Szerdai ellenfelünk: FC Rapid Bukarest

|
| ke 27.6.2023, fcrapid.ro (foto), Milan Vrábež, Krisztián Nagy (text)

Béke után ismét visszatérünk a tágas MOL Akadémiára. A 2023/24-es szezon nyári felkészülésének a harmadik barátságos mérkőzése jön, amelyen a román első liga legutóbbi idényének az ötödik helyezettjét fogadjuk. Egyúttal a román gárda lesz az első élvonalbeli ellenfelünk a felkészülés során. Az összecsapást június 28-án, szerdán 11:00 órai kezdettel rendezik. A belépés díjtalan.

Alapinformációk az ellenfélről:
Név: FC Rapid Bukarest
Az alapítás éve: 1923
A klub színei: fehér, piros
Becenevek: Vasutasok, Giuleștenii
Stadion: Rapid-Giulești – befogadóképesség: 14 050 néző
Város: Bukarest (csaknem 1 900 000 lakos)
A klub legnagyobb sikerei: 3x román bajnok (1966/67, 1998/99, 2002/03); 13x román kupagyőztes; 4x román szuperkupa-győztes; a Kupagyőztesek Európa-kupájának negyeddöntőse (1972/73); az UEFA-kupa negyeddöntőse (2005/06).

A 2023/24-es szezonra való felkészülés első barátságos találkozóján Lukas Leginus találatával 1:0-s győzelmet arattunk a Pohronie felett, szombaton pedig 1:1-es döntetlent értünk el a Brno ellen. A felkészülés második sárga-kék gólját Ammar Ramadan szerezte. Fokozatosan nehezedik azonban a dolgunk. A két másodosztályú gárda után ezúttal egy, a legfelső osztályból, konkrétan a románból érkező ellenféllel csapunk össze.

A bukaresti Rapid legnagyobb sikerei csaknem 20 évesek. A háromszoros román bajnok két alkalommal az európai kupaszíntéren is komoly eredményeket ért el, ám rendkívül nehéz időkön is átment, hiszen 2016-ban csődöt jelentett.

Egészen az ötödik ligáig sorolták vissza a Rapidot, innen kellett feltörniük. A legjobbak közé a tavalyelőtti idényben jutottak fel. Újoncként a 9. helyre futottak be, legutóbb pedig jelentős javulást bemutatva egészen az 5. helyig kúsztak fel. Legközelebb még jobb eredményben reménykednek. Vasárnap csúcsosodott ki a klub jubileumi százéves fennállásának ünnepi sorozata és a Rapidnál mindenki abban bízik, hogy sikerül ismét kijutni az európai kupaporondra, ahol legutóbb a 2011/12-es idényben jártak.

Az európai kupasorozatokban, pontosabban a nyári Intertotó-kupában velünk is találkoztak 1991-ben. A párharc első felvonásán idegenben 0:1-es vereséget szenvedtünk, hogy aztán a visszavágón kamatostul visszafizessünk mindent az egyik leggyorsabban fejlődő városból érkező gárdának. Roso Prokop egyés Radványi Miklós két góljával 3:0-s sikert arattunk és a Botev Plovdiv együttesét is magába foglaló 8. csoport első helyén végeztünk.

A százéves klub június 14-én kezdte meg az új szezonra való felkészülést, az első barátságos találkozójukon 7:1-re diadalmaskodtak a harmadosztályú Muscelul Campulung ellen. A román SuperLiga tavalyi kiírásának a legjobb góllövője, a 22 találatot szerző horvát Marko Dugandžić is a csapattal kezdte meg a felkészülést. Adrian Mutu vezetőedző keretében, aki a Juventusnál és a Chelsea csapatában is megfordult játékosként, válogatott futballisták is megtalálhatók: Horatiu Moldovan a román, Matthias Käit pedig az észt nemzeti együttes tagja. Érdekesség, hogy a klub állítólag tárgyalásokat folytat Mario Balotelli esetleges érkezéséről. A Rapid tegnap elutazott a 13 napos edzőtáborukba, amely során Somorján lesz a főhadiszállásuk. Az itt-tartózkodásuk során pont a DAC ellen abszolválják az első mérkőzésüket, majd jön a Győr és a Slovan elleni felkészülési találkozójuk.

A transfermarkt szerint ellenfelünk játékoskeretének összértéke 17,58 millió euró, csapatunkat pedig 12,56 millió euróra taksálja a mértékadó honlap.

A mérkőzést hivatalos YouTube-csatornánkon és Facebook profilunkon is élőben követhetik.