A Besztercebánya - DAC 1904 mérkőzés előtt: Gólvágók csatája

|
| szo 29.10.2022, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő
'

Egy héttel a Zólyombrézó elleni összecsapás után ismét egy ambiciózus újonccal csapunk össze, ezúttal Szlovákia szívében. A Besztercebánya-DAC találkozó vasárnap 18:00 órakor kezdődik.

Kalmár visszatért

Múlt vasárnap a Hónap mérkőzésén 0:1-es állásról Krstović góljaival 2:1-re fordított a DAC a másodosztály tavalyi győztese, a Zólyombrézó ellen. Egy hét elteltével egy újabb ambiciózus újonc vár ránk, amely a II. liga ezüstérmes pozíciójából jutott fel a legjobbak közé, és amely szintén a felsőházat ostromolja.

Több mint hét év után lép pályára ismét bajnoki mérkőzésen a besztercebányai Dukla otthonában a DAC. „Egy nagyon szívós ellenfél vár ránk, amely elég jó formában van és ahhoz, hogy három ponttal távozzunk az otthonukból, teljesértékű csapatteljesítményt kell nyújtanunk. Tudjuk, mi vár ránk, elővigyázatosak vagyunk és bízom benne, hogy jól fel is készültünk” – mondta Adrian Guľa vezetőedző, aki az egymeccses eltiltását követően ismét számíthat csapatkapitányunk, Kalmár Zsolt játékára. „A Zólyombrézó ellen a rendelkezésemre álló játékosok egészségesek, és a sárga lapok miatti eltiltását követően Kalmi és visszatér, ami remek hír. Gavrić pályára lépése még bizonytalan, míg Kachút beteg, Miro Káčer pedig továbbra is hiányzik. Pozitívum, hogy Eric Davis immár majdnem teljes erőbedobással edz.”

Kalmár Zsolt egyébként két hete az Aranyosmarót ellen játszotta utolsó ligameccsét, amelyen megszerezte a 38 találatát a DAC színeiben. Ezzel önállósodott klubunk ranglistájának a harmadik helyén, lekörözve Rudolf Pavlíkot, és már csak két gólra van a második Radványi Miklóstól. Az éllovas Pavol Diňa 49 ligagólt szerzett színeinkben.

Ahogy az ismert, a csapat az utolsó két idegenbeli őszi találkozón hozzájárul a szurkolók utaztatásához és a belépőjegyek árához. Ez a holnapi összecsapásra és majd a Trencsén ellenire is érvényes. A felújított besztercebányai stadion vendégszektorába két-háromszáz sárga-kék szurkolót várunk. „Ezzel a lépéssel is azt akartuk megmutatni, hogy ismét győzni akarunk és hogy teljes erőbedobással küzdünk majd. Bízom benne, hogy a szurkolók olyan hangulatot teremtenek, amilyet megszokhattunk és a támogatásukkal – továbbá természetesen a minőségi csapatteljesítménynek köszönhetően – megszerezzük a három pontot” – kívánta a DAC vezetőedzője.

Holnap a bajnokság két legjobb góllövője és egyúttal legproduktívabb játékosa is találkozik. Nikola Krstović tíz találatával vezeti a mesterlövészek listáját, míg a besztercebányai Róbert Polievka (a rózsahegyi Regáli és a zólyombrézói Cobnan mellett) hárommal lemaradva követi a második helyen.

Ami a produktivitási tabellát illeti, Krstović 13 ponttal az első (10 gól és 3 gólpassz), Polievka szorosan követi őt 10 ponttal (7+3).

A felsőházat rohamozó katonák

A Dukla hétévnyi szünet után tért vissza ismét az élvonalba; a II. liga ezüstérmes helye egyeneságú feljutást biztosított számukra a Szered kizárását követően felszabadult hely betöltésére.

Röviddel a bajnokság indulása előtt a 44 éves Michal Ščasný vette át a gárda irányítását, akinek a keretében három egykori DAC-játékost is találunk: Timotej Záhumenskýt, Branislav Ľuptákot és Róbert Polievkát. Mellettük klubunk jelenlegi játékosa, Martin Rymarenko is a Besztercebánya mezét viseli, aki szezonvégi kölcsönjátékon szerepel a katonáknál.

Vasárnapi ellenfelünk nem kezdte jól az idényt, hat mérkőzés után három ponttal az utolsó helyen álltak. Azóta viszont 5-2-2-es mérleggel rendelkeznek és a múlt fordulóbeli Rózsahegy elleni idegenbeli döntetlent követően először kerültek be a bajnoki címért küzdő hatosba. Pont a felsőházban való szereplés esélye ad plusz motivációt a katonacsapatnak.

Hazai pályán csak a tavalyi szezon három érmesétől kaptak ki a besztercebányaiak (Rózsahegy 2:3, Slovan 0:1 és Nagyszombat 0:2), ezen kívül még a Szakolca tudott ponttal távozni az Urpín lába alól. A legutóbbi két hazai meccsüket sikerrel vették: a Nagymihályt 3:1-re, a Zsolnát pedig 2:1-re győzték le.

A két csapat legutóbbi 5 egymás elleni mérkőzése az élvonalban:
2014.04.26. – DAC-Dukla 4:0, gólszerzők: Matúš, Nosko (öngól), Gergel, Nguekam, 4578 néző
2014.08.23. – Dukla-DAC 0:0, 1620 néző
2014.11.22. – DAC-Dukla 0:0, 2385 néző
2015.05.08. – Dukla-DAC 0:1, gólszerző: Szarka, 616 néző
2022.08.14. – DAC-Dukla 3:0, gólszerzők: Szánthó, Ramadan, Krstović, 4368 néző

Történelem

Az MFK Dukla 2017-ben alakult, ám az 1965-ben létrejött katonaklub utódja. A vitrinben megtalálható két szlovák kupagyőzelem (1981, 2005), a 2003/04-es szezonban ezüstérmesek voltak, míg a csehszlovák élvonalban az 1984-es negyedik helyezés a legjobb eredményük.

Az első ligából 2015 tavaszán estek ki, és pont ekkor találkoztunk velük utoljára a bajnokságban. Akkor Szarka góljával a DAC 1:0-s sikert aratott az öreg Štiavničky stadionban. A két csapat 2021 tavaszán a Slovnaft Cup negyeddöntőjében is összecsapott, amikor is a másodosztályban szereplő Dukla meglepetésre 3:2-re győzött.

A Besztercebánya egyébként a DAC hagyományos ellenfelei közé tartozik, a legjobbak között már az első élvonalbeli szezonunk óta (1985/86) találkozunk. A holnapi összecsapás lesz a két gárda 48. egymás elleni találkozója. A jelenlegi idényben az 5. forduló keretén belül ütköztünk, és a DAC sima 3:0-s győzelme került a jegyzőkönyvekbe, bár az első gólra egészen a 45. percig kellett várnunk.

A DAC élvonalbeli gólszerzői a Besztercebánya ellen:
5 - Diňa
4 - Fieber, Pinte, Radványi
3 - Rimanovský
2 - Majoros, Šoltés, Pavlík, Kianek, Zsákovics, Chytil, Szarka
1 - Michalec, Kašpar, Medgyes, Mičinec, Prokop, Jančula, Slezák, Súkenník, Mašek, Greguška, Erős, Suchánek, Dragičević, Kweuke, Kováč, Koejoe, Zs. Németh, Kordić, Mesanović, Matúš, Gergel, Nguekam, Szánthó, Ramadan, Krstović
öngól - Baláž, Nosko
(vastaggal szedve a jelenlegi játékoskeret tagjai)

Hol követhetjük a mérkőzést?

A holnapi találkozót élőben a következő csatornákon követheti figyelemmel:
- Dajto televízió

Honlapunkon pedig élő szöveges tudósítással jelentkezünk.

A szurkolói útmutatót és a belépőjegyekről szóló információkat itt olvashatják.

Szombat, 2022. október 29., 15:00 ó: Trenčín-Ružomberok, Podbrezová-Skalica
Vasárnap, 2022. október 30., 15:00 ó: Slovan-Liptovský Mikuláš, 18:00 ó: Banská Bystrica-DAC
Csütörtök, 2022. november 17., 15:00 ó: Trnava-Michalovce

A Besztercebánya-DAC bajnoki mérkőzés holnap 18:00-kor kezdődik, játékvezetők Dohál - Vorel, Štrbo.

Mint minden tétmeccsről, holnap Besztercebányáról is élőben jelentkezünk szöveges közvetítés keretén belül. Kövesse a mérkőzést percről percre honlapunkon!