A Cliftonville - DAC 1904 mérkőzés előtt: Minden Belfastban dől el

|
| csü 14.7.2022, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő

A hazai 2:1-es győzelem után az északír ezüstérmes otthonában küzdünk meg a továbbjutásért. Az Európa Konferencia Liga 1. előselejtezőjének Cliftonville-DAC párharcának visszavágója csütörtökön közép-európai idő szerint 21:00 órakor kezdődik.

A DAC múlt héten az északír ezüstérmes felett aratott hazai 2:1-es diadallal nyitotta meg a 8. szezonját az európai kupasorozatokban. Szánthó Regő a 25. percben szerzett találatára az ellenfél már három perc eltelével képes volt válaszolni, amikor is a Cliftonville színeiben való debütálása során Ronan Hale talált be. A végeredményt a 65. percben Nikola Krstović állította be egy parádés kapáslövéssel Dominik Veselovský passza után.

A dunaszerdahelyi labdarúgás 34 évig várt egy rendes játékidőben elért hazai győzelemre valamely európai kupasorozatban. Legutóbb a DAC még 1988 őszén diadalmaskodott otthon, amikor is a svéd Östers Växjö együttesét ütöttük ki 6:0-ra. Tegyük hozzá, hogy a Jablonec felett aratott 5:3-as siker 2020-ban csak hosszabbítás után született meg.

Szánthó és Krstović lettek a DAC 20. és 21. gólszerzői az európai kupaporondon, a klub számára a múlt heti volt a 24. mérkőzésen aratott nyolcadik győzelem. Belfastban – ellenfelünk otthonában – tehát egy kisebbfajta jubileum, a DAC 25. nemzetközi összecsapása vár ránk.

A sárga-kékek szerdán délután érkeztek meg Észak-Írország fővárosába. Este kipróbálták a világ egyik legrégibb stadionja, a Solitude műfüves borítását, ahol a mai találkozót rendezik. A Cliftonville a 13. országból (csak Ausztriából volt kettő) a 14. ellenfelünk az európai kupasorozatokban, és az első a Brit-szigetekről. Észak-Írország a 12. ország, ahol pályára lépünk valamelyik európai kupaszíntéren.

A hosszabb ideje harcképtelen Kalmár, Szendrei, Ricardo és Balić mellett sérülés vagy betegség miatt Davis, Ciganiks és Nicolaescu is hiányozni fog. Moumou a múlt heti kiállítása miatti eltiltását tölti.

A két csapat eddigi mérlege az európai kupasorozatokban (Bajnokok Ligája, EKL, Európa-liga, illetve annak elődjei – KEK/UEFA-kupa):

DAC: 24 8-3-13, 36:47-es gólarány
Cliftonville: 29 4-5-20, 17:67-es gólarány

„Nagyon várjuk a mérkőzést. Egy kiváló minőségű műfüvön lépünk pályára, így a saját játékunkat játszhatjuk. Természtesen tiszteljük az ellenfelet, az első felvonás után tudjuk, mik az erősségeik. Aktívan kell futballoznunk, különben hazai pályán kellemetlenségeket okozhatnak a Cliftonville beadásai és gyors ellentámadásai. Saját magunkra és azokra a dolgokra összpontosítunk, amelyeket egy hete a saját bőrünkön tapasztaltunk. Az ellenfélnek megvan a minősége, hiszen bejutott az EKL-be, de érezzük, hogy mi vagyunk az esélyesek. Még csak a párharc félidejében vagyunk, ezért csütörtökön nagy szükség lesz az elszántságra, a csapatszellemre és a maximális erőbedobásra. Egyúttal meg kell mutatnunk a játékerőnket és a jó helyzetkihasználásunkat. Mindannyian tisztában vagyunk azzal, mi a tét, és bízom benne, hogy a továbbjutás iránti elkötelezettségünket a pályán is megmutatjuk” – jelentette ki a mérkőzést megelőző hivatalos sajtótájékoztatón a DAC vezetőedzője, Adrian Guľa.

A tréner szavait a játékoskeretből Miroslav Káčer egészítette ki, aki az egy héttel ezelőtti meccsen mutatkozott be a DAC színeiben: „Jókedvűen várjuk a csütörtöki összecsapást, szeretnénk továbbjutni. Nehéz kilencven perc vár ránk, az ellenfél képes minőségi átmenetekre és gyors ellentámadásokra, amelyekre jobban oda kell figyelnünk, mint a párharc első találkozóján a múlt héten. Nagy pluszt jelent számunkra, hogy a szurkolóink is elkísértek minket, nagyra értékeljük, hogy ilyen hosszú útra is vállalkoztak értünk. Bízom benne, hogy a támogatásukkal sikerrel vesszük az északírek jelentette akadályt.”

Mint ismeretes, az UEFA tavaly eltörölte az idegenben szerzett gól jelentőségét, így a hazaiak bármilyen arányú egygólos győzelme (1:0, 2:1, 3:2 stb.) esetén hosszabbítás, majd esetlegesen büntetőpárbaj következik. Minden más eredmény az egyik vagy másik együttes egyeneságú továbbjutását jelenti. Arra, hogy ez melyik gárda lesz, a mai belfasti este ad választ.

Izlandi játékvezetők

A Cliftonville-DAC összecsapásra izlandi játékvezetőket jelölt ki az UEFA. A főbíró a 40 éves Thorvaldur Arnason lesz, aki már 2011 óta tevékenykedik a nemzetközi színtéren. A vonalakon honfitársai, Johann Gunnar Gudmundsson és Andri Vigfusson segítik a munkáját, a negyedi játékvezető szerepét Ivar Orri Kristjansson tölti be. Az UEFA delegáltja a német Götz Bender, míg a játékvezetők megfigyelőre a portugál Nuno Parreira De Castro lesz.

Az Európa Konferencia Liga 1. előselejtezős Cliftonville FC – DAC 1904 párharcának visszavágója ma közép-európai idő szerint 21:00 órakor kezdődik (Belfastban 1 órával kevesebb van). A mérkőzést az RTVS sportcsatorna élőben közvetíti.

A párosításunkból továbbjutó gárda a Feröer-szigeteki-gibraltári Víkingur – Europa FC párharc győztesével találkozik a 2. selejtezőkörben (az első meccsen a Víkingur 1:0-s győzelmet aratott hazai pályán, a visszavágót ma 17:00-kor rendezik).