-ig meghosszabbító Kalmár pedig továbbra is sérültek. A rangadó előtt a Spartak a második helyen tanyázott, 42 pontot gyűjtve, mi pedig tízzel lemaradva tőlük a negyedik helyről vártuk a tavaszi rajtot. A koronavírus elleni óvintézkedéseken lazítva már nézőket is beengedtek a stadionba, sőt ezúttal a vendégszurkolóknak sem kellett távol maradniuk.

Szurkolóink már a meccs előtt belekezdtek a buzdításba, de az első pillanatok komoly gólhelyzetet nem, csak pontatlan próbálkozásokat hoztak. A 10. percben viszont kis szerencsével már a hazai hálóban táncolhatott volna a labda, ha Hahn beívelése után Andzouana fejese pontosabbra sikeredik. Az akció befejeztével viszont lendült a partjelző zászlaja, így nem adták volna meg a gólt.

Bátor játékkal rukkolt elő mindkét csapat, így egyre nagyobb lendületet vett a mérkőzés, és egyre veszélyesebbek lettek a helyzetek is. A hazai támadásoknál Grič volt a legaktívabb – amikor csak tudott, tüzelt. Szerencsénkre azonban hol mellé, hol a csapatunk színeiben első meccsét játszó Ricardóba bombázott. Az egykor Dunaszerdahelyen futballozó Iván Alex is szívesen „felavatta” volna portugál hálóőrünket, de löketének a kapufa parancsolt megálljt. Utána Savvidis közvetlen szabadrúgása, majd a hazai csapatkapitány Mikovič távoli bombája kerülte el a kapunkat.

Megúsztuk kapott gól nélkül a nagyszombati sortüzet, majd mindezt egy kakaskodás követte már az hazai tizenhatosban, ahol Pinto került a földre. Elsőre úgy tűnt, megy tovább a játék, de a videószobából rászóltak Glova játékvezető fülére, hogy vizsgálják az esetet. A VAR pedig ezúttal a javunkra ítélt, mert a visszajátszás igazolta, hogy Pinto nem önszántából esett el, hanem Mikovič hathatós segítségével. A megítélt büntetőt kapitányunk, Kružliak a 23. percben magabiztosan értékesítette – 0:1.

Az iram nem hagyott alább, sőt a gól talán még jobban feltüzelte mindkét csapatot, a Spartak pedig szeretett volna gyorsan kiegyenlíteni. A 27. percben nagy lehetőségük volt erre, de a tizenhatosunkban össze-vissza, egyik játékosról a másikra pattogó labdát végül nem tudták a kapunkba tuszkolni. Válaszként Andzouana lökete következett, de az erős lövés elszállt Takáč kapuja mellett. Kicsivel később pedig Krstović célzott kevéssel fölé egy kontra végén.

Aktív támadójátékot játszott mindkét csapat, a pálya közepén nagyon keveset mozgott a labda, mert védekezésből szinte azonnal támadásba lendültek a játékosok. Persze, csak ha tudtak. A félidő hajrájában Balić kézmozdulatai egyértelműen arra utaltak, hogy lenyugtassa a játékot. Jó lesz nekünk az egygólos vezetés a szünetre – gondolta a horvát, de miért ne rúghattunk volna egy újabb gólt?

Nebyla kísérlete a 45. percben még épp hogy fölé szállt, de a ráadás perceiben Andzouana egy nagyon szép támadás után mattolta Takáčot. Mindenki elkönyvelte, hogy két góllal vezetünk, s vártuk a félidő végét jelző sípszót, de a bíró még a gól utáni középkezdés elvégzésére sem adott engedélyt – a találatunkat ugyanis a videóbírók elemezték. Hosszas tanakodás után megszületett a verdikt: Hahnt lesen látták, érvénytelen a gól, így kénytelenek voltunk szűkkebb előnnyel az öltözőbe vonulni.

Sem Joao Janeiro, sem Michal Gašparík nem tartotta fontosnak, hogy cseréljen a szünetben. Savvidis szabálytalansága után egy jó szögből elvégzett szabadrúgással indíthattuk a második játékrészt, melyet végül Balić küldött fölé úgy 26 méterről.

A Spartakot sem hagyta el a lövőkedve: Grič visszagurított labdájával ezúttal Bukata vette célba a kapunkat – sikertelenül. Az efféle hazai próbálkozásból nem ez volt az első a mérkőzésen, de Ferreira rendre rutinosan hárított, ha a labda nem ment épp mellé. Az 54. percben megint Grič tehette volna próbára a frissen igazolt kapusunkat, aki ezúttal is jó ütemben futott ki a gólvonalról, és időben elcsípte a labdát. Az 55. percben viszont már ő is tehetetlennek bizonyult. A fehér mezesek Savvidis révén kiegyenlítettek – 1:1. Ez volt a Janeiro-éra első kapott gólja. Hasonló lapos gurítás volt a Spartak játékosáé, mint amit Andzouanától elvettek az első félidő végén.

Az első cserére egyórányi játék után került sor, ekkor Sharani váltotta Hahnt. Utána viszont vendéglátóink percei következtek. Mindenekelőtt Grič volt nagyon veszélyes, de az első próbálkozásánál pontatlan volt a kapáslövése, a másodiknál pedig újfent Ferreira jött ki győztesen kettejük párharcából. Hasonlóképp alakult a dolog Iván Alex 66. percben leadott lövésénél is.

A hangosbemondó 2765 nézőt jelentett – közülük 104-en a mieinknek szurkoltak –, akik nem unatkozhattak, hiszen mindkét csapat játékában benne volt a gól. Ehhez pedig a csereként beállt Sharani került karnyújtásnyi közelségbe, de a veterán Škrtel az utolsó pillanatban menteni tudott. Krstović tanítani valóan ugratta ki a leshatárról Sharanit, aki egyedül tört kapura, de a lövés előtti pillanatban Škrtel becsúszva szerelte. Ebben az akcióban benne volt a gól!

Három perccel később már nekünk kellett idegtépő pillanatokat átélnünk. A labda, mint egy flipper golyó, ide-oda pattogot a tizenhatosunkban, és nagyon nehezen lehetett csak követni az útját, de végül egy távoli lövéssel felszabadítottak a nagyszombatiak. A legutolsó lehetőség előttünk adódott, de sajnos Takáč kapus kezében kötött ki a labda. Pedig Njie nagyon szépen indította a bal oldalon Moumout, aki Veselovskýhoz továbbított, ő pedig kis híján Sharanit hozta gólhelyzetbe. Kár, hogy megelőzte őt a hálóőr, így meg kellett elégednünk az egy ponttal.

A Nagyszombat elleni rangadókat mindig fokozott érdeklődés követi szurkolói részről, s ezúttal talán senki sem csalódott. Helyzetek egyik és másik oldalon, kapufa, a videóbíró által megítélt tizenegyes, majd szintén a VAR által érvénytelenített találat – volt tehát izgalom bőven, a vége pedig az lett, hogy egy pontot szerezve megerősítettük negyedik helyünket a tabellán. Három portugál újonc is bemutatkozott ma Joao Janeiro csapatában, amely immár hat egymást követő mérkőzésen nem talált legyőzőre. Némi üröm az örömben, hogy a portugál edzőnk irányítása alatt megkapta a csapat az első gólját. De sebaj, ez előbb-utóbb úgyis megtörtént volna. A folytatásra ezúttal nem kell sokat várni, hiszen a következő bajnokit már pénteken játsszuk, ezúttal az Aranyosmarót otthonában.