Beszámoló: DAC 1904 - FCSB 0:1 (0:0)

|
Mérkőzés
| sze 3.8.2022, Kiss Balázs

A román fővárosban, a több mint 50 ezres Nemzeti Arénában kell megküzdenünk a továbbjutásért, mivel a MOL Aréna kiváló kulisszája előtt egygólos vereséget szenvedtünk az esélyesebb FCSB csapatától. A bukaresti visszavágó nem lesz könnyű, de még nem úszott el a hajó.

Írjunk együtt történelmet! – ezzel az üzenettel vezette fel klubunk a román FCSB elleni találkozót, nem véletlenül. Már az Európa Konferencia Liga 3. előselejtezőjébe való bejutással beállítottuk legjobb eredményünket az eddig vívott európai kupameccseinken, a szerdai forró nyári estén pedig egy igazán forró hangulatú összecsapás várt ránk. A mérkőzést felfokozott várakozás előzte meg a szurkolók részéről, de a játékosok is érezték, ez a meccs más lesz, mint a többi. Adrian Guľa a lehető legerősebb csapatot állította össze az FCSB edzői kispadjával még csak most ismerkedő Nicolae Dica együttese ellen.

Ezúttal a Nélküled és a magyar himnusz is hangosabban szólt a megszokottnál, a piros-fehér-zöld zászlókkal borított MOL Aréna közönsége az első pillanattól kezdve együtt lélegzett a pályán lévőkkel. Kezdetben az FCSB keménykötésű játékosai birtokolták többet a labdát, de lövésig csak a 7. percben jutottak, Ovidiu Popescu viszont fölé durrantott. Az első tíz perc után kijöttünk a szorításból. Ehhez kellett Szánthó harciassága is, aki befutotta a pálya szélét.

Élvezte a játékot a magyar szélső, de meg is dolgoztatták őt a vendégek, "cserébe" a 18. percben jól ráijesztett a bukarestiekre. Szabadrúgásból tűzte kapura a labdát, amely hatalmasat csattant a vinklin. Centik, sőt inkább csak milliméterek hiányoztak a gólhoz, és a MOL Aréna robbanásához. Ellenfelünk igyekezett gyorsan elfelejteni a jelenetet, egy perccel később már Miculescu próbálkozása halt el a lehető legjobb helyen, a kapu mögötti védőhálón.

A statisztika szerint ekkor 57 százalékban volt nálunk a labda, s ha már nálunk volt, igyekeztünk azt a hálóba juttatni. Szánthó Balogh fejét kereste egy szöglettel, ám jól őrizték őt az ötösben. Később megint csak Kružliakéknak kellett figyelniük hátul, Edjouma próbálkozása viszont nem talált kaput. Octavian Popescu gurításában már jóval több veszély rejlett, Risvanis mellől tűzte rá laposan, ám a labda a hosszú kapufa mellett hagyta el a pályát.

A 32. percben Krstovićcsal nem bírt az őrzője, a megítélt pontrúgást pedig maga a sértett végezte el, ám ez is fölé ment. Nem sokkal ugyan, de mégis fölé. Pár perccel később az FCSB is hasonlóan jó szögből próbálkozhatott egy pontrúgással, a csapatkapitány Coman viszont szerencsénkre nem érezte a kaput. Az első félidő végül igazán nagy gólhelyzet nélkül maradt. Küzdelmes, kemény játékot hozott, de gólt nem.

A szünetben csak a román csapat cserélt, Guľa mester nem változtatott az összeállításon. Egy erős, de pontatlan lövéssel indította a második játékrészt az FCSB, Olaru vétette el a kapunkat. A vendégek aktívabbnak bizonyultak, a MOL Aréna ezért feljebb tolta a hangerőt, és még intenzívebb buzdításba kezdett. Szánthó ívelt szabadrúgását azonban a drukkerek sajnos nem tudták bebólintani, ahogy Risvanis sem. Az 55. percben a bírónak kellett rendet tennie a kakaskodó játékosok közt. A szlovén Rade Obrenovič számára már nem volt ismeretlen a stadionunk, mivel 2019 júliusában ő vezette a DAC-Cracovia Krakkó mérkőzést.

A rendrakás után folytatódott a mérkőzés, de a sípmester nem lopta be magát a szívünkbe, amikor később Krstovićot „tette el láb alól” az egyik kék mezes, miközben épp Risvanis hosszú indítását próbálta megszelídíteni. A stadion lapért kiáltott, a bíró nem engedett a nyomásnak. Káčer hatástalanításánál is hasonlóan járt el a játékvezető, ám a 68. percben már nem volt rest előhúzni a kártyáit – sajnos. Kružliak csak szabálytalanul tudta megállítani a románok bal szélsőjét, büntetése pedig nem maradt el: idő előtt mehetett zuhanyozni. Amíg Kružliak bosszús arccal ballagott a játékoskijáró felé, lereagálva a kialakult helyzetet, egy gyors cserét is elvégeztünk: Szánthó jött le, Brunetti pedig be. Az FCSB pedig nem várt soká, hogy éljen emberelőnyével, és máris megszerezte a vezetést. A kiállítás után megítélt szabadot jól ívelték be, Tamm pedig remek ütemben érkezve a léc alá bombázott, esélyt sem adva Veszelinovnak – 0:1.

A folytatásban egyre nagyobb teret kaptak az érzelmek. Adrian Guľát is elragadta a hév, a szlovén bíró nem félt felmutatni neki a sárga lapot. Mivel eggyel kevesebben voltunk a pályán, elsősorban a pontrúgásainkban bíztunk. Veselovskýnak, majd Ciganiksnak is megvolt a lehetősége, hogy kapu elé íveljen, de az öröm elmaradt. Az akaraterőnkre nem volt panasz. Küzdöttünk, hajtottunk, de sajnos eredménytelenül. Pedig már Nicolaescut és a vasárnapi bajnokin bombagólt rúgó Kalmárt is pályára küldte az edző, de ők sem tudták bepréselni a labdát a kapuba. A MOL Aréna teljes hangerőre kapcsolt, végül azonban el kellett könyvelnünk az egygólos vereséget.

Egy piros lap, egy rövidzárlat, egy gól – ezek voltak a mérkőzés döntő momentumai. Kapitányunk kiállítását követően azonnal előnybe került az FCSB, tíz emberrel pedig már nem tudtunk válaszolni a találatra. Aggódni nem kell, kielemezni a mérkőzést, és felkészülni a visszavágóra viszont annál inkább. A jövő hét csütörtöki találkozóz még egy vasárnapi bajnoki is megelőzi, melyet Zólyombrézón játszunk az újonc ellen.

Adrian Guľa (DAC 1904): „Úgy érzem, nagyon jó mérkőzést láttunk. Egy erős csapat látogatott Dunaszerdahelyre, amely ellen nagyon közel álltunk a jó eredmény eléréséhez, de az ilyen meccseken általában nüanszok döntenek. Ez a részlet most bennünket keserített meg, az ellenfelet pedig vezetéshez juttatta. A csapat megfogyatkozva is küzdött, harcolt, szeretett volna legalább egy gólhelyzetet kidolgozni, és kihozni abból a maximumot. Félidőnél járunk, vár még ránk egy visszavágó, amin mindent meg fogunk tenni a továbbjutásért, és azért, hogy tudjunk még legalább egy európai kupameccset játszani hazai pályán. Keményen fogunk dolgozni ezért.”

Nicolae Dica (FCSB): „A mérkőzést megelőző sajtótájékoztatón is elmondtam, hogy nehéz összecsapásra számítok. Egy nagyon jó csapattal találkoztunk, amely ellen 70 percen keresztül kiválóan játszottunk. Főleg az első félidőben sikerült letámadnunk az ellenfelet, és helyzeteket kialakítanunk. A hazaiaknak is volt egy nagy lehetőségük, de azt gondolom, hogy mindenekelőtt az első felvonásban voltunk jobbak és agresszívebbek. Jött a piros lap, majd a gólunk. Az utolsó 20 perccel azonban nem vagyok elégedett. Kellett volna még egy gólt adnunk, és jobban kellett volna uralnunk a játékot. Összességében azonban gratulálok a csapatnak a győzelemhez és a hozzáálláshoz. A visszavágón ennél még nehezebb küzdelemre számítok, az esélyeket továbbra is 50:50-re teszem.”

ÉLŐ SZÖVEGES KÖZVETÍTÉS

DAC 1904 - SC Fotbal Club FCSB SA Bukarest 0:1 (0:0)
Európa Konferencia Liga, 3. selejtezőkör, első mérkőzés, MOL Aréna, Dunaszerdahely, 2022.08.03., 20:30
Játékvezetők: Rade Obrenovič - Jure Praprotnik, Grega Kordež