Bemutatjuk ellenfelünket az EKL 3. selejtezõkörében: FCSB
A Cliftonville és a Víkingur kiejtése után a román FCSB a 16. európai kupaellenfelünk. Az ország legsikeresebb klubja 1986-ban megnyerte az akkori Bajnokok Ligáját, ám a híres Steaua Bukarest utáni utódlási jogok eddig kérdõjelesek. A párharc elsõ felvonását már augusztus 3-án, szerdán 20:30 órától rendezik a MOL Arénában.
Hova utazunk?
Bukarest Románia fõvárosa. Az Európai Unióban található, tehát látogatáskor nincs szükség útlevélre. Európa egyik leggyorsabban fejlõdõ városa az elegáns építészetével tûnik ki, amelynek a legkiemelkedõbb példája a világ egyik legnagyobb épületének számító parlament. A fõvárost a „kelet Párizsának” is nevezik.
Alapinformációk az ellenfélrõl:
Név: FCSB
Alapítás éve: 1947
A klub színei: piros és kék
Stadion: Arena Naționalã – befogadóképesség: 55 600 nézõ
Város: Bukarest (csaknem 1 900 000 lakos)
A klub legnagyobb sikerei: 26x román bajnok (országos rekord); 24x román kupagyõztes (országos rekord); 6x Román Szuperkupa-gyõztes (országos rekord); 2x Román Ligakupa-gyõztes; a Bajnokcsapatok Európa-kupájának (a Bajnokok Ligája elõdje) 1x gyõztese; 1x Európai Szuperkupa-gyõztes
A klub UEFA-együtthatója: 17.500 (92. hely)
A Steaua Bukarest utódja?
Az FCSB 2017 óta viseli ezt a nevet. Azonban a híres elõdje, az ország egyértelmûen legsikeresebb klubja, a Steaua Bukarest múltját is szeretné magáénak tudni. Az eredetileg katonaklubként alapított Steaua konfliktusba került az FCSB tulajdonosával, Gigi Becalival. Ezzel az összezördüléssel kapcsolatban rendeztek egy szavazást a Sport.ro oldalon. Ezen 120 000 szurkoló vett részt, akik országosan 95 százalékos eredménnyel választották meg az FCSB-t a Steaua jogutódjának.
Az UEFA-kupa döntõje vagy a 2020-as Eb
Legközelebbi ellenfelünk a 2011-ben épült, 55 600 férõhelyes nemzeti stadionban játssza a hazai mérkõzéseit, amely egy évvel késõbb már az UEFA-kupa döntõjének a helyszíne volt és a tavaly rendezett 2020-as Európa-bajnokságból is rendeztek itt négy találkozót.
Az 1986-os Bajnokok Ligája gyõztese
Az FCSB több tucatnyi kupával büszkélkedhet hazai porondon, de a nemzetközi színtéren is elért egy kimagasló sikert. 1986-ban Jenei Imre vezetésével megnyerte a jelenlegi Bajnokok Ligája elõdjét, a Bajnokok Európa-kupáját. Õk voltak az elsõ kelet-európai klub a gyõztesek a listáján, utánuk s már csak a belgrádi Crvena Zvezda tudott felérni Európa tetejére. Ami a hazai porondot illeti, utoljára 2015-ben szerzett román bajnoki címet, a Román Kupát pedig a 2019/20-as idényben hódította el legutóbb. Az aktuális idény már a 64. számukra az európai kupákban.
Egy pontnyira a bajnoki címtõl
Románia legnépszerûbb klubja immár hét éve nem szerzett bajnoki címet, ám továbbra is az ország legszûkebb elitjébe tartozik. A legutóbbi szezonban csak egyetlen ponton múlott a bajnoki elsõségük, amikor is a feszült versenyfutásban a CFR Kolozsvár elõzte meg õket. Tavaly nyáron az Európa Konferencia Ligában sem alakítottak nagyot, hiszen rögtön a 2. selejtezõkörben a kazah Sahtyor Karaganda búcsúztatta õket.
Keddi edzõcsere
Az FCSB a 2022/23-as idényt sem kezdte jól. A grúz Szaburtalo Tbiliszi otthonában rögtön az elsõ meccset elveszítette 0:1-re, a román bajnokságot pedig az újonc Universitatea Kolozsvár elleni 1:1-es hazai döntetlennel és a bukaresti Rapidtól elszenvedett 0:2-es kudarccal indította. Így kedden Nicolae Dica személyében új edzõ érkezett a csapat élére, aki Anton Petreát váltotta. Az új trénerrel a fedélzeten csak a 87. percben szerzett találat hozta meg a 3. selejtezõkörbe való bejutást.
Tíz válogatott játékos
A neves klubnál zajló turbulens idõszak sok kérdõjelet vet fel a párharc elõtt, ám az biztos, hogy ellenfelünk játékoskeretét fõként román futballisták és tíz válogatott alkotja, a csapatkapitány és a legjobb góllövõ Florin Tanase távozásáról pedig egyre hangosabban beszélnek. Az FCSB nemrég egykori játékosunk, Pavol Šafranko iránt érdeklõdött. Ellenfelünk játékoskeretének az értéke a transfermarkt szerint 33,6 millió €, míg együttesünk et 11,73 millió euróra taksálja a mértékadó honlap.