A Besztercebánya-DAC 1904 mérkőzés előtt: Az első helyről a rájátszásba

Előzetes
| szo 11.3.2023, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő
'
'

A tavasz két legsikeresebb csapatának összecsapásával kezdjük el a felsőházi küzdelmeket. A Besztercebánya-DAC találkozó vasárnap 17:30 órakor kezdődik.

Igazi play-off

A 2022/23-as szezon alapszakasza már a múlté, a DAC története során első alkalommal vág neki listavezetőként a rájátszásnak. Kezdésképpen rögtön egy olyan ellenfél vár ránk, amely újoncként biztosította helyét a felső hatosban, ahova drámai harc után jutottak be, amelynek a végkifejletébe a csapatunk is alaposan beleszólt. Egy hete ugyanis Rózsahegyen győztünk, a Zsolna és a Besztercebánya egyidejű sikere miatt pedig éppen a liptóiak csúsztak vissza a hetedik helyre, átengedve a felsőházi szereplés jogát a Szlovákia szívéből érkező katonacsapatnak.

Holnap két olyan együttes találkozik, amely tavasszal a legtöbb pontot szerezte. Az idei év első négy fordulójában a Dukla és a DAC is 3 győzelem mellett 1 döntetlent ért el, tehát mindketten 10 pontot szereztek. A katonáknak 9:3-as, a DAC-nak 6:2-es a gólaránya. Ebben a tekintetben a Zsolna a harmadik, 9 ponttal. Egyúttal a bajnokság két legeredményesebb játékosa, Róbert Polievka és Nikola Krstović is összecsap. A hazaiak mesterlövésze 22 bajnoki mérkőzésen 13 gólt szerzett, Krstović pedig 19 összecsapáson 12 alkalommal talált a kapuba.

„Első alkalommal beszélhetünk igazi play-offról. Ha ugyanis nyolc-tíz-tizenkétpontos előnnyel vág neki valamelyik csapat a rájátszásnak, az egy teljesen más helyzet. Most, amikor egypontos előnnyel vezetünk, egy vérbeli play-off vár ránk, mert két együttes fej fej mellett áll és a harmadik helyezett is mindössze nyolc ponttal van lemaradva. Ez érdekes mérkőzéseket és nagy kihívásokat tartogat számunkra, amelyekből nagyon sokat tanulhatunk. Nekünk az a fontos, hogy mindig éhesek legyünk a fejlődésre, mindent kiadjuk magunkból és mindegyik összecsapásnak úgy vágjunk neki, mintha döntő lenne” – mondta a rájátszás kezdete előtt Adrian Guľa vezetőedző.

Az első felsőházbeli összecsapásunk előtt így nyilatkozott: „Hasonló mérkőzést várok, mint Rózsahegyen, tehát egy szervezett és kellemetlen ellenféllel találkozunk, amely más, 3-5-2-es felállásban futballozik. Hasonló, de még veszélyesebb játékosaik vannak, akik képesek gólokat szerezni és nagyon veszélyesek a támadójátékban. Ugyanolyan elánnal, szorgossággal és szívóssággal kell futballoznunk, mint egy hete és még inkább oda kell figyelnünk a gyors ellentámadásokra és azokra a szituációkra, amikor Robo Polievkánál lesz a labda. Nyilvánvaló számunkra, hogy a sikerhez a lehető legjobb teljesítményt kell nyújtanunk” – állapította meg együttesünk 47 esztendős trénere, akinek Ammar Ramadan sérülése okoz fejtörést. „Az edzésen elszenvedett balszerencsés ütközést követően a lábával van gond, így kérdéses a szerepeltetése. Bízom benne azonban, hogy holnapra felépül és pályára léphet.”

Rekordsorozat

A Rózsahegy otthonában aratott múlt heti győzelem ismét átírta a klubstatisztikákat. 22 forduló után az eddigi legtöbb pontot gyűjtöttük (48), megdöntöttük a sorozatban legalább egy lőtt góllal lehozott meccsek rekordját (18) és beállítottuk a zsinórban aratott idegenbeli győzelmek csúcsát is. 2019 őszén négy egymást követő találkozón diadalmaskodtunk vendégként (Nyitra 2:1, Szenice 1:0, Nagyszombat 2:1, Pohronie 2:0), amit azelőtt és azután sem tudtunk megismételni. Csak most. Sorrendben Besztercebányáról (3:1), Trencsénből (4:0), Nagymihályból (2:0), legutóbb pedig Rózsahegyről (1:0) távoztunk három ponttal. A holnapi győzelmünk esetén tehát új rekordot állítunk fel a DAC élvonalbeli történelmében.

Idegenben jelenleg nyolcmeccses veretlenségi sorozatunk van, ami ugyanannyi, mint az eddigi csúcs 1990 őszéről. Ha a hazai találkozókat is figyelembe vesszük, immár 15 forduló óta nem találtunk legyőzőre, tehát a 2016/17-es szezonban felállított klubrekordtól (16) mindössze egyetlen mérkőzéssel vagyunk elmaradva.

Blackman 100

Cesar Blackman egy szép jubileumot ünnepelhet vasárnap. A huszonnégy éves panamai válogatott játékos 2017 szeptemberében érkezett a DAC-hoz és azóta 99 mérkőzést abszolvált a honi élvonalban, amelyeken 3 gólt szerzett. Így tehát ha játéklehetőséget kap Besztercebányán, 100-ra kerekíti a Fortuna Ligában való pályára lépései számát.

Újoncként a felsőházban

A besztercebányaiak hétéves szünet után tértek vissza a legjobbak közé. Ehhez elég volt a II. liga második helye, mivel a Szered nem kapta meg az induláshoz szükséges licencet. Röviddel a szezon indulása előtt a 44 éves cseh Michal Ščasný váltotta Stanislav Vargát az együttes kispadján.

Ellenfelünk nem igazán kezdte jól a pontvadászatot, a 6. forduló után a tabella utolsó helyén álltak, ám az őszt a 7. pozícióban zárták, mindössze egypontos hátránnyal a felsőházba való jutást garantáló helyektől. Csak a 15., 16., és ami a legfontosabb, a 22. forduló után álltak a TOP6-ban. Így tehát a felsőházban folytathatják a szereplésüket.

Ahogy azt említettük, a Besztercebánya a tavasz legsikeresebb csapata. Az idény második felét a Trencsén feletti sima 3:0-s sikerrel kezdték, majd értékes pontot szereztek a Slovan otthonában (2:2), legyőzték odahaza a Liptószentmiklóst 2:0 arányban, múlt hétvégén pedig Szakolcáról hozták el a három pontot (2:1).

A piros-fehérek játékoskeretében három egykori DAC-futballistát is találunk: Timotej Záhumenský, Branislav Ľupták és Róbert Polievka. Mellettük Martin Rymarenko és Andrija Balić kölcsönben szerepel a Urpín lába alatt. Balić azonban a két klub megegyezése alapján holnap nem lép pályára.

A két csapat legutóbbi 5 egymás elleni mérkőzése az élvonalban:
2014.08.23. – Dukla-DAC 0:0, 1620 néző
2014.11.22. – DAC-Dukla 0:0, 2385 néző
2015.05.08. – Dukla-DAC 0:1, gólszerző: Szarka, 616 néző
2022.08.14. – DAC-Dukla 3:0, gólszerzők: Szánthó, Ramadan, Krstović, 4368 néző
2022.10.30. – Dukla-DAC 1:3, gólszerzők: Faško – Andzouana, Kalmár, Gavrić, 3682 néző

Történelem

Az MFK Dukla a 2017-es évet adja meg az alakulása esztendejeként, ám az 1965-ben alapított besztercebányai katonaklub utódjának tekinthető. Legnagyobb sikerei a két Szlovák kupagyőzelem (1981, 2005), a 2003/04-es ezüstérem, a csehszlovák ligában pedig az 1983/84-es szezonban elért negyedik helyezés volt.

A Besztercebánya a DAC hagyományos ellenfelei közé tartozik, az 1985/86-os feljutásunk óta rendszerint összecsapunk a legfelső osztályban. Holnap 49. alkalommal találkozik a két csapat. A jelenlegi idényben az 5. fordulóban mérkőztünk meg először velük a MOL Arénában: a sima 3:0-s győzelmünket hozó meccsen a 45. percig kellett várnunk az első gólig. A besztercebányai összecsapás még emlékezetesebbre sikeredett, ahol Andzouana nem sokkal félidei szünet előtt szerzett találatával előbb egalizáltunk, majd az utolsó negyedórában 6 perc leforgása alatt Kalmár és Gavrić révén meg is fordítottuk a mérkőzést.

A DAC élvonalbeli gólszerzői a Besztercebánya ellen:
5 - Diňa
4 - Fieber, Pinte, Radványi
3 - Rimanovský
2 - Majoros, Šoltés, Pavlík, Kianek, Zsákovics, Chytil, Szarka
1 - Michalec, Kašpar, Medgyes, Mičinec, Prokop, Jančula, Slezák, Súkenník, Mašek, Greguška, Erős, Suchánek, Dragičević, Kweuke, Kováč, Koejoe, Zs. Németh, Kordić, Mesanović, Matúš, Gergel, Nguekam, Szánthó, Ramadan, Krstović, Andzouana, Kalmár, Gavrić
öngól - Baláž, Nosko
(vastaggal szedve a jelenlegi játékoskeret tagjai)

Hol követhetjük a mérkőzést?

A holnapi találkozót élőben a következő csatornákon követheti figyelemmel:
- Dajto televízió

Honlapunkon pedig élő szöveges tudósítással jelentkezünk.

A szurkolói útmutatót és a belépőjegyekről szóló információkat itt olvashatják.

Az ellenfél otthonában: 23 4-6-13, 17:37

A Besztercebánya-DAC bajnoki mérkőzés holnap 17:30-kor kezdődik, játékvezetők Dohál - Štrbo, Vorel.

Mint minden tétmeccsről, holnap Besztercebányáról is élőben jelentkezünk szöveges közvetítés keretén belül. Kövesse a mérkőzést percről percre honlapunkon!