|
Mérkőzés
| va 21.6.2020, Kiss Balázs
'

Nagyszombati skalp kipipálva, üdv Európa-liga! Kétgólos győzelemmel hangolódunk a szerdai kupavisszavágóra, de győzelmünkkel az idei belépőjegyünket is megváltottuk az Európa-ligába. Örömünket csak egy dolog teszi keserűvé, hogy a meccset csupán 285-en látták a helyszínen, s közülük egy sem volt DAC-drukker.

A koronavírus járvány miatt a 61. kerületi rangadóra egyetlen sárga-kék szurkoló sem kísérhette el a csapatot Nagyszombatba, hiszen a létszámkorlátozás még ebben a fordulóban is érvényben volt. Az őszies nyári estén Bernd Storck ezúttal nem számíthatott Simićre és Beskorovainyira sem. Előbbi hátsérülés miatt nem tudta vállalni a játékot, ukrán védőnk pedig a betegágyról szurkolt csapattársainak. Besko ugyanis kismedence-ágyéki szimfízis csontgyulladást szenvedett, és a dunaszerdahelyi kórház belgyógyászati osztályán infúziós, antibiotikumos kezelésen vesz részt. Még szomorúbb, hogy ezt követően többhónapos rehabilitáció vár rá.

A Spartakot persze mit sem érdekelték a DAC hiányzói, ők inkább a mihamarabbi gólszerzésre törekedtek. Rögtön a 2. percben Davis szöglete után vezettek egy gyors kontrát, és ha nincs az 50. ligameccsét játszó Jedlička, máris előnyre tettek volna szert. Yao próbálkozását azonban kapusunk meghiúsította. A 8. percben a védelmünkben kialakult zavart nem tudták gólra váltani a piros-feketék, holott meg volt rá a lehetőségük, de Jedlička ezúttal is góltól mentette meg a csapatot. Ezúttal Sobczyk próbálkozásánál volt résen.

Ezt követően hosszú ideig a mezőnyben pattogott a labda, mígnem a 18. percben Divković tornáztatta meg Rusovot, nehogy meghűljön a nagy semmittevésben. Egy Davistől kapott labdával kínálta meg a hazaiak kapusát, aki nagyot védett, a kipattanót pedig Kalmárnak már nem sikerült a hálóba juttatnia. Egy perccel utána Divković távolabbról próbálkozott egy erős lökettel, ám ezúttal pontatlanul. A legutóbbi bajnokin mesterhármast szerző csatárunk nagyon élvezte a játékot, és ez a többiek kedvén is nagyot lendített. Olyannyira, hogy Ramirez gurítását a gólvonalról vágta ki Tzandaris a 24. percben. Gamboš kapuba tartó lövését pedig a másik oldalon Jedlička fogta. Mindkét esetben tuti helyzet maradt gól nélkül.

Félórányi játék után ismét a horvát csatárunk lába sült el. Ezúttal a második vonalból érkezve került lövőhelyzetbe, miután Ramirez gyönyörűen lekészített neki. Kár, hogy csupán szögletig jutottunk. Majd a 35. percben ugyancsak Divković vonta magára a figyelmet egy csípős bombával, melyet Rusov csak nagyot nyújtózva tudott a felső léc fölé tolni. A félidő végére már teljesen a Nagyszombat fölé kerültünk játékban, és alig vártuk a folytatást, mert érezhetően akarták a fiúk a győzelmet.

A szünetben Bernd Storck lecserélte a kisebb sérülést elszenvedő Schäfert, helyén pedig Fábrynak adott lehetőséget. A fordulást követően szinte azonnal megszerezhettük volna a vezetést, ha Balić nem durrantja fölé a Blackmantől kapott labdát. Nagy helyzet volt! Az 51. percben Jedličkának kellett a háta mögé nyúlnia, de pár tizedmásodpercnél nem tarott tovább a szomorúságunk, mert Glova les címén érvénytelenítette a találatot. Bamidele állt lesen, aki Yao-tól kapta rossz ütemben a passzt. Ezután Tešija lőtt kicsivel a kapunk fölé, míg a társai egy kétes szituáció miatt reklamáltak a játékvezetőnél. Tulajdonképpen ez volt a hazaiak utolsó veszélyes megmozdulása a meccsen, mert onnantól már a mi kottánkból játszottunk.

A 62. percben Divković ezúttal Tešija és Moenza között alakított ki magának lövőhelyzetet, Rusov azonban ismét útját állta a labdának. Négy perccel később Blackman már a felső lécet találta el, de utána már verve volt Rusov. Ugyanis még ugyanabban a minutumban Kalmár vitte be a büntetőterületre a labdát, majd a mellette álló Ramirezhez passzolt, aki higgadtan megnézte magának a kaput, és két védő mellett a kapust is leültetve kínálta meg góllal a Spartak hálóját – 0:1.

A játék minden elemében jobbak voltunk a Nagyszombatnál, és csak az volt a kérdés, hogy beérjük-e egy góllal, vagy rúgunk hozzá egy másodikat is. Szerencsére nem váratott magára hosszan a válasz. A 74. percben Divković szépen tisztára játszotta magát, majd a kapuval szemben álló Balićhoz passzolt az ötös vonalán, aki az egzotikus nevű Izuchukwunak kötényt adva gurított Rusov mellett a kapuba – 0:2. Kétgólos vezetésünk tudatában magabiztosan és felszabadultan járattuk a labdát, és vártuk, hátha hibázik még a Nagyszombat, hogy újabb góllal büntethessük őket. Kalmár vihette volna be a kegyelemdöfést a 84. percben, de bombáján rajta volt a kapus, így a meccs végét jelző hármas sípszóig már nem változott az eredmény.

Aktívan kezdte a játékot a Spartak, és csak Jedličkának köszönhetjük, hogy az első nyolc perc után nem vezetett két góllal. Aztán megembereltük magunkat, és elsősorban az agilisan játszó Divkovićcsal az élen megmutattuk a hazaiaknak, hogy nem szórakozni jöttünk Nagyszombatba. A játékban mutatott fölényünk a második félidőben érett gólokká. Két légiósunk, Ramirez és Balić volt eredményes. A győzelem teljesen megérdemelt, Bernd Storck pedig azon kevés DAC-edzők közé tartozik, akik elmondhatják magukról, hogy rögtön az első alkalommal sikerült bevenniük a City Arénát. Két bajnokin 7:0-ás a német mester gólátlaga. Ennél már csak akkor leszünk boldogabbak, ha szerdán a Rózsahegy ellen bejutunk a Slovnaft Cup döntőjébe. Aztán jövő vasárnap jöhet a Slovan. Ja, és a lényeg: augusztus 27-ére senki ne tervezzen magának nyárbúcsúztatót. Aznap ugyanis ismét EL-meccset játszik a DAC!

Edzői értékelés:

Bernd Storck (DAC): „Nagyon örülünk a győzelemnek. Gratulálok a fiúknak a három ponthoz, de egy másik dolgot is meg kell említenünk: sikerült bebiztosítani az Európa-ligában való indulás jogát. Ez volt számunkra a mai meccs legfőbb célja, és örülök, hogy a szerdai kupameccs előtt már lezártuk ezt a kérdést. Az első félidőben volt némi szerencsénk, de Jedlička a meccs elején megtartott minket. Fokozatosan feljavult a játékunk, sikerült átvennünk az irányítást. A második félidőben már olyan teljesítményt nyújtottunk, amit elvárok a csapattól. Megérdemelt a győzelmünk. Fontos, hogy most regenerálódni tudjunk a rózsahegyi kupavisszavágó előtt.”

Marián Šarmír (Nagyszombat): „A meccset az első félidőben vesztettük el, amelyben három helyzetet is elpuskáztunk. Sajnos a befejezéseink nagyon gyatrák. A töréspont a második félidőben jött el, az első kapott gól után láttam a fiúkon, ahogy lehorgasztották a fejüket. Frusztráltan játszottunk, az utolsó húsz percben nem olyan teljesítényt nyújtottunk, amely méltó lenne a Spartakhoz. Nyártól dolgoznunk kell a csapat jelentős megerősítésén.”

FC SPARTAK NAGYSZOMBAT - FC DAC 1904 DUNASZERDAHELY 0:2 (0:0)

Fortuna Liga, rájátszás, 2. forduló, City Arena, Nagyszombat, 2020.06.21., 20:00
Játékvezetők: Glova - Kováč, Ádám
Góllövők: 66. Ramirez, 74. Balić