A Zsolna-DAC 1904 mérkőzés előtt: Rekordok és a korona is játékban

|
| pé 12.5.2023, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő

Az utolsó előtti fordulóban a hatodik helyezett műfüves borírású otthonában a további klubrekordokért és a gólkirályi címért küzdünk meg. A Zsolna-DAC találkozó szombaton 16:30 órakor kezdődik.

A meglevő motiváció

A tavasz rangadóját követően, amely a teltházas MOL Aréna csodálatos hangulatában drámai végkifejletet követően szomorúan ért véget számunkra, tisztán láthatóak az esélyek. A DAC csak abban az esetben lesz bajnok, amennyiben a Slovan az utolsó két fordulóban (Besztercebányán és otthon a Zólyombrézó ellen) egyetlen pontot sem szerez, mi pedig mindkét hátralevő összecsapásunkat megnyerjük.

A házi feladat első felének a teljesítését célként kitűzve utaztak el ma a sárga-kékek Észak-Szlovákiába, ahol holnap a zsolnai műfüvön a szezon utolsó idegenbeli mérkőzését játszák. A bajnoki címre való minimális esélyen és azon kívül, hogy a játékosoknak minden meccsen a lehető legjobbat kell nyújtaniuk saját magukért és a klubért, további motiváció az újabb klubrekordok felállítása.

A mostani idényben már többet is elértünk, ezek közül a legfontosabbak a leghosszabb veretlenségi széria (18) vagy a sorozatban legalább egy szerzett góllal lehozott összecsapások száma (24). Múlt vasárnap pedig szemtanúi lehettünk a dunaszerdahelyi bajnoki nézőrekord megszületésének is (12 211).

Amennyiben megnyerjük a hátralevő két találkozónkat, megdöntjük a győzelmek számának rekordját (19 – 2018/19 és 2020/21), akárcsak az egy szezonban megszerzett pontok számának csúcsát (65 – 2020/21). Jelenleg a 18-7-5-ös mérlegünk mellett 61 pontunk van. A már többször is említett 2020/21-es idény 32 fordulójából harmincon betaláltunk – most 30-ból 28-on állunk.

És azt se felejtsük el, hogy Nikola Krstović vezeti a mesterlövészek listáját 16 góllal. A DAC eddig mindössze egyetlen gólkirályt adott: a szlovák liga első, 1993/94-es szezonjában Pavol Diňa 19 találattal érdemelte ki a koronát. Zsolnán és egy hét múlva odahaza a Besztercebánya ellen tehát a montenegrói támadónk sikeréért is küzdünk majd.

Lelassított, nem leállított

A Slovan elleni összecsapás lényegében az egész hét folyamán beszédtémát szolgáltatott a sportszerető nyilvánosságnak. Hogyan tekint vissza néhány nap elteltével a rangadón elszenvedett vereségre Adrian Guľa vezetőedző? „Semmiképpen sem volt egyszerű feldolgozni, mert komoly ambícióink vannak. Nagyon jól fel voltunk készülve fejben, egyértelműen győztes mentalitással léptünk pályára. Érezhető volt, hogy nem a döntetlenre játszottunk és nem számolgattunk, a csodálatos szurkolók magukkal ragadták az együttest. Le akartuk győzni a legnagyobb riválisunkat. Az első napokban kavarogtak bennem az érzések, de pozitív beállítottságú ember vagyok. Sok családtagom és barátom írta, hogy bundesligás színvonalú meccs volt, bundesligás hangulattal, amelyet a szurkolók már a kezdő sípszó előtt is élveztek. Én is éreztem azt a különleges atmoszférát, a szurkolóink által bemutatott kultúra átlag feletti és kivételes volt. Ez azonban már hosszabb ideje így van, nemcsak a legutóbbi meccsen. Fáj, hogy nem sikerült otthon tartani a három pontot, de ez nem töri meg a fejlődésünket és a hosszútávú céljaink elérésében sem akadályoz meg minket. Viszont az, hogy a stadionunkban remekül érezték magukat a játékosok, a stábtagok, az emberek, a családom, valami csodálatos volt. Bízom benne, hogy ezt még többször is átéljük majd ennél a jelentős klubnál” –állapította meg a DAC vezetőedzője, majd hozzátette: „Ha visszatekintek arra az összecsapásra, inkább olyan dolgokat szúrok ki, amelyekben javulnunk kell. Két-három év múlva is emlékezni fogok arra, hogy egy kiváló mérkőzést vívtunk, amelyen a futballistáink remekül játszottak, az ellenfél minőségi volt, a szurkolók pedig a bemelegítéstől egészen az utolsó pillanatig felemelő hangulatot teremtettek. A lefújás után tökéletesen viselkedtek a saját labdarúgóikkal szemben, ami egy hatalmas megtiszteltetés. Ez az az energia és motiváció, amelyről mindig beszélek és amelyet senki sem vehet el tőlünk. Az ambícióinkat szintén nem ragadhatják el. A Slovan elleni vereség nem állít meg minket, csak lelassít. Technikai-taktikai szempontból nagyon örülök annak, hogy a csapat képes volt flexibilisen átállni a 4-4-2-es felállásra is a mérkőzés végén. Főleg a második félidőben voltunk rendkívül erősek annak ellenére is, hogy ez nem hozta meg a kívánt eredményt. Amit azonban a játékosok megfogalmaztak a kezdés előtt, azt bele is rakták a meccsbe. Ennek örülök. Ha valamilyen számot kéne előhúznom, akkor az a 64-es lenne, mert szomorú vagyok, amiért a 105 perces összjátékidőből 64 percig állt a játék. Ez hatalmas kár, hiszen a pályán remek játékosok futballoztak, jelen volt az érzelem. Iram is lehetett volna, de egyszerűen nem volt játékban a labda. Tudom, hogy ez ki van ragadva a szövegkörnyezetből, de ha összehasonlítom a Zsolna elleni hazai találkozóval, amelyet mi és a szurkolók is élveztek, az InStat szerint a 96 játékpercből csak 35-ön állt a játék. Tudom, hogy ebben több tényező közrejátszik, a meccs folyamatosságát sokszor megszakította a VAR, ezért is voltunk képtelenek teljesen kihasználni az iramunkat, intenzitásunkat és a felkészültségünket.”

Az utolsó előtti forduló amiatt is különleges a trénerünk számára, hogy egy olyan gárda stadionjában lépünk pályára, amellyel hat éve bajnokságot nyert. „Motiváltak, sikeréhesek vagyunk, többet akarunk elérni. Remélhetőleg ezt már holnap megmutatjuk, még ha a Slovan elleni rangadót követő két nap nem is volt túlságosan könnyű a srácok számára. Ma azonban egy új nap virradt, a DAC címerével ellátott mezekben futballozunk. Szeretnénk győzni és minőségi teljesítményt nyújtani, ami szintén nagyon fontos. Tisztában vagyunk a Zsolna játékstílusával és azzal, amit mutatni akarnak. Várom a számomra jól ismert környezetben lejátszandó mérkőzést és remélem, hogy megmutatjuk a szebbik arcunkat és azt is, hogy kellően rugalmasak vagyunk a siker érdekében.”

Az idény végét az ellenfeleken kívül a sérülések és az eltiltások is nehézzé teszik. Ez holnap sem lesz másként. „Több hiányzót is pótolnunk kell, ami egy hosszú versenysorozat során előfordul. Bízom azonban benne, hogy a lehetőséget megkapó játékosok a csapat érdekeit tartják szem előtt, továbbá hogy meg akarják mutatni a tudásukat és meggyőzni minket, hogy felkészültek megküzdeni a sárga-kék színekért. Andzouana hiányozni fog, bár szerencsére nem súlyos a sérülése. Blackman szerepeltetése kérdéses, míg Gavrić és Risvanis helyzete nem változott. Sajnos Ramadannak is gondjai akadtak a mérkőzés végén, ezek valószínűleg meggátolják a pályára lépésben. Kalmár és Pinto sárga lapos eltiltás miatt pihennek ebben a fordulóban” – árulta el Adrian Guľa.

Zsolna: hat forduló óta nyeretlenül

A harmadik-hatodik helyen álló csapatok közül egyedül a zsolnaiaknak nincs már esélyük megküzdeni a bronzéremért. A negyedik Zólyombrézó és az ötödik helyen álló Dukla 5 ponttal előzi meg őket, a jelenlegi harmadik Nagyszombat pedig 7-tel. Ennek a hat meccsből álló nyeretlenségi széria is az oka, amely pont a DAC elleni találkozóval kezdődött. A MOL Arénában elszenvedett 0:1-es vereség óta a 47 esztendős cseh vezetőedző, Jaroslav Hynek védencei mindössze két pontot szereztek a Nagyszombat elleni hazai és a besztercebányai 1:1 alkalmával. Egy hete odahaza kaptak ki 0:1 arányban a Zólyombrézótól. A holnapi lesz az utolsó hazai fellépésük a rájátszásban, a jövő héten Nagyszombatba utaznak.

A „sosonok” idénybeli legjobb góllövője a 9 találatnál járó Adrián Kaprálik, Timotej Jambor eggyel szerzett kevesebbet. Kaprálik neve mellett 5 gólpassz is szerepel, 14 pontjával ő a Fortuna Liga harmadik legtermékenyebb labdarúgója.

A két csapat legutóbbi 5 egymás elleni mérkőzése az élvonalban:
2022.03.19. – Zsolna-DAC 2:2, gólszerzők: Paur, Kaprálik – Verlinden, Moumou, 574 néző
2022.04.16. – DAC-Zsolna 2:0, gólszerzők: Szánthó, Ciganiks, 2701 néző
2022.07.24. – Zsolna-DAC 1:1, gólszerzők: Myslovič – Krstović, 2158 néző
2022.10.09. – DAC-Zsolna 5:2, gólszerzők: Szánthó 2, Nebyla, Veselovský, Krstović – Kaprálik, Jambor, 5032 néző
2023.04.02. – DAC-Zsolna 1:0, gólszerző: Ramadan, 5768 néző

Történelem

1985 őszén a Zsolna ellen szereztük meg az első gólunkat az élvonalban (Majoros György), amely egyúttal az első győzelmünket (1:0) is meghozta. Holnap immár a két csapat 65. összecsapása következik, 31. alkalommal lépünk pályára idegenben. Többször csak a Nagyszombattal és a Slovannal (egyaránt 73) csaptunk össze.

A sárga-zöldek elleni legutóbbi 23 találkozó mérlege 13-9-1, emellett az utolsó 17 meccs mindegyikén szereztünk legalább egy gólt. Ilyen remek sorozatunk a Fortuna Liga egyik jelenlegi résztvevője ellen sincs. A Zsolna ellen szerzett 83 találat szintén rekord, az élvonalban senki hálóját sem vettük be ennyiszer (a Nagyszombat következik 77-tel).

Ami az zsolnai stadionban lejátszott összecsapásokat illeti, a legutóbbi 11 fellépésünkön 3 győzelem, 7 döntetlen és csak egy vereség a mérlegünk.

A jelenlegi szezon során az alapszakasz 2. fordulójában döntetleneztünk náluk, amikor is az 1:1-es végeredményt Krstović parádés ollózása állított be, a hosszabbításban pedig Veszelinov kivédte Kopas büntetőjét. Októberben 7 gól is esett a MOL Arénában, ebből 5 az ellenfél kapujában landolt. Április elején, a rájátszás 3. fordulójában Ramadan gyors találata döntött a javunkra.

A DAC élvonalbeli gólszerzői a Zsolna ellen:
5 - Krstović
4 - Kalmár, Ramirez
3 - Diňa, Vida K., Ljubičić, Davis, Szánthó
2 - Majoros, Liba, Radványi, Fieber, Regedei, Tomčák, Delarge, Pačinda, Bayo, Herc, Balić
1 - Leško, Medgyes J., Michalec, Bartoš, Pinte, Ürge, Weiss, Kuna, Trutz, Chytil, Kweuke, Brašeň, Ujlaky, Jurčo, Krišto, Szarka, Kwin, Polievka, Michalík, Divković, Ronan, Sharani, Nicolaescu, Taiwo, Lamkel Zé, Kružliak,Verlinden,Moumou, Ciganiks, Nebyla, Veselovský, Ramadan
öngól - Králik

(vastaggal szedve a jelenlegi játékoskeret tagjai)

Hol követhetjük a mérkőzést?

A holnapi találkozót élőben a következő csatornákon követheti figyelemmel:
- Dajto televízió

Honlapunkon pedig élő szöveges tudósítással jelentkezünk.

BAJNOKI CÍMÉRT - FELSŐHÁZ
Szombat, 2023. május 13., 16:30 ó: Banská Bystrica-Slovan, Podbrezová-Trnava, Žilina-DAC
KIESÉS ELLEN - ALSÓHÁZ
Péntek, 2023. május 12., 18:30 ó: Zlaté Moravce-Trenčín
Szombat, 2023. május 12., 16:30 ó: Skalica-Liptovský Mikuláš, Ružomberok-Michalovce

A Zsolna-DAC bajnoki mérkőzés holnap 16:30-kor kezdődik, játékvezetők Kružliak - Hancko, Vitko.

Mint minden tétmeccsről, holnap Zsolnáról is élőben jelentkezünk szöveges közvetítés keretén belül. Kövesse a mérkőzést percről percre honlapunkon!